apple iphone 8 8 plus x

Kondycja baterii w iOS 11.3 – wyjaśnienia Apple

6 minut czytania
Komentarze

Wczoraj rano do programistów trafiła druga beta iOS 11.3. Aktualizacja ma trafić do użytkowników mobilnych sprzętów Apple w ciągu kolejnych kilku tygodni. Jedną z głównych nowości kolejnej aktualizacji oprogramowania będzie opcja sprawdzenia zdrowia baterii. Dotychczas nie było to możliwe. Oficjalnie Amerykanie nie dopuszczali takiej możliwości, a niektóre aplikacje dostępne w App Store nie pokazywały prawdziwych wyników. Jedyną opcją sprawdzenia w jakim stanie jest akumulator naszego smartfona był test w autoryzowanym serwisie Apple.

Zobacz także: Co wyróżnia Samsung Experience?

Zdrowie baterii wreszcie widoczne w iOS

W systemie iOS 11.3 udoskonalono funkcję zarządzania wydajnością. Oprogramowanie okresowo bada poziom zarządzania wydajnością konieczny do uniknięcia nieoczekiwanego wyłączenia urządzenia. Jeśli kondycja baterii jest wystarczająco dobra, aby obsłużyć obserwowane wymagania szczytowego poboru mocy, poziom zarządzania wydajnością jest zmniejszany. Jeśli ponownie wystąpi nieoczekiwane wyłączenie urządzenia, poziom zarządzania wydajnością wzrasta. To badanie przebiega w sposób ciągły, co umożliwia dynamiczne dostosowywanie zarządzania wydajnością.

Telefony iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X są wyposażone w bardziej zaawansowaną architekturę sprzętową oraz programową. Pozwala ona dokładniej ocenić moc wymaganą przez urządzenie i dostarczaną przez baterię, co ułatwia maksymalizację ogólnej wydajności sytemu. W oparciu o ten odmienny system zarządzania wydajnością system iOS dokładniej przewiduje nieoczekiwane wyłączenia urządzenia i skuteczniej im zapobiega. Dzięki temu skutki zarządzania energią mogą być mniej zauważalne w przypadku telefonów iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X. Jednak z czasem baterie akumulatorowe wszystkich telefonów iPhone tracą pojemność i gotowość na szczytowy pobór mocy, a ostatecznie wymagają wymiany.

Kondycja baterii

W przypadku telefonów iPhone 6 i nowszych system iOS 11.3 oferuje nową funkcję wyświetlania kondycji baterii oraz informowania o potrzebie jej wymiany. Elementy te są dostępne na ekranie Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii.

Użytkownicy mogą też sprawdzać, czy jest włączona funkcja zarządzania wydajnością (dynamicznie zmieniająca maksymalną wydajność w celu zapobiegania przypadkowemu wyłączeniu urządzenia), a także wyłączyć tę funkcję. Ta funkcja jest włączana tylko po nieoczekiwanym wyłączeniu urządzenia z baterią, która straciła zdolność do zapewniania maksymalnej mocy chwilowej. Jest ona używana na telefonach iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s PlusiPhone SE, iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Po uaktualnieniu do systemu iOS 11.3 funkcja zarządzania wydajnością na urządzeniu będzie początkowo wyłączona. Zostanie włączona dopiero w przypadku nieoczekiwanego wyłączenia urządzenia.

Wszystkie modele telefonu iPhone zawierają podstawową funkcję zarządzania wydajnością, która ma na celu gwarantowanie, że bateria i system działają w odpowiedni sposób, a podzespoły urządzenia są chronione. Dotyczy to reagowania na bardzo wysokie i niskie temperatury, a także zarządzania napięciem wewnętrznym. Takie zarządzanie wydajnością jest konieczne w celu zachowania bezpieczeństwa i zapewnienia oczekiwanego działania urządzenia. Nie można wyłączyć tego mechanizmu.

Maksymalna pojemność baterii

Na ekranie Kondycja baterii są dostępne informacje o maksymalnej pojemności baterii i gotowości na szczytowy pobór mocy. 

Maksymalna pojemność baterii to miara pojemności baterii urządzenia względem jej pojemności, gdy była nowa. Baterie mają 100% pojemności przy pierwszej aktywacji. Wraz z rosnącym wiekiem chemicznym pojemność baterii spada, przez co urządzenie może częściej wymagać ładowania. 

Standardowa bateria jest skonstruowana tak, aby zachowała 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania w normalnych warunkach. Roczna gwarancja obejmuje serwisowanie wadliwej baterii. Jeśli bateria nie jest już objęta gwarancją, Apple oferuje płatne serwisowanie baterii. 

Kiedy kondycja baterii ulega pogorszeniu, spada również jej gotowość na szczytowy pobór mocy. Na ekranie Kondycja baterii jest dostępne pole Gotowość na szczytowy pobór mocy, które może zawierać poniższe komunikaty.

Normalna wydajność

Kiedy stan baterii pozwala obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie i funkcja zarządzania wydajnością nie jest używana, jest wyświetlany ten komunikat:

Bateria może obecnie obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie.

Zastosowane zarządzanie wydajnością

Kiedy są używane funkcje zarządzania wydajnością, jest wyświetlany ten komunikat:

Ten iPhone nieoczekiwanie wyłączył się, ponieważ jego bateria nie mogła zapewnić wystarczającego zasilania w momencie szczytowego poboru mocy. Funkcja zarządzania wydajnością jest teraz aktywna, co pomoże uniknąć ponownego wystąpienia tego problemu. Wyłącz…

Jeśli funkcja zarządzania wydajnością zostanie wyłączona, nie można ponownie jej włączyć. Funkcja ta zostanie automatycznie ponownie włączona, jeśli nastąpi nieoczekiwane wyłączenie urządzenia. Również opcja wyłączenia tej funkcji stanie się wtedy ponownie dostępna.

Nieznana kondycja baterii

Jeśli system iOS nie może ustalić kondycji baterii urządzenia, jest wyświetlany ten komunikat:

iPhone nie może określić kondycji baterii. Usługę serwisu baterii może wykonać autoryzowany serwis Apple.  Więcej informacji o opcjach serwisu…

Przyczyną może być nieprawidłowa instalacja baterii lub nieznana bateria.

Zarządzanie wydajnością wyłączone

Jeśli funkcja zarządzania wydajnością zostanie wyłączona, będzie wyświetlany ten komunikat:

Ten iPhone nieoczekiwanie wyłączył się, ponieważ jego bateria nie mogła zapewnić wystarczającego zasilania w momencie szczytowego poboru mocy. Ochrona zapewniana przez funkcję zarządzania wydajnością została przez Ciebie wyłączona.

Jeśli urządzenie ponownie nieoczekiwanie się wyłączy, funkcje zarządzania wydajnością zostaną przywrócone. Również opcja wyłączenia tej funkcji stanie się wtedy ponownie dostępna.

Pogorszona kondycja baterii

Jeśli kondycja baterii ulegnie znacznemu pogorszeniu, będzie wyświetlany ten komunikat:

Kondycja baterii jest znacznie obniżona. Wymianę baterii na nową, o pełnej pojemności i wydajności, może wykonać autoryzowany serwis Apple. Więcej informacji o opcjach serwisu…

Ten komunikat nie oznacza zagrożenia bezpieczeństwa. Nadal można używać takiej baterii. Może jednak nastąpić wyraźne pogorszenie wydajności baterii i urządzenia. Wymiana baterii na nową poprawi wydajność.

Przypomnijmy, że do końca roku Apple wymienia baterie w iPhone’ach 6 i nowszych w obniżonej do 129 złotych cenie. Mimo wszystko trudno spodziewać się, że w przypadku słabszych urządzeń, czyli iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus będą one działały jak kilka lat temu. Jednym z głównych ograniczeń jest tu obecność 1 GB RAM.

źródło: Apple

Motyw