Klient, który nigdy nie miał do czynienia ze smartfonem z Androidem, a weźmie do ręki urządzenia dwóch różnych producentów, może być zdziwiony. To co zobaczy on na ekranie bowiem, będzie się różniło w zależności od firmy, która stoi za wyprodukowaniem danego urządzenia. Producenci wzbogacają zielonego robota o nakładki, które stają się wyróżnikiem dla danej marki. Przykładowo w smartfonach Huawei znajdziemy EMUI, w Xiaomi MIUI, a w urządzeniach mobilnych SamsungaSamsung Experience (były TouchWiz).

Z uwagi na zbliżającą się nową wersję nakładki o numerze 9.0, warto przypomnieć sobie najważniejsze zalety tej (moim zdaniem) najlepszej odsłony zielonego robota na smartfony.

Multi Window

Jest to funkcja znana z wielu urządzeń mobilnych z Androidem. Jednak Samsung poszedł o krok dalej i umożliwił wyświetlanie na ekranie do 5 aplikacji w oknach. Wygląda to tak jak na pecetowym Windowsie 10. Aby uruchomić dany program w takim trybie, należy wejść w pożądaną aplikację i przeciągnąć palcem po skosie, zaczynając w lewym górnym rogu. Uruchomiona aplikacja zmniejszy rozmiar, który możemy dostosować do swoich potrzeb. Okno można przesuwać, powiększać, zmniejszać, zminimalizować do kółka lub zamknąć. Jest to całkiem przydatna funkcja.

Panel Edge

Kolejna interesująca funkcja, która swój początek znalazła w Galaxy S6 Edge. Użytkownik ma możliwość ustawienia zakładki o niewielkich rozmiarach, która będzie widoczna z prawej lub lewej strony ekranu. Po jej aktywowaniu uzyskamy dostęp do najważniejszych aplikacji, kontaktów, ustawień urządzenia czy linijki z której niejednokrotnie korzystałem. W Panelu Edge znajdziemy także Inteligentny Wybór, który jest świetną funkcją. Oferuje ona bowiem wycinanie tego, co widzimy na ekranie i natychmiastowe udostępnianie np. przez komunikatory lub portale społecznościowe. Korzystam i bardzo sobie chwalę.

Zobacz także: 10 GB RAM w smartfonie to nie żart

Ekran z aplikacjami

W tak zwanym app drawer, Google umożliwia w smartfonach z Androidem sortowanie aplikacji alfabetycznie. Samsung idzie dalej, ponieważ w prawym górnym rogu po wybraniu ustawień i opcji sortuj, pojawia się opcja: „Kolejność niestandardowa”. Po jej wyborze, użytkownik ma możliwość ustawienia aplikacji w takiej kolejności, w jakiej sobie zażyczy. Do tego może również tworzyć foldery z programami. Bardzo przydatna funkcja dla zapewnienia porządku w spisie aplikacji. Dodatkowo użytkownik może schować wybrane aplikacje. Opcja ta dostępna jest w ustawieniach ekranu startowego. Ponadto korzystający ma możliwość zmiany siatki ekranu aplikacji oraz ekranu startowego, co jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, które znane jest przede wszystkim z launcherów. Sądzę, że ustawienia dotyczące zarządzania aplikacjami i ekranami są w Samsung Experience bardzo bogate.

Opcje oszczędzania energii

W dobie, kiedy smartfony wciąż nie działają na jednym ładowaniu tyle, ile byśmy chcieli, każda możliwość „zaoszczędzenia” godziny jest mile widziana. Samsung Experience daje możliwości wielu ustawień dotyczących zarządzania baterią. Znajdują się one w ustawieniach > konserwacja urządzenia > bateria. Można tu skorzystać z gotowych trybów lub skonstruować własny. Wśród opcji modyfikacji znajdują się ustawienia poziomu jasności, rozdzielczości ekranu, ograniczenia częstotliwości procesora, użycia sieci w tle, czy Always On Display. Może nie są to rewolucyjne ustawienia, ale zaprezentowane są w jednym miejscu i czytelnie.

Always On Display

Funkcja znana jest już z wielu urządzeń mobilnych, jednak Samsung był jednym z pierwszych, który ją wprowadził i moim zdaniem jest ona po prostu świetna. Na wyłączonym ekranie można ustawić pokazywane treści. Oprócz zegara i daty będą pojawiały się powiadomienia, w formie białych ikon z aplikacji w okręgach. Wygląda to bardzo estetycznie. Z jednej strony funkcja „pożera” trochę więcej baterii, z drugiej jednak rzadziej wybudzam telefon, w celu sprawdzenia powiadomień.

Na koniec dodam, że pod względem wizualnym Samsung Experience prezentuje się czytelnie i estetycznie. Menu jest dość płaskie, bez zbędnych trójwymiarowych dodatków, a dominującym kolorem jest biały.

 

Źródło: własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.