[Film] Flagowe smartfony i ich akumulatory – który najdłużej wytrzyma?

Łukasz Pająk Artykuły 2017-12-31

Ostatni wpis w roku, za chwile wszystkie smartfony staną się „stare”, a my będziemy wyczekiwać nowości. Pojawią się nowe układy, ulepszone aparaty i nowe technologie. Jednak wielu z Was nie będzie czekać do tych premier i wciąż może się zastanawiać nad kupnem flagowego modelu, który już został zaprezentowany. Jest to w pełni zrozumiałe – czekać można w nieskończoność. Jedno się nie zmieni – wciąż będziemy narzekać na akumulatory. W większości przypadków będą one za słabe. Które modele w tym roku się pod tym względem wyróżniły?

Na łamach naszego portalu mogliście już przeczytać kilka zestawień podsumowujących syntetyczne testy ogniw. Stanowią one jeden z najbardziej obiektywnych systemów oceniania wytrzymałości baterii, ale nie są idealne. Wyniki bardzo ciężko przełożyć na codziennie użytkowanie. To z kolei pokaże porównanie, które zaraz Wam przedstawię. W nim wzięły udział najpopularniejsze modele z najwyższej półki: Apple iPhone X, Samsungi Galaxy Note8 i S8+, Google Pixel 2 XL, LG V30, OnePlus 5T oraz Razer Phone. Autor ustawił wszystkie modele w ten sam sposób – identycznie uruchomione moduły i maksymalna jasność wyświetlacza.

Pierwszy test to słuchanie muzyki na standardowych odtwarzaczach, który największe straty wywołał na iPhonie X. Następny punkt to Instagram. Po godzinie pracy wszystkie smartfony zużyły mniej, więcej tyle samo energii pod względem procentowym. Najmniej stracił Samsung Galaxy S8+ (14 punktów procentowych), a najwięcej Samsung Galaxy Note8 i Razer Phone (16 punktów procentowych). Na pozostałych modelach zniknęło 15 punktów procentowych. Kolejna aplikacja – Facebook i odtwarzanie filmów. W tym wypadku najgorzej wykazał się Razer Phone, tracąc 11 punktów procentowych, co sprawiło, że spadł na ostatnią pozycję. Najlepiej poradzili sobie Samsung Galaxy S8+ i LG V30 (6 punktów procentowych).  Następnym procesem było odtwarzanie filmów na YouTubie. Wyraźne zwycięstwo OnePlus 5T (10 punktów procentowych) oraz wyraźna porażka iPhone’a X (15 punktów procentowych) i Razer Phone’a (16 punktów procentowych). Przejdźmy dalej – gry. Galaxy S8+ zużył 10% energii i wygrał. Najgorszy okazał się iPhone X, który z 46% zjechał do 25%. Na koniec nagrywanie filmów w 4K w 10 minutowych sesjach. Najpierw z życiem pożegnał się iPhone X, następnie Google Pixel 2 XL, Razer Phone, Samsung Galaxy Note8, OnePlus 5T, Galaxy S8+ i na sam koniec LG V30, który okazał się zwycięzcą z 3% akumulatora. Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

 1. LG V30 (3300 mAh) – ponad 7 godzin
 2. Galaxy S8+ (3500 mAh) – 6:58
 3. OnePlus 5T (3300 mAh) – 6:42
 4. Galaxy Note8 (3300 mAh) – 6:35
 5. Razer Phone (4000 mAh) – 6:32
 6. Pixel 2 XL (3520 mAh) – 6:26
 7. iPhone X (2716 mAh) – 6:03

Szkoda, że w porównaniu nie pojawił się Huawei Mate 10 Pro, który w wielu testach syntetycznych wykazywał się zdecydowanie najlepszym akumulatorem wśród flagowych modeli.

Zobacz też: BLIK dostępny w kolejnym, polskim banku

Jak widzicie, powyższe wyniki pokazują zupełnie inne dane w porównaniu do wcześniejszych zestawień. LG V30 bardzo rzadko pojawiał się w czołówce, a tymczasem to koreański smartfon okazał się zwycięzcą. • Devil_Dragos

  Czemu testuje s8 i note8 a lg tylko v30

 • sirrah777

  Note 8 kilka dni temu dostał aktualizację, która znacząco poprawiła czas pracy na jednym ładowaniu. Pytanie czy urządzenie na filmie było testowane z czy bez tej aktualizacji?
  Dodatkowo jak ktoś w komentarzach pod filmem zauważył test był niesamowicie niemiarodajny ponieważ wszystkie urządzenia miały jasność ustawioną na 100%, ale nie wzięto pod uwagę, że każde ma inną jasność maksymalną. Przez co urządzenia, świecące mocniej już na starcie były na słabszej pozycji.
  Takie filmy robione przez totalnych amatorów sprawiają, że użytkownicy posiadają błędne informacje i potem dokonują błędnych decyzji przy zakupie sprzętu i wylewają na forum żale, że czego innego oczekiwali.

  Jeszcze jedna uwaga. Standardowym odtwarzaczem w urządzeniach Samsunga jest Google Muzyka, a użyty na filmie odtwarzacz Samsunga trzeba sobie samemu pobrać z marketu. Więc mamy kolejne niedopowiedzenie.

  • Łukasz Pająk

   Jesteś pewny, że na każdym rynku jest tak z tym odtwarzaczem?

   • sirrah777

    W sumie racja, w USA czy Azji może być inaczej.

  • Maxik

   Ale o co ten ból du*y? Każdy z powyższych telefonów ma świetny wynik jakim jest 6h+… To co napisałeś jest szukaniem na siłę elementów wpływających niekorzystnie na wynik testu Note 8. Rozumiem że jesteś szczęśliwym posiadaczem tego telefonu jak i pasjonatem marki, ale nie przesadzajmy.
   Oczywiście nie chcę Cię urazić i nie odbierz mojej odpowiedzi jako agresji 😉

   • sirrah777

    Akapit o Note 8 napisałem dlatego bo akurat posiadam to urządzenie i był problem z baterią z czego producent zapewne zdawał sobie sprawę skoro wypuścił aktualizację. A na myśli miałem to, że autor filmu nie zawarł informacji czy urządzenia pracowały na najnowszym oprogramowaniu czy może jednak nie, a jak widać na przykładzie N8, wersja softu ma znaczenie. I nie, nie faworyzuję tego urządzenia. Nie miałem styczności z pozostałymi testowanymi urządzeniami (za wyjątkiem S8+), więc nie wiem z jakimi bolączkami się zmagały/zmagają, ale myślę, że wersja softu przy każdym z tych urządzeń ma znaczenie.

    Drugi akapit napisałem ogólnie o wszystkich urządzeniach. Nie tylko Note mocno świeci, co na filmie dobrze widać.

    Ból du*y mam nie o Note 8, a o to, że test został wykonany bardzo niedokładnie, przez co wyniki są nic nie warte.

    6h było by świetnym wynikiem przy normalnym używaniu tych urządzeń, ale przy ekranie non stop włączonym jest to co najwyżej przeciętny wynik. Zeszłoroczny Mate 9, który przy ekranie non stop włączonym potrafił pracować 9h – to jest rewelacyjny wynik.

    • Maxik

     6h to bardzo dobry wynik …
     Poniżej masz screeny z testów YouTube’ra o nazwie YourTechGuide. Jest to jeden z lepszych testerów według mnie choć możesz się z tym nie zgodzić (w końcu nie każdy bazuje na tym samym). Jak widzisz, nie ma tu za dużo telefonów których SoT przekracza 6h. W większości jest 4-5h+ – oczywiście lista nie jest kompletna a dalsze pozycję zawierają dużo starych urządzeń których rekordem były 2-3h SoT … https://uploads.disquscdn.com/images/bc540dcf7d9ae6a18851ac4b9fa907b7d80c5535a925c08add8472e45b94e982.png https://uploads.disquscdn.com/images/dbc40eeac73e4a1e087cb7db9e88397fa68a8145cfd640a4740638d4b500e4a2.png

     Oczywiście nie ma tu Note 8 jeszcze 🙂 ale to nie o to chodzi.

     • stark2991

      Jego testy opierają się na zupełnie innych zasadach niż testy gościa z filmu wyżej. Wyniki w żaden sposób nie są porównywalne między panami. Jedyne co się liczy to kolejność u jednego i u drugiego

     • sirrah777

      Nie będę się kłócił o te czasy bo i tak każdy inaczej używa telefonu. I na przykład ja ładuje Note 8 dwa razy dziennie bo mi nie wytrzymuje całego dnia na jednym ładowaniu, ale na forum są osoby które ładują co 1,5 dnia.

     • Maxik

      Spokojnie, tu nie chodzi o kłótnię tylko o dyskusję, wymianę zdań 🙂
      Niemniej jednak na co niektórych topowych urządzeniach, ciężko jest wykręcić te 6h.

  • stark2991

   Wszystkie smartfony z testu, oprócz iPhone’a i Razera mają podobną maksymalną jasność ekranu, mieszcząca się w przedziale 400-450 nit. Razer ma bardzo niską jasność – 300 nit i nie pomogło mu to wygrać, a iPhone X z kolei wysoką, bo aż 670. I to mogło mu zaszkodzić w teście, ale nie zauważyłem by świecił wyraźnie jaśniej niż reszta. Zagadką pozostaje czy na Samsungach i LG był ustawiony automat i czy podbił jasność wyżej niż jest to możliwe na manualu, bo te telefony mają taki mechanizm. Nie wyglądało na to.x