kalendarz

[Sprzed dekady] Sukces HTC Magic, spór o przenoszenie numerów

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 5 do 11 sierpnia 2009 roku.

Sukces HTC Magic

Dekadę temu HTC poinformowało o sprzedaniu miliona egzemplarzy modelu Magic. Producentowi zajęło to raptem 5 miesięcy. Sukces ten przewidział ówczesny prezes HTC Peter Chou – zapowiadał on, że Magic do sierpnia osiągnie milion sprzedanych egzemplarzy. Jednocześnie HTC zostało nominowane w konkursie T3 Gadget Awards 2009 w 4 następujących kategoriach:

  • Marka roku – HTC
  • Telefon roku – HTC Hero
  • Gadżet roku – HTC Hero
  • Gadżet o najbardziej powalającym wyglądzie – HTC Touch Diamond 2

Informacja ta to swego rodzaju pamiątka po czasach sukcesów HTC. W tamtych czasach HTC biło na głowę całą smartfonową konkurencję, może z wyjątkiem Apple. Producent ten od lat tworzył PDA z Windows Mobile, premiera Androida i sukces na jego rynku dały firmie potężnego kopa. Szkoda tylko, że niewiele pozostało z tych czasów.

Zobacz też: [Sprzed dekady] Premiera iPhone’a 3GS, Huaweia U8230 i HTC Hero

Spór o przenoszenie numerów

karta sim operator siec

Wprowadzenie ustawy nakazującej operatorom skrócenie procedury przenoszenia numeru do jednego dnia roboczego okazało się bardzo problematyczne. Operatorzy mieli ogromny problem ze zmieszczeniem się w czasie, w związku z czym obrzucali się oskarżeniami. Głośny był spór między sieciami Play i Plus, zaczęło się od chamskiej reklamy fioletowego operatora. Plus oskarżył Play o manipulowanie faktami, Play musiał ponownie zabrać głos. Marcin Gruszka, ówczesny rzecznik prasowy Play uważał, że problemy z przenoszeniem numerów występują wyłącznie w przypadku Plusa, nie było ich przy współpracy z Erą i Orange. Rzekomo Plus miał sam utrudniać operację, ponieważ przeniesienie numeru z Plusa do Play przekraczało dobę, podczas gdy operacja w drugą stronę trwała znacznie szybciej. Tu jednak problemem mogła być ilość zainteresowanych przeniesieniem numeru z Plusa do Play, a mianowicie średnio 5000 osób, w drugą stronę było ich raptem 300. Play o zaistniałej sytuacji zamierzał poinformować UKE i UOKiK. Pokazuje to, że Play już w tamtych czasach był promowany na sieć buntowniczą. Zmieniło to tak naprawdę dopiero odejście z Play rzecznika prasowego Marcina Gruszki.

Premiera GoClever 5055 PL

Dekadę temu firma GoClever Technology wprowadziła do sprzedaży nawigację samochodową, model 5055 PL. Urządzenie miało wyświetlacz 5″ o rozdzielczości 480×272 px oraz procesor Centrality Atlas III Dual Core 396MHz. Wbudowane mapy zostały zapisane na pamięci wewnętrznej urządzenia, producent chwalił się 100-procentowym pokryciem terenu polski. Nawigacja była wyposażona także w czujnik oświetlenia regulujący jasność wyświetlacza, odtwarzacz plików audio i wideo czy czytnik e-booków. Nawigacja GoClever 5055 PL wyceniona została na 419 zł. Po co o tym wspominam? Ponieważ GoClever osiągnął ogromny sukces sprzedając właśnie nawigacje, urządzenia te były zachwalane przez użytkowników. Rzekomo jeden z pracowników GoClevera wypowiadał się na ich temat na forach oraz pomagał użytkownikom rozwiązywać problemy. Te czasy to już oczywiście historia.

Zobacz też:

Motyw