ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
MediaTek Dimensity 5G Open Resource Architecture

[MWC] MediaTek prezentuje procesor Helio P60 – ten SoC napędzi masę flagowców

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

MediaTek uważany jest za producenta, który nie potrafi stworzyć wydajnych układów mogących konkurować ze Snapdragonami i Exynosami. Mimo wszystko napędzają one mnóstwo chińskich flagowców, dlatego warto zwrócić poświecić im chwilę uwagi.

Moc

MediaTek Helio P60 będzie zbudowany zgodnie z zasadami architektury big.LITTLE. Łącznie znajdziemy w nim 8 rdzeni, z czego 4 to wydajne Cortexy A73, a reszta to energooszczędne Cortexy A53. Taktowanie będzie zależne od urządzenia, maksymalnie będzie ono wynosić 2 GHz. Za grafikę odpowiada układ Mali G72MP3 800 MHz. Nie trzeba się także martwić o energochłonność, ponieważ procesor został wykonany w litografii 12 nm. Dla porównania poprzedni układ produkowany jest w procesie litograficznym 14 nm. Ponad to jest to pierwszy procesor MediaTeka, w którym wykorzystano tranzystory FinFET.

MediaTek Helio P60

Możliwości

Procesor w telefonie to nie tylko jednostka wykorzystywana do obliczeń, ale również element, który kontroluje inne podłączone podzespoły, taki odpowiednik mostka w płycie głównej komputera. To właśnie od CPU zależy to, jakie elementy będą mogli zamontować producenci telefonów. MediaTek Helio P60 pozwoli na podłączenie aparatu o maksymalnej rozdzielczości 32 Mpix, lub dwóch aparatów o maksymalnych rozdzielczościach 20 i 16 Mpix. Obsługiwane są wyświetlacze FullHD+ o maksymalnych proporcjach 20:9. CPU zostało wyposażone w modem LTE kategorii 7, ze wsparciem dla technologii VoLTE, ViLTE i VoWiFi. Wspierane będą systemy lokalizacyjne GPS, GLONASS, Galileo i Beidou. Procesor obsłuży do 8 GB pamięci RAM (raczej żaden producent nie będzie chciał przekroczyć tej granicy) LPDDR4x 1800 MHz oraz pamięć eMMC 5.1 lub UFS 2.1.

Zobacz też: MediaTek nakłania do rezygnacji ze Snapdragonów – o dziwo, ma to sens

Inteligencja

inteligentny smartfon

MediaTek zrobił to, co w ostatnim czasie robi cały świat. Helio P60 będzie wspierał obliczenia sztucznej inteligencji. Możliwości jest mnóstwo – telefon będzie wspomagany przy np. rozpoznawaniu głosu lub każdej innej czynności z niepewnym wynikiem, oraz będzie mógł szybciej i bardziej trafnie dostosować ustawiania do określonej sytuacji, np. podczas wykonywania zdjęć. Układ NPU według MediaTeka ma być znacznie mniej energochłonny od wykorzystywanych obecnie układów graficznych. Trudno się z tym nie zgodzić, układ stworzony do jednego celu faktycznie może się w takiej sytuacji sprawdzić. W połączeniu z funkcją uczenia się efekty mogą być naprawdę zadowalające.

To bardzo dobra wiadomość

Dzięki procesorowi Helio P60 mniejsi producenci dostaną w niskiej cenie funkcje dostępne jedynie dla flagowców z najwyższej półki. Jeśli jednostka wspomagająca obliczenia sztucznej inteligencji faktycznie się sprawdzi, to smartfony (nawet te ze średniej półki) staną się bardziej smart i znacznie lepiej będą przewidywać działania użytkownika. Pozostaje nam jedynie czekać na pierwsze premiery telefonów wykorzystujących Helio P60 i pierwsze benchmarki.

Sprawdź najnowsze wpisy