[Film] Flagowe smartfony i ich akumulatory – który najdłużej wytrzyma?

3 minuty czytania
Komentarze

Ostatni wpis w roku, za chwile wszystkie smartfony staną się „stare”, a my będziemy wyczekiwać nowości. Pojawią się nowe układy, ulepszone aparaty i nowe technologie. Jednak wielu z Was nie będzie czekać do tych premier i wciąż może się zastanawiać nad kupnem flagowego modelu, który już został zaprezentowany. Jest to w pełni zrozumiałe – czekać można w nieskończoność. Jedno się nie zmieni – wciąż będziemy narzekać na akumulatory. W większości przypadków będą one za słabe. Które modele w tym roku się pod tym względem wyróżniły?

Na łamach naszego portalu mogliście już przeczytać kilka zestawień podsumowujących syntetyczne testy ogniw. Stanowią one jeden z najbardziej obiektywnych systemów oceniania wytrzymałości baterii, ale nie są idealne. Wyniki bardzo ciężko przełożyć na codziennie użytkowanie. To z kolei pokaże porównanie, które zaraz Wam przedstawię. W nim wzięły udział najpopularniejsze modele z najwyższej półki: Apple iPhone X, Samsungi Galaxy Note8 i S8+, Google Pixel 2 XL, LG V30, OnePlus 5T oraz Razer Phone. Autor ustawił wszystkie modele w ten sam sposób – identycznie uruchomione moduły i maksymalna jasność wyświetlacza.

Pierwszy test to słuchanie muzyki na standardowych odtwarzaczach, który największe straty wywołał na iPhonie X. Następny punkt to Instagram. Po godzinie pracy wszystkie smartfony zużyły mniej, więcej tyle samo energii pod względem procentowym. Najmniej stracił Samsung Galaxy S8+ (14 punktów procentowych), a najwięcej Samsung Galaxy Note8 i Razer Phone (16 punktów procentowych). Na pozostałych modelach zniknęło 15 punktów procentowych. Kolejna aplikacja – Facebook i odtwarzanie filmów. W tym wypadku najgorzej wykazał się Razer Phone, tracąc 11 punktów procentowych, co sprawiło, że spadł na ostatnią pozycję. Najlepiej poradzili sobie Samsung Galaxy S8+ i LG V30 (6 punktów procentowych).  Następnym procesem było odtwarzanie filmów na YouTubie. Wyraźne zwycięstwo OnePlus 5T (10 punktów procentowych) oraz wyraźna porażka iPhone’a X (15 punktów procentowych) i Razer Phone’a (16 punktów procentowych). Przejdźmy dalej – gry. Galaxy S8+ zużył 10% energii i wygrał. Najgorszy okazał się iPhone X, który z 46% zjechał do 25%. Na koniec nagrywanie filmów w 4K w 10 minutowych sesjach. Najpierw z życiem pożegnał się iPhone X, następnie Google Pixel 2 XL, Razer Phone, Samsung Galaxy Note8, OnePlus 5T, Galaxy S8+ i na sam koniec LG V30, który okazał się zwycięzcą z 3% akumulatora. Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

  1. LG V30 (3300 mAh) – ponad 7 godzin
  2. Galaxy S8+ (3500 mAh) – 6:58
  3. OnePlus 5T (3300 mAh) – 6:42
  4. Galaxy Note8 (3300 mAh) – 6:35
  5. Razer Phone (4000 mAh) – 6:32
  6. Pixel 2 XL (3520 mAh) – 6:26
  7. iPhone X (2716 mAh) – 6:03

Szkoda, że w porównaniu nie pojawił się Huawei Mate 10 Pro, który w wielu testach syntetycznych wykazywał się zdecydowanie najlepszym akumulatorem wśród flagowych modeli.

Zobacz też: BLIK dostępny w kolejnym, polskim banku

Jak widzicie, powyższe wyniki pokazują zupełnie inne dane w porównaniu do wcześniejszych zestawień. LG V30 bardzo rzadko pojawiał się w czołówce, a tymczasem to koreański smartfon okazał się zwycięzcą.

Motyw