Jak zmieniał się S Pen na przestrzeni lat?

Łukasz Pająk Artykuły 2018-08-14

Samsung Galaxy Note9 nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Ta generacja nie jest nad wyraz rewolucyjna – doskonale potwierdza to zestawienie z Galaxy Note8 przygotowane przez samych Koreańczyków. Jednak tę rodzinę urządzeń od zawsze wyróżnia jeden element – S Pen. Do niedawna mogliśmy jeszcze wskazywać na duży wyświetlacz, ale dzisiaj już te różnice gdzieś się zatarły. To stylus sprawia, że nie możemy wybrać innego smartfona. W takim razie, jak ten element zmieniał się na przestrzeni lat?

S Pen stanowi już historię

Samsung Galaxy Note

samsung galaxy note 1

Pierwszy stylus to współpraca Koreańczyków z japońskim Wacom, specjalistą od stylusów i tabletów graficznych. Oryginalny S Pen mierzył 14 mm długości i był w stanie rozpoznać 256 poziomów nacisku. Nie mogło też zabraknąć przycisku, który wywoływał mnóstwo, jak na swoje czasy, dodatkowych funkcji. Dodatkowe gesty, szybkie skróty, S Memo – to wszystko w 2011 roku przypomniało, że rysiki mają sens w połączeniu z pojemnościowymi panelami dotykowymi.

Samsung Galaxy Note 2

samsung galaxy note 2

Druga generacja to przede wszystkim większa dokładność. Liczba poziomów nacisku wzrosła do 1024. Do tego sam stylus delikatnie urósł i stał się grubszy. W połączeniu z gumowym wykonaniem był zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu. W Galaxy Note 2 pojawiła się funkcjonalność Air View, która bezdotykowo pozwala obsługiwać urządzenie. To znowu odbiło się pozytywnie na komforcie użytkowania.

Samsung Galaxy Note 3 / Galaxy Note 3 Neo

samsung galaxy note 3 neo

Jeden z bardziej lubianych modeli serii. W smartfonie pojawiła się sztucznie skórzana pokrywa akumulatora, a sam S Pen wydoroślał. Design stał się bardziej kwadratowy i symetryczny. To oznacza, że na kilka sposobów, a nie w jeden konkretny, można było go umieścić w dedykowanym slocie. W zakresie oprogramowania pojawiło się Air Command, czyli okrąg ze skrótami różnych funkcji, wywoływany poprzez chociażby kliknięcie przycisku na S Penie.

Samsung Galaxy Note 4 / Galaxy Note Edge

samsung galaxy note 4

Kolejny hit, który może miał problemy z akumulatorem, ale z pewnością był udanym następcą. W przypadku S Pena ponownie zwiększyła się czułość – teraz do 2048 poziomów. Z nowych możliwości warto wyróżnić Smart Select, która sprawiła, że stylus mógł zaznaczać tekst, niczym myszka na komputerze. Poza tym dodano obsługę Photo Note, czyli możliwość wycinania grafik, obrabiania ich i dzielenia się z innymi za pomocą kilku ruchów.

Samsung Galaxy Note 5

samsung galaxy note 5

Smartfon, który nigdy nie trafił do Europy. W zamian dostaliśmy Samsunga Galaxy S6 Edge+, którego ciężko określić atrakcyjną alternatywą. Pierwsza nowość w związku ze zmienionym S Penem? Potrafił utknąć w urządzeniu, jeśli włożyło się go do góry nogami. Pengate sprawiło, że firma poprawiła błąd konstrukcyjny w kolejnym modelu, podczas gdy w tym Samsung postanowił naklejać dodatkowe ostrzeżenia. W kwestii oprogramowania przede wszystkim Koreańczycy najwięcej zabrali. TouchWiz został bardzo odchudzony i nie inaczej stało się z możliwościami S Pena.

Samsung Galaxy Note7 / Galaxy Note FE

samsung galaxy note7

Kolejna klapa projektowa. Kolejny skok czułości – tym razem o 4096 poziomów. Dodano też wodoszczelność, więc stylusa bez problemu można było używać w deszcz. Największą nowością w oprogramowaniu okazała się możliwość tworzenia 15-sekundowych animacji – rysowanych klatka po klatce.

Samsung Galaxy Note8

samsung galaxy note8 s pen

Zeszłoroczne wydanie Notesu ponownie stawia przede wszystkim na produktywność i użyteczność. Wraz z Bixby pojawiło się wiele inteligentnych dodatków, jak inteligentne tłumaczenie zaznaczonego tekstów czy też ulepszenie pisania na wyłączonym ekranie.

Samsung Galaxy Note9

samsung galaxy note9 s pen

Wisienka na torcie, czyli Bluetooth. Zdecydowanie jedna z największych nowości w historii S Pena. Możliwość użytkowania stylusa z dala od urządzenia to zupełnie nowa funkcjonalność. W głównej mierze sprowadza się ona do robienia ze stylusa pilota z różnymi kombinacjami przyciśnięć klawisza, ale jakby nie patrzeć, to duża zmiana. Siłą rzeczy musiał pojawić się wbudowany akumulator. Możliwości tej generacji S Pena będą stale się rozwijać wraz z zainteresowaniem nieoficjalnych deweloperów.

Zobacz też: Kiedy Twój Samsung otrzyma Androida Oreo?

Która zmiana S Pena zrobiła na Was największe wrażenie? Który model był najlepszy według Was? Pochwalcie się w komentarzach swoim doświadczeniem ze stylusami i dajcie znać, czy uważacie je za niezbędne w smartfonach.

źródło: Android Authority • A S-Pen w Tabletach z serii Note? Zapomnieliście ?

 • Tomasz

  Mialem palma i tam rysik byl niezbedny. Nie cenie apple, ale w tym jednym go lubie – uwolnil uzytkownikow od tego niepotrzebnego dodatku. Samsung z uporem maniaka probuje go wciskac na powrot.

  • sirrah777

   Spróbuj bez niego zrobić szybką notatkę, spróbuj podpisać dokument gdy nie masz w danym momencie dostępu do jego papierowej wersji, spróbuj zrobić szkic na projekcie gdy jesteś w terenie i tablet czy laptop były by tylko uciążliwe, spróbuj zaznaczyć tekst w miejscu gdzie palcem się tego nie da zrobić, spróbuj wygodnie dorysować coś na zdjęciu bądź zrzucie ekranu. Jak widzisz, są takie rzeczy których bez niego nie zrobisz na telefonie, są takie których zrobienie bez niego doprowadzi cię do nerwicy i są takie które zrobisz bez niego niechlujnie. Seria Note nie jest dla ludzi takich jak ty, którzy nie potrafią docenić tego akcesorium, a telefonu używają tylko do zabawy, tylko dla osób, które cenią sobie wydajność i mobilność w każdej sytuacji. Dla takich jak ty są tysiące innych urządzeń. A Samsung nikomu nie próbuje wcisnąć tego na siłę. Mają serię S która aktualnie różni się od Note w zasadzie tylko brakiem rysika.

  • jendrush

   Gdy miałem Note 4 to może nie korzystałem jakoś super często, ale ceniłem sobie jego obecność. Gdyby obecny Note był nieco węższy to może wybrałbym go zamiast S+.x