Ile czasu co roku producenci potrzebują na wydanie aktualizacji?

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-20

Często narzekamy na to, że producenci zwlekają z wydawaniem nowych aktualizacji. Tak naprawdę rok w rok ta sytuacja się powtarza. Dwie firmy starają się tłumaczyć, ale co ciekawe, to są to firmy, które radzą sobie najlepiej. Przepis na ciasto przedstawiła Nokia, a w nieco bardziej formalny sposób proces aktualizacji wyjaśnia Sony. Jednak czy faktycznie mamy na co narzekać? Czy z roku na rok faktycznie jest tak samo źle?

Czas wydawania aktualizacji jest… cały czas do poprawy


Jak się okazuje… tak, jest wciąż źle, ale z roku na rok lepiej. Powyższe zestawienie przygotowane przez portal Android Authority pokazuje czas od oficjalnego wydania danej wersji Robocika do dnia pierwszego, potwierdzonego przypadku udostępnienia tego systemu przez producenta. Wnioski? LG i HTC ewidentnie ma problemy, ale pozostałe słupki wyglądają obiecująco. Wyjątkiem jest jedynie Motorola, która w międzyczasie zdaje się zmieniać swój profil. Niemniej największe pochwały należą się wspomnianemu wcześniej Sony. Czego nie uwzględnia powyższy wykres? Osób, które nie korzystają z najnowszych urządzeń z najwyższej półki. Dla nich z pewnością sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Zapewne Sony dalej byłoby wysoko, Nokia by się zrównała, ale reszta nie miałaby już tak pozytywnie wyglądających słupków.

Zobacz też: Zobacz, jak wygląda Google Pixel 3 Lite na filmie!

Jak to się mówi? Statystycznie z sąsiadem bijemy jego żonę raz na dwa dni — tak, w dużym skrócie. Niemniej główny wniosek z powyższych analiz to fakt, że coś się dzieje. Producenci zauważyli potrzebę szybszego wydawania nowych aktualizacji. Czy jest to wynik przeniesienia części testów na użytkowników? Tego jednoznacznie stwierdzić nie możemy, choć oczywiście w równaniu jakości żaden producent nie powinien umieszczać zmiennej czasu.

Źródło: Android Authority • Marucins

  Jak to ile? Tyle ile trzeba czasu aby wydać kolejny model telefonu.
  Najchętniej to w ogóle by nie aktualizowali.

 • Sq72

  LG przez lata dobrze aktualizowało smartfony, by od czas G4 i G Flex 2 mieć gdzieś użytkowników.

  • Kamil Mieszczanek

   No teraz aktualizację u lg to śmiech na sali a szkoda bo telefony są spoko a główne wady jak dla mnie to okropna nakładka i właśnie te nieszczęsne aktualizację

 • stark2991

  Delikatny postęp jest…

 • s90

  Wytłumaczy mi ktoś czego na kompy jest jeden system i wchodzi praktycznie wszędzie a na komórki trzeba każdy osobno dostosować?

  • May Czos

   Bo android jest otwarty i darmowy. Jest tylko bazą na której producenci piszą swoje oprogramowanie, dodają swoje funkcje, a owa baza tylko zapewnia kompatybilność w ramach jednego ekosystemu.

  • Tomasz

   Nakladki i trebledopiero od 8. 0. Zreszta dobrzebedzie pewnie dopiero od treble versji 5.

  • stark2991

   Bo Android nie zawiera sterowników do wszystkiego, co istnieje. Bo Windows działa z grubsza na tym samym, a Android na smartfonach, urządzeniach IoT, pralkach, lodówkach, w samochodach itp, ogółem na różnych konfiguracjach z różnymi procesorami (i architekturami)

  • JakeCherry97

   Windows 10 jest jeden na wszystkie komputery, na telefonach z Windows 10 Mobile było podobnie, a z Androidem nie jest tak kolorowo, bo producent musi zrobić własne sterowniki i oprogramowanie, więc zawsze, kiedy wychodzi nowy Android, producent musi pisać sterowniki od nowa, nakładkę zmodyfikować, aby pozostawała kompatybilna z nowym systemem (API Level).x