Państwowa Komisja Wyborcza (w skrócie PKW) uruchomiła internetowy serwis informacyjny, związany z nadchodzącymi wyborami Prezydenta RP. Sprawdziliśmy, co umożliwia ta usługa i dla kogo może być ona przydatna.

Gdzie znajdziemy internetowy serwis PKW na wybory prezydenckie?

Z serwisu przygotowanego na nadchodzące wybory prezydenckie możemy skorzystać, wchodząc wcześniej na główną stronę Państwowej Komisji Wyborczej. W górnej części witryny znajduje się specjalnie opisany baner, którego kliknięcie spowoduje przeniesienie nas do serwisu. Usługa jest dostępna także w języku angielskim oraz w wersji dla osób mających problemy ze wzrokiem – aby skorzystać z tych funkcji, wystarczy kliknąć jeden z piktogramów w prawym górnym rogu witryny.

Co zawiera serwis informacyjny PKW?

Pierwszą rzeczą, która ukazuje się nam po otwarciu internetowego serwisu informacyjnego PKW, jest panel z zegarem. Odlicza on czas do otwarcia lokali wyborczych. W dniu wyborów zegar zmieni swoją funkcję i zacznie odliczać czas do zamknięcia lokali.

internetowy serwis pkw

W serwisie znajduje się zakładka z aktualnościami oraz informacjami PKW. Z poszczególnych artykułów możemy dowiedzieć się m.in. kto posiada czynne i bierne prawo wyborcze, jak dokonywać wpłat na rzecz komitetów wyborczych czy jakie uprawnienia przysługują wyborcom niepełnosprawnym. Państwowa Komisja Wyborcza na bieżąco publikuje też ważne informacje i ostrzeżenia związane z przebiegiem głosowania. W zakładce Akty Prawne zainteresowane osoby mogą z kolei zapoznać się z kodeksem wyborczym, uchwałami PKW oraz rozporządzeniami.

Kalendarz wyborczy oraz lista komitetów – z tym warto się zapoznać

Dla wyborców, ale także m.in. dla kandydatów na członków Obwodowych Komisji Wyborczych, ważne będą informacje zawarte w kalendarzu udostępnionym w internetowym serwisie PKW. W formie przejrzystej tabelki przedstawiono wszystkie najważniejsze daty związane z wyborami Prezydenta RP. Możemy więc sprawdzić, do kiedy powinni zgłaszać się kandydaci na członków komisji wyborczych, kiedy obowiązuje cisza wyborcza oraz do kiedy trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.

internetowy serwis pkw

Serwis PKW pozwala również na zapoznanie się z listą zarejestrowanych komitetów wyborczych. Możemy dowiedzieć się, jakie komitety mają zamiar brać udział w wyborach, kto jest ich kandydatem i jakie osoby są zaangażowane w tworzenie danego komitetu.

Po dniu głosowania rola internetowego serwisu PKW się nie kończy

Im bliżej dnia głosowania, tym serwis Państwowej Komisji Wyborczej dedykowany konkretnym wyborom zaczyna zawierać więcej istotnych danych. Z czasem można sprawdzić m.in., gdzie znajduje się lokal wyborczy, do którego powinniśmy się udać ze względu na miejsce zamieszkania.

internetowy serwis pkw

Po zakończeniu głosowania serwis PKW pozostaje aktywny i publikowane są w nim kolejne dane, związane głównie z wynikami głosowania. Odwiedzając stronę, zyskujemy dostęp do szeregu informacji i statystyk. Chodzi m.in. o wyniki wyborów nie tylko ogólnopolskie, ale też w danym powiecie czy województwie. Można sprawdzić także frekwencję na konkretnym obszarze. Tak było, chociażby w poprzednich wyborach, zarówno prezydenckich, jak i samorządowych czy parlamentarnych.

Czytaj także: Bezpieczny Autobus – dzięki tej usłudze sprawdzisz, czy twój przewoźnik dba o bezpieczeństwo

Internetowy serwis PKW to nie wszystko – gdzie jeszcze szukać informacji o wyborach?

Cennym źródłem wiedzy o nadchodzących wyborach może być Biuletyn Informacji Publicznej. W BIP-ie danego Urzędu Miasta znajdziemy informacje o wyborach dedykowane mieszkańcom lokalnej społeczności. Komisarz Wyborczy poinformuje tam o głosowaniu korespondencyjnym, warunkach udziału w wyborach czy procedurze zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych.

zdjęcia: Państwowa Komisja Wyborcza, www.pkw.gov.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.