iPhone 11 bateria

Bitwa na najlepszą baterię – iPhone 11 kontra XR i 8 Plus

3 minuty czytania
Komentarze

iPhone 11 odziedziczył po swoim poprzedniku, modelu XR, 6,1-calowy wyświetlacz LCD, o rozdzielczości 1792 na 828 pikseli. To daje nam 326 pikseli na cal, czyli dla Apple wystarczająco dużo, żeby określić go mianem Retina. Dla porównania iPhone 8 Plus, cały czas obecny w ofercie amerykańskiego giganta, wyposażony jest w 5,5-calowy ekran LCD i rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Oznacza to 401 ppi, czyli zdecydowanie więcej niż w nowszym smartfonie z nadgryzionym jabłkiem w logo. Zagęszczenie pikseli na cal, w przypadku mobilnych wyświetlaczy, może być jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za różnice w czasie pracy na jednym ładowaniu baterii. Krótko mówiąc – stosunkowo niska rozdzielczość ekranu w iPhone 11 przekłada się na bardzo dobrą żywotność baterii telefonu. Rok temu Apple chwaliło się akumulatorem iPhone’a XR, który oferował 1,5 godziny więcej pracy niż iPhone 8 Plus. Jeszcze wcześniej to ten ostatni model był rekordzistą.

Zobacz także: Pixel 4 z odświeżaniem ekranu 90 Hz? Owszem, ale nie cały czas

Dodajmy, że nie bierzemy pod uwagę iPhone’a 11 Pro w naszym porównaniu. Wraz z modelem 11 Pro Max z pewnością wygrałyby ten test. Jednak wymienione w artykule trzy telefony są bardzo zbliżone cenowo. iPhone’a 8 Plus wyceniono na 2849 złotych, iPhone XR startuje od 3149 złotych, a iPhone 11 to koszt co najmniej 3599 zł – wszystkie wyposażone są w pamięć 64 GB.

Bitwa na najlepszą baterię – iPhone 11 kontra XR i 8 Plus

iPhone 11, względem swojego poprzednika, zyskał nieco większą baterię oraz bardziej wydajny i energooszczędny procesor A13. Zgodnie z wewnętrznymi testami Apple, które producent udostępnia na swojej stronie internetowej, daje nam to godzinę więcej odtwarzania wideo. Niestety w tym roku firma z Cupertino przestała podawać chyba bardziej istotny dla nas wynik, czyli przeglądanie Internetu. Dzięki temu można było zakomunikować, że iPhone 11 Pro Max daje nam dodatkowe pięć godzin, w porównaniu do iPhone’a XS Max. Komunikat jest jasny, a duża część użytkowników nie będzie wchodziła w szczegóły. Przeglądanie Internetu oznacza zazwyczaj dużo tekstu na białym tle, a wyświetlanie bieli to najgorsze co może być dla wyświetlacza OLED, pod względem poboru energii. Z tego względu różnica pomiędzy iPhone’m 11 Pro Max, a jego poprzednikiem, byłaby dużo mniejsza. 

Czas na test! iPhone 11 kontra XR i 8 Plus

Własny test przeglądania postanowił wykonać serwis Phonearena. Polegał on na zapętleniu migawek popularnych stron internetowych i naśladowaniu przewijania. Powinno to pomóc ocenić rzeczywistą przewagę baterii iPhone 11’a, w porównaniu do XR oraz 8 Plus. Nie zapominajmy, że wszystkie trzy smartfony wyposażone są w ekrany LCD. Z tego względu stoją przed nimi zupełnie inne wyzwania niż w przypadku wyświetlaczy OLED. Phonearena spodziewała się jednak, że różnice będą bardziej znaczące niż to, co widzimy poniżej.

iPhone 11 bateria

Jak widać, zaledwie 6% wzrost pojemności akumulatora przekłada się nieznacznie na czas pracy, w przypadku przeglądania Internetu. Nieco większe różnice są w teście odtwarzania wideo w serwisie YouTube. W tak zwanym użytkowaniu mieszanym, łączącym kilka innych opcji, iPhone 11 przebija jednak dość znacznie model XR. Sugeruje to, że wydajność baterii jest ogólnie nieco większa niż mogłoby to się wydawać. Akumulator w iPhone 11 to 3110 mAh, a w przypadku XR jest to 2942 mAh

iPhone 11 bateria

Co kryje się za lepszą żywotnością baterii iPhone’a 11, w porównaniu do XR? Biorąc pod uwagę ten sam wyświetlacz LCD i niewielki wzrost pojemności baterii, wszystko sprowadza się do nowego procesora A13, zbudowanego w procesie 7 nm. Układy napędzające obydwa modele niedawno przetestował Anandtech i stwierdzono, że nowe rozwiązanie jest średnio około 25% bardziej wydajne niż A12. Wystarczą same różnice między chipsetami, aby iPhone 11 sprawował się pod względem czasu pracy lepiej niż poprzednik.

Źródło: Phonearena

Motyw