samsung galaxy note9 s pen

Jak zmieniał się S Pen na przestrzeni lat?

4 minuty czytania
Komentarze

Samsung Galaxy Note9 nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Ta generacja nie jest nad wyraz rewolucyjna – doskonale potwierdza to zestawienie z Galaxy Note8 przygotowane przez samych Koreańczyków. Jednak tę rodzinę urządzeń od zawsze wyróżnia jeden element – S Pen. Do niedawna mogliśmy jeszcze wskazywać na duży wyświetlacz, ale dzisiaj już te różnice gdzieś się zatarły. To stylus sprawia, że nie możemy wybrać innego smartfona. W takim razie, jak ten element zmieniał się na przestrzeni lat?

S Pen stanowi już historię

Samsung Galaxy Note

samsung galaxy note 1

Pierwszy stylus to współpraca Koreańczyków z japońskim Wacom, specjalistą od stylusów i tabletów graficznych. Oryginalny S Pen mierzył 14 mm długości i był w stanie rozpoznać 256 poziomów nacisku. Nie mogło też zabraknąć przycisku, który wywoływał mnóstwo, jak na swoje czasy, dodatkowych funkcji. Dodatkowe gesty, szybkie skróty, S Memo – to wszystko w 2011 roku przypomniało, że rysiki mają sens w połączeniu z pojemnościowymi panelami dotykowymi.

Samsung Galaxy Note 2

samsung galaxy note 2

Druga generacja to przede wszystkim większa dokładność. Liczba poziomów nacisku wzrosła do 1024. Do tego sam stylus delikatnie urósł i stał się grubszy. W połączeniu z gumowym wykonaniem był zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu. W Galaxy Note 2 pojawiła się funkcjonalność Air View, która bezdotykowo pozwala obsługiwać urządzenie. To znowu odbiło się pozytywnie na komforcie użytkowania.

Samsung Galaxy Note 3 / Galaxy Note 3 Neo

samsung galaxy note 3 neo

Jeden z bardziej lubianych modeli serii. W smartfonie pojawiła się sztucznie skórzana pokrywa akumulatora, a sam S Pen wydoroślał. Design stał się bardziej kwadratowy i symetryczny. To oznacza, że na kilka sposobów, a nie w jeden konkretny, można było go umieścić w dedykowanym slocie. W zakresie oprogramowania pojawiło się Air Command, czyli okrąg ze skrótami różnych funkcji, wywoływany poprzez chociażby kliknięcie przycisku na S Penie.

Samsung Galaxy Note 4 / Galaxy Note Edge

samsung galaxy note 4

Kolejny hit, który może miał problemy z akumulatorem, ale z pewnością był udanym następcą. W przypadku S Pena ponownie zwiększyła się czułość – teraz do 2048 poziomów. Z nowych możliwości warto wyróżnić Smart Select, która sprawiła, że stylus mógł zaznaczać tekst, niczym myszka na komputerze. Poza tym dodano obsługę Photo Note, czyli możliwość wycinania grafik, obrabiania ich i dzielenia się z innymi za pomocą kilku ruchów.

Samsung Galaxy Note 5

samsung galaxy note 5

Smartfon, który nigdy nie trafił do Europy. W zamian dostaliśmy Samsunga Galaxy S6 Edge+, którego ciężko określić atrakcyjną alternatywą. Pierwsza nowość w związku ze zmienionym S Penem? Potrafił utknąć w urządzeniu, jeśli włożyło się go do góry nogami. Pengate sprawiło, że firma poprawiła błąd konstrukcyjny w kolejnym modelu, podczas gdy w tym Samsung postanowił naklejać dodatkowe ostrzeżenia. W kwestii oprogramowania przede wszystkim Koreańczycy najwięcej zabrali. TouchWiz został bardzo odchudzony i nie inaczej stało się z możliwościami S Pena.

Samsung Galaxy Note7 / Galaxy Note FE

samsung galaxy note7

Kolejna klapa projektowa. Kolejny skok czułości – tym razem o 4096 poziomów. Dodano też wodoszczelność, więc stylusa bez problemu można było używać w deszcz. Największą nowością w oprogramowaniu okazała się możliwość tworzenia 15-sekundowych animacji – rysowanych klatka po klatce.

Samsung Galaxy Note8

samsung galaxy note8 s pen

Zeszłoroczne wydanie Notesu ponownie stawia przede wszystkim na produktywność i użyteczność. Wraz z Bixby pojawiło się wiele inteligentnych dodatków, jak inteligentne tłumaczenie zaznaczonego tekstów czy też ulepszenie pisania na wyłączonym ekranie.

Samsung Galaxy Note9

samsung galaxy note9 s pen

Wisienka na torcie, czyli Bluetooth. Zdecydowanie jedna z największych nowości w historii S Pena. Możliwość użytkowania stylusa z dala od urządzenia to zupełnie nowa funkcjonalność. W głównej mierze sprowadza się ona do robienia ze stylusa pilota z różnymi kombinacjami przyciśnięć klawisza, ale jakby nie patrzeć, to duża zmiana. Siłą rzeczy musiał pojawić się wbudowany akumulator. Możliwości tej generacji S Pena będą stale się rozwijać wraz z zainteresowaniem nieoficjalnych deweloperów.

Zobacz też: Kiedy Twój Samsung otrzyma Androida Oreo?

Która zmiana S Pena zrobiła na Was największe wrażenie? Który model był najlepszy według Was? Pochwalcie się w komentarzach swoim doświadczeniem ze stylusami i dajcie znać, czy uważacie je za niezbędne w smartfonach.

źródło: Android Authority

Motyw