Aktualizacje Androida

Aktualizacje Androida – dostajemy je szybciej? Co dał Project Treble?

4 minuty czytania
Komentarze

Jeśli chcesz najnowszą wersję Androida tak szybko, jak to możliwe, powinieneś kupić smartfon z serii Google Pixel. Niestety cała reszta producentów jest zazwyczaj w tyle. Należy jednak zauważyć, że w zależności od firmy, która stworzyła dany telefon, czas aktualizacji się różnił. Konsumenci są trochę oszołomieni, kupując urządzenia, ponieważ nie wiedzą, które będą otrzymywać długoterminowe wsparcie oraz szybkie aktualizacje Androida.

Project Treble lekarstwem na aktualizacje Androida

W momencie, gdy Project Treble jest już obsługiwany przez większość flagowców z Androidem, przynajmniej w teorii aktualizacje powinny być szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Powodem, dla którego tyle mówiło i pisało się o tym projekcie, jest fakt, że miał on rozwiązać największy problem Androida, z jakim borykał się on od wczesnych dni jego istnienia. Chodzi oczywiście o fragmentację zielonego robota. Project Treble przynajmniej w pewnym stopniu miał za zadanie zmniejszyć czas oczekiwania na aktualizacje do najnowszych wersji zielonego robota. Proces wdrażania update’u miał być znacznie łatwiejszy i szybszy dla producentów. Przypomnę, że każdy smartfon, który debiutował na rynku z Androidem Oreo miał otrzymać wsparcie Project Treble. Tymczasem minęło już pięć miesięcy od premiery kolejnej wersji, czyli Androida Pie. Jak to jest, czy faktycznie projekt pomógł w przyspieszeniu aktualizacji Androida?

Aktualizacje Androida – spójrzmy na dane

Dane uzyskane przez portal AndroidAuthority zamieszczone na wykresie przedstawiają czas między datą premiery wersji Androida, a pierwszym potwierdzonym raportem o wprowadzeniu przez producenta aktualizacji do odblokowanych telefonów w skali globalnej.  Kilka dni temu pisał o tym Łukasz. Na wykresach znajdują się:

  • seria Samsung Galaxy S
  • seria Huawei P
  • modele LG G
  • smartfony OnePlus
  • smartfony HTC
  • seria Sony Xperia X
  • Motorola Moto Z
  • smartfony Nokii
  • seria Xiaomi Mi


Okazuje się, że średnio aktualizacja do Android Nougat zajęła około 192 dni. Pod tym względem Oreo było nieco szybsze – 170 dni. Aktualizacje Androida Pie docierają do smartfonów znacznie szybciej, średnio po 118 dniach od wprowadzenia przez Google. To znacząca poprawa, ale wciąż czekamy na aktualizacje od LG i HTC, które mogą pogorszyć wynik.

Większość producentów dostarcza aktualizacje szybciej, ale niektórzy są wolniejsi. Tym razem takie firmy jak Huawei, Samsung i Xiaomi były zauważalnie szybsze, wprowadzając aktualizacje kluczowych urządzeń przed końcem 2018 roku. OnePlus i Sony były wyjątkowo szybkie, ale warto zanotować, że zawsze były szybsze niż większość. Rozczarowuje Motorola, która wprowadziła aktualizacje swojej flagowej serii Z wolniej.

Warto dodać, że dane te nie uwzględniają starszych urządzeń ani sposobu, w jaki producenci traktują smartfony średniej klasy. Obie te kategorie nadal otrzymują aktualizacje znacznie wolniej niż falgowce. Może się jednak wydawać się, że sytuacja poprawia się nawet w tych przypadkach, jeżeli chodzi o niektórych producentów.

Co pomogło przyspieszyć aktualizacje Androida?

Myśląc na temat aktualizacji Androida na smartfony, powinny nam się przypomnieć dwa trendy. Po pierwsze, wspomniany przeze mnie wcześniej Project Treble, który faktycznie pomógł dużym producentom zaktualizować telefony oparte na Oreo znacznie szybciej niż wcześniej. Po drugie, Android One, który pozwala na znacznie szybsze aktualizacje dla szerszej grupy konsumentów.

Jeżeli spojrzymy na dane raz jeszcze, zauważymy, że Samsung, Huawei i Xiaomi skrócili czas update’u o prawie połowę między Nougat i Pie, a największy skok pojawił się w ostatniej aktualizacji. Wszyscy trzej producenci przekazali aktualizacje do flagowych telefonów tuż przed 2019 rokiem. W poprzednich latach opóźniali aktualizacje do końca Q1 lub Q2 następnego roku. Jest to bardzo optymistyczne, ponieważ Samsung, Huawei i Xiaomi należą do pierwszej piątki producentów na świecie pod względem sprzedanych smartfonów.

Poza flagowcami, wiele tanich telefonów już teraz ma Androida Pie. Te telefony to przeważnie modele z systemem Android One, w tym przede wszystkim te od Nokii i Xiaomi. Co ciekawe, LG ma już aktualizację 9.0 Pie dla LG G7 One, podczas gdy standardowy model LG G7 ThinQ wciąż czeka na globalne wdrożenie. Podobnie HTC U11 Life ma Pie przed flagowym HTC U12 Plus.

Powód, dla którego wyżej wymienione urządzenia dostały tak szybko aktualizacje to Android One, który nie zawiera nakładek od producentów. W połączeniu z Project Treble producenci mogą szybko pobrać aktualizację Google i przesłać ją na swoje urządzenia.

Aktualizacje Androida – podsumowanie

Przyspieszony czas aktualizacji do Androida Pie napawa optymizmem na przyszłość. Jednak warto zauważyć, że nadal istnieją poważne różnice między najszybszymi i najwolniejszymi producentami – różnice, które chcielibyśmy zobaczyć mniejsze. Warto przypomnieć, że nadal często urządzenia budżetowe lub średniaki, a także starsze smartfony są często szybko zapomniane. W idealnym świecie chcielibyśmy, aby wszystkie smartfony otrzymywały aktualizacje przez ponad dwa lata. Prawdziwym testem dla Androida będzie kolejna poważna aktualizacja systemu operacyjnego.

Źródło: androidauthority, własne