ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android 4.3 Jelly Bean już oficjalnie – co nowego przygotowało nam Google?

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Artykuły
jb-android-43

Podczas dzisiejszej konferencji Google w San Francisco ujrzeliśmy nowego Nexusa 7, a także kolejną odsłonę Androida, oznaczoną jako wersja 4.3 Jelly Bean. Fakt, że mamy tu do czynienia już z trzecią wersją mobilnego systemu Google o identycznym kryptonimie (zarówno 4.1, jak i 4.2 również noszą nazwę Jelly Bean), może świadczyć o tym, że nie wprowadzono tutaj żadnych rewolucyjnych zmian do platformy. Jest w tym bardzo dużo prawdy, a Android 4.3 Jelly Bean nie jest tą przełomową wersją systemu, na którą mogli by czekać wszyscy zapaleni fani. Mimo to wprowadzone przez Google zmiany są na pewno miłym dodatkiem, choć zwykły użytkownik nie odczuje ich w szczególny sposób i są one bardziej nakierowane na deweloperów, a na większe odświeżenie Androida musimy jeszcze trochę poczekać.

osybpex

Przed szereg wyróżnia się tutaj wprowadzenie istotnych zmian w systemie, które mają przyczynić się do znacznego poprawienia wydajności i prędkości działania Androida. Dzięki polepszonej optymalizacji nasze urządzenia powinny być od teraz wyczuwalnie płynniejsze, aplikacje mają uruchamiać się wyraźnie szybciej, a system będzie się starał w możliwie najlepszy sposób wykorzystać moc obliczeniową wielordzeniowego procesora i dedykowanego układu graficznego. W skrócie zmiany te można określić jako dalsze rozwijanie technologii ProjectButter, która była jedną z największych nowości w Androidzie 4.1 Jelly Bean i przyczyniła się do znacznego przyspieszenia systemu.

Rzeczą, którą docenią wszyscy gracze jest wprowadzenie wsparcia dla technologii Open GL ES 3.0, która ma zapewnić nowy poziom grafiki na urządzeniach mobilnych. Podczas konferencji zaprezentowano kilka nowych gier, które mają w pełni wykorzystywać ten standard, pozwalający na uzyskanie bardzo realistycznej oprawy graficznej, bogatszych szczegółów, bardziej rozbudowanego cieniowania i innych miłych dla oka efektów wizualnych, zwiększających przyjemność płynącą z zabawy. Wsparcie dla Open GL ES 3.0 będzie zależało w dużej mierze od zastosowanych podzespołów i obecnie jest ono przewidziane dla Nexusa 4, nowego Nexusa 7 oraz Nexusa 10 – wsparcia dla Open GL ES 3.0 nie uzyskają zeszłoroczny Nexus 7 a także Galaxy Nexus.

jb-btle

Do nowych funkcji zalicza się też dodanie obsługi technologii Bluetooth Smart, pozwalającej w pełni wykorzystywać możliwości zaawansowanych urządzeń peryferyjnych, w tym inteligentnych zegarków, czy też gadżetów stworzonych z myślą o uprawianiu sportu. Dodano również wsparcie dla technologii Bluetooth AVRCP 1.3, które umożliwi udostępnianie podłączonym urządzeniom bardziej rozbudowanych informacji, na przykład szczegółów o danym utworze muzycznym.

jb-profiles-restrictions-n713

Nowością, rozwijającą system obsługi wielu kont użytkowników na urządzeniach z Androidem jest system ograniczonych profili. W przeciwieństwie do znanych nam oddzielnych kont użytkowników, ograniczone profile tworzone są w ramach jednego konta użytkownika i współdzielą ze sobą część informacji, w tym też konta Google. Taki profil posiada jednak oddzielne pulpity, widżety, czy też ustawienia, a administrator może wydzielić, które z zainstalowanych programów będą do dyspozycji użytkownika ograniczonego profilu. Zapewne niejeden rodzic spotkał się z przykrą sytuacją, gdy jego dziecko bez zgody nabiło spory rachunek przez dokonywanie transakcji wewnątrz jakiejś gry. Dzięki nowemu systemowi kontroli profilów możliwe będzie na przykład zupełne wyłączenie mikropłatności, w taki sposób, że nie tylko nie będzie można ich dokonać na urządzeniu, a nawet nie będą one na nim widoczne. Dodatkowo wprowadzono też możliwość filtrowania treści nieprzeznaczonych dla nieletnich, czy też ograniczania dostępu do określonej zawartości umieszczonej na urządzeniu.

Ponadto dodano też nowe rozwiązania w kwestii lokalizacji oraz obsługi WiFi, wprowadzono nowy system zabezpieczeń DRM, jak również umożliwiono zewnętrznym aplikacjom zyskanie dostępu do śledzenia listy powiadomień, co powinno być szczególnie przydatne w przypadku dodatkowych urządzeń, takich jak inteligentne zegarki.

Android 4.3 Jelly Bean możemy więc uznać za niewielką, acz ciekawą aktualizację systemu Google. Szczegółowe informacje na temat wprowadzonych zmian znajdziecie na oficjalnej stronie Androida. Nowe oprogramowanie trafi najwcześniej do użytkowników urządzeń z serii Nexus, a na konferencji zapowiedziano, że aktualizację systemem OTA mają dostać Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10 oraz Galaxy Nexus. Użytkownicy innych smartfonów i tabletów zmuszeni są do oczekiwania na oficjalne stanowisko producenta w kwestii wypuszczenia aktualizacji do najnowszej wersji Androida dla konkretnych urządzeń.

Sprawdź najnowsze wpisy