smartmiasta

Smartmiasta – idea, która już zaczyna poprawiać jakość naszego życia

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Po latach oczekiwania sieci 5G zaczynają być wdrażane na poszczególnych rynkach, obiecując wprowadzić nas w nową erę łączności. 5G to znaczący krok na przód względem 4G. Oferuje ogromne ulepszenia w zakresie szybkości i braku opóźnień, co daje możliwość pobrania filmu w jakości HD w kilka sekund, a także możliwość korzystania z transmisji na żywo i streamingu gier – wszystko na smartfonie. 5G będzie miało wpływ także na smartmiasta.

5G w miastach – idea science fiction

Jednak z dala od smartfonów, 5G może również zaoferować ulepszoną łączność dla szerszego świata wokół nas. Internet rzeczy (IoT), który gromadzi miliardy połączonych inteligentnych obiektów, zyska znaczne wsparcie dzięki 5G, co z kolei zwiększy łączność naszych domów, biur i miast.

Wyobraź sobie miasto, które reaguje na otaczający je świat, zbiera informacje od ludzi, zbiera dane z czujników na drogach, pojazdów, budynków i innych obiektów, aby poprawić jakość życia wszystkich. Sieci 5G są gotowe, aby umożliwić nową generację platform i usług, które mogą przenosić inteligentne miasta z dziedziny science fiction na rzeczywisty fakt.

Zobacz także: Microsoft zepsuł mi laptopa aktualizacją

5G w miastach a transport

Wszyscy widzieliśmy wizje przyszłych miast w filmach science fiction, programach telewizyjnych i grach wideo, w których latające samochody są standardem, a ludzie wirujący wokół pneumatycznych rur malują nieco fantastyczny widok. Dzisiejsze inteligentne miasto jest bardziej nastawione na lepsze życie mieszkańców dzięki wykorzystaniu czujników i gromadzonych danych.

Miasta takie jak Austin, Singapur czy Dubaj, wdrażają już wzajemnie połączoną sieć urządzeń i czujników, aby gromadzić cenne informacje i zdobyć kilka intrygujących spostrzeżeń w tym procesie. Dojazdy do pracy są często jedną z najbardziej irytujących części naszego codziennego życia – powodując stres, nudę, frustrację – nie wspominając o milionach godzin utraconych z powodu opóźnień. Pojazdy stojące w korkach nie są również wspaniałą wiadomością dla środowiska, ale technologia inteligentnego miasta przyspiesza, aby rozwiązać ten problem.

Korzystając z danych zebranych z czujników rozmieszczonych na skrzyżowaniach i drogach, miasta mogą dostrzec miejsca, w których występują zatory, pomagając określić konkretne ich obszary. Sygnalizacja świetlna mogłaby zostać ulepszona, aby umożliwić przewóz większej liczby pojazdów na sekcję, a dodatkowe drogi można by otwierać w okresach dużego ruchu.

Sami kierowcy mogą być na bieżąco informowani o warunkach drogowych za pomocą komunikatów w czasie rzeczywistym o zatłoczeniu lub wypadkach bezpośrednio na swoich tablicach rozdzielczych, co pozwala im na zmianę trasy w bardzo krótkim czasie. Wreszcie służby ratunkowe mogłyby dokładnie określić drogę do wypadku lub incydentu, a następnie wyznaczyć drogę powrotną do szpitala, potencjalnie ratując życie.

Smartmiasta to lepsza komunikacja zbiorowa

Oprócz ogromnego skoku w kierunku pojazdów autonomicznych, transport publiczny również staje się coraz mądrzejszy. Wiele miast będzie teraz mogło zapewnić podróżnym aktualizacje sieci w czasie rzeczywistym, a także powiadomienia o tym, gdzie znajdują się najbardziej zatłoczone obszary w pociągach lub dokąd jechać, aby wynająć rower lub skuter elektryczny.

Istniejące szlaki transportu publicznego można analizować, aby zobaczyć, gdzie znajdują się szczyty i korytarze użytkowania, zmieniając niepopularne trasy lub wprowadzając nowe. Wszystko to łączy się w celu ułatwienia inteligentnym miastom sprawniejszego działania, upewnienia się, że pracownicy są punktualni i próbują zmniejszyć wpływ samych dojazdów na środowisko.

Smartmiasta to oszczędzanie energii

Kolejnym obszarem, w którym smartmiasta robią duże postępy, jest energia i media. Wszyscy wiemy, że musimy być bardziej przyjaźni dla środowiska, ale inteligentne miasta mogą również w tym pomóc.

Wykorzystując dane zebrane na temat zwyczajów pieszych i pojazdów, lampy uliczne mogą być przyciemniane lub nawet wyłączane w obszarach o małym natężeniu ruchu, a jedynie aktywowane, gdy osoba zostanie wykryta podczas spaceru w pobliżu. Schody ruchome i drzwi obrotowe w budynkach biurowych mogą również wykorzystywać tę samą technologię, pomagając zmniejszyć zużycie energii.

W budynkach, biurowcach i centrach handlowych można ponownie wykorzystać oświetlenie zbliżeniowe, które zmniejsza ilość odpadów i umożliwia inteligentną politykę energetyczną, która wyłącza ogrzewanie lub klimatyzację, gdy nikogo nie ma – oszczędzając pieniądze i pomagając planecie.

Możliwość wykorzystania ogromnej liczby czujników potrzebnych w inteligentnych miastach wymaga ogromnej ilości połączeń sieciowych i funkcjonowania sieci 5G. 5G może zaoferować możliwość podłączenia znacznie większej liczby urządzeń niż kiedykolwiek wcześniej, tworząc podstawę dla efektywnych małych sieci komórkowych, które posłużą jako podstawa ogromnie połączonej infrastruktury bezprzewodowej potrzebnej w inteligentnym mieście.

Lepiej połączone smartmiasta

Zapewne niejednokrotnie w czasie koncertu lub w piwnicy nie mieliście zasięgu lub nie mogliście wysłać relacji przez portale społecznościowe. To problem sieci 4G, który zostanie rozwiązany wraz z pojawieniem się 5G.

Oprócz tego korzyści płynące z łączności mobilnej, jakie przyniesie 5G, mogą również sprawić, że transmisja danych stanie się bardziej płynna, co pozwoli nie tylko na analizę w czasie rzeczywistym dla organów rządowych lub firm, ale także wykorzysta przypadki tak proste, jak dokładne śledzenie, gdzie jest następny autobus, a nie w odstępach czasowych.

Potencjalne korzyści, jakie obiecują nam inteligentne miasta, są niewątpliwie ekscytujące, oferując wszystko, od płynniejszych dojazdów do pracy, po obniżenie rachunków za energię w domu. Chociaż technologia ta jest z pewnością w powijakach, pojawienie się łączności 5G ma zapewnić inteligentnym miastom pole do rozwoju.

źródło: techradar

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy