Abonamenty to przeżytek? Dlaczego są takie drogie? Spróbujmy to wyjaśnić

mm Adam Lulek Artykuły 2017-12-29

Abonamenty to nieodzowna część oferty operatorów komórkowych. Mam jednak wrażenie, że były one bardziej popularne kilka – kilkanaście lat temu aniżeli dzisiaj. Wydaje mi się, że w obecnych czasach królują oferty na kartę lub z rachunkiem, z których można w łatwy sposób zrezygnować lub je zmienić na inne. Około 10 lat temu podpisałem umowę z Play na 2 lata i nie wspominam tych czasów miło. Zdecydowanie „swobodniej” się czuję z Nju z rachunkiem, z którego mogę zrezygnować w każdej chwili. Ponadto płacę przystępną cenę – 29 zł i mam nieograniczone praktycznie wszystko. Abonamenty z kolei na moją kieszeń zawsze były dość drogie. Dlaczego? Sprawdźmy, co się składa na abonament oferowany przez sieć komórkową. Co składa się na koszty funkcjonowania sieci?

Wykorzystanie pasm GSM

W 1996 roku do przetargu na możliwość korzystania z częstotliwości GSM w paśmie 900 MHz uzyskały Polkomtel (Plus) i PTC (obecnie T-Mobile). Opłaty licencyjne kosztowały wtedy 676 mln dolarów. Podobny przetarg na wolne częstotliwości GSM 1800 został ogłoszony w 2006 roku. Stanęły w nim Telefonia Dialog, Telekomunikacja Kolejowa oraz PTK Centertel. Sieci komórkowe poniosły więc opłaty związane z korzystaniem z poszczególnych częstotliwości GSM.

Budowanie i zarządzanie infrastrukturą

Wybudowanie infrastruktury potrzebnej do świadczenia usług telekomunikacyjnych wiąże się z poniesieniem gigantycznych kosztów. Postawienie nadajników wyposażonych w anteny to podstawa do funkcjonowania sieci komórkowej. Do tego należy dodać koszty aparatury, pomieszczeń, komputerów i systemów, a także pracowników, którzy będą obsługiwać sprzęt. To jedynie ogólnikowy obraz tego, jak skomplikowana w utrzymaniu i zarządzaniu może być infrastruktura sieci. Ciągle rosnące potrzeby klientów wymagają jej uzupełnianie i rozbudowywanie.

Punkty sprzedaży i obsługi klienta

Kolejnym obszarem, który wpływa na ceny ofert (nie tylko abonamentowych) jest utrzymanie punktów sprzedaży. Dany lokal generuje przykładowo koszty związane z czynszem, zużyciem materiałów i energii, wynagrodzeniami pracowników itp. Do tego należy doliczyć koszty utrzymania punktów obsługi klienta i infolinii.

Telefon za złotówkę lub „stówkę” – przykład

W wartość abonamentu jest zazwyczaj wliczona cena smartfona. To właśnie ona stanowi największą część kwoty, jaką musimy płacić operatorowi co miesiąc np. przez 2 lata. Przykładowo Samsung Galaxy S8+ dostępny jest w ofercie Orange w abonamencie za 166,99 zł miesięcznie (Plan komórkowy w Orange). Opłata na start wynosi 99 zł, a za trzy pierwsze miesiące abonamentu zapłacimy jedynie po 69,99 zł/miesiąc. Jednorazowa opłata aktywacyjna to 49,99. Oznacza to, że koszt abonamentu z telefonem za 2 lata wynosi 3930 zł. Przy czym warto dodać, że Galaxy S8+ kosztuje w sklepach około 2900 zł. Zostaje 1030 zł rozłożone na 2 lata, które możemy uznać za opłatę za usługi, czyli około 42,92 zł za miesiąc. Otrzymujemy za to:

 • nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci  komórkowych i stacjonarnych w kraju i roamingu w UE (w Strefie 1)
 • SMS-y/MMSy do wszystkich sieci komórkowych w kraju i w roamingu w UE (w Strefie 1)
 • 20 GB Internetu

Czy to dowód na to, że abonamenty są z reguły drogie?

Taką ofertę mam za 29 zł w Nju Mobile po sześciu miesiącach od podpisania umowy. Z mojego punktu widzenia, przedstawiony wyżej abonament jest więc niekorzystny.

Sieci komórkowe muszą jednak w jakiś sposób zarabiać na swoje utrzymanie. Jak wspomniałem wyżej, koszty jakie ponoszą tego rodzaju przedsiębiorstwa są wysokie. W związku z tym wyższe marże operatorzy osiągają właśnie z abonamentów, aniżeli z umów na kartę czy z rachunkiem. Ciekaw jestem również Waszych przygód z abonamentami. Być może możecie się pochwalić korzystnymi ofertami. • tempest5485

  Ja na abonamencie tylko skorzystałem. Za swój telefon, który wówczas (rok temu) był wart 1100 zł. zapłacę 500 zł łącznie…

 • korwin

  No normalnie wyżyny artykułów, kto to pisał dziecko lat 10?
  Tytul: dlaczego abonamenty są drogie?
  A na koniec mamy że pan redaktorzyna ma abonament za 29.99.
  Jak już zobaczyłem znak zapytania w tytule to wiedziałem że będzie to masło maślane napisane aby nabić wejścia.
  Android.com.pl co się z wami dzieje? Macie już taki chłam na stronie ze szkoda gadać, wasi moderatorzy są gorsi niż ci z elektrody. A taki dobry to był portal, idziecie równia pochyla w dół

 • Marucins

  Od kilku dobrych lat nie kupuję telefonu wraz z abonamentem.
  Nie wiem co kusi ludzie do brania abo za kilkaset złotych? Ja również jadę w nju z umową za 29zł.
  Szkoda słów.

 • Anna

  Ja płacę w Orange 45 zl i za mms muszę płacić a neta mam 3G.Pelna porażka.

  • Krzychu

   To masz chyba starą ofertę, bo od sierpnia są zupełnie inne. 39.99 i masz wszystko bez limitu i 10GB.

 • Silklash

  Pracowałem w Orange, oferty abonamentowe nie mają startu do karty. Głównie są one dla ludzi, którzy chcą telefon od operatora, oczywiście przepłacając. Pamiętam, że prowizja za abo z telefonem byla 3x wyższa niż za abo bez telefonu

 • Wit Tar

  to ja poproszę fakturę VAT na te 29 pln z nju…

 • Szamajama_Okutasi

  Abonamenty w Polsce drogie? Widać, że autor tych wypocin w d*pie był i g*wno widział, bo inaczej by nie pisał takich bzdur.

 • haVoc vulTure

  Polska to trzeci swiat w tej kwestii, na zachodzie abonamenty sa korzystniejsze.

  • Zdzisław Dyrman

   Nie wiem jak z abonamentem, ale w kwestii prepaidów to u nas jest raj.

   • Jakub Kostrzewski

    DOKŁADNIE
    Mam NJU Mobile na umowę bez telefonu.
    Mogę w każdej chwili odstąpić od Umowy z miesięcznym wypowiedzeniem, bez żadnych kosztów
    I tak: Jestem ich klientem od przeszło 2 lat i mam taryfę nie więcej jak 29 zł
    A do tego konta dodatkowy numer za 9 zł czyli nie płacę więcej jak 38 zł
    A w tym mam wszystko No limit i 30 GB netu LTE na obu numerach.
    I nie wydaje mi się aby ktoś znalazł lepszą ofertę bez 2 letniego zobowiązania.
    Telefon wymieniam co rok czasem co 2 i tylko kupuję na wolnym rynku za gotówkę.

    • Morten

     Zgadza się, też z tej opcji korzystam. Dodatkowo za 19 zł dokupiłem internet 60 GB (staż w sieci) co miesiąc, który robi za stacjonarny u mamy.

  • Szamajama_Okutasi

   Co ty bredzisz? W Polsce mamy najtańsze abonamenty na komórki w UE.

   • haVoc vulTure

    Tylko szkoda ze zarabiamy 5x mniej niz na zachodzie, a tam abonamenty sa max 2 razy drozsze. A jak ktos dobrze poszuka to znajdzie taniej niz w pl.

    • Szamajama_Okutasi

     Najtańsze abonamenty np w Niemczech, to około 35 euro, czyli w przeliczeniu około 150 zł i nie ma w nich żadnych pakietów bez limitu (na zachodzie pakietów bez limitów nie rozdają tak na lewo i prawo jak u nas), a internetu w tym masz ledwie 1-2 GB.

     • haVoc vulTure

      To przelicz sobie ile to jest procentowo ze sredniej placy Polaka, a ile ze sredniej placy Niemca i wtedy wyjdzie kto placi mniej.

     • Szamajama_Okutasi

      Tyle, że u nas znacznie lepsze oferty masz już za około 30 zł, a nie za 150.

     • haVoc vulTure

      Caly czas mowimy o 24 miesiecznym kontrakcie z telefonem?!?

     • Szamajama_Okutasi

      Nie, bez. Z telefonem w Niemczech najtańsze abonamenty zaczynają się od jakichś 300-400 zł miesięcznie. I to ze smartfonami ze średniej półki.

     • haVoc vulTure

      A to ciekawe bo np. moj brat wzial ostatnio w uk lg v30 z 16gb internetu i soptify za £34 na miesiac i poczatkowej wplacie £50. Ceny na s8 beda nizsze bo dluzej jest dostepny, a samsung za wszelka cene probuje wcisnac wszystkim swoja ciemnote.

     • Szamajama_Okutasi

      Ta, bo pewnie „zapomniał” wspomnieć o osobnej racie, którą płaci za ten telefon.

     • haVoc vulTure

      zero dodatkowych kosztow. znajdz sobie na mobiles co uk. i tu dokladnie widac ze pl to trzeci swiat.

     • Szamajama_Okutasi

      W UK, nie byłem, nie miałem do czynienia z ich ofertami, więc się nie będę wypowiadał. Porównywałem Niemcy, bo tam z ofert telefonicznych korzystałem i skoro u nas jest po tym względem 3-ci świat, to np w takich Niemczech to już chyba piąty świat, albo jeszcze dalej. A są w UE kraje, gdzie za telefony płaci się jeszcze więcej. Więc nie jest jeszcze u nas tak źle. 😉

     • haVoc vulTure

      Malo tego telefon jest bez simlocka i brandu operatora bo tam sprzedaja kontrakty ze wszystkich sieci na telefon jaki sobie wybierzesz. Po prostu trzeba dobrze poszukac np. ten sklep jest czescia carphone warehouse, ktory znajdziesz w kazdym miscie, a jako ze dziala tylko w necie to ceny sa nizsze. Zaloze sie ze i w niemczech i w innych zachodnich krajach sa takie mozliwosci.

 • JebaczKoz

  29 zł co miesiąc to dużo?
  Aaaaa zaraz zaraz, mowa tutaj o frajerach co kupują telefony na raty i później zobowiązują się płacić po kilkadziesiąt baa kilkaset złotych miesiąc w miesiąc?

  • gumis

   „Karze”? Nie kłuje Cię w oczy takie kalectwo ortograficzne?
   Wszystko jest względne. Nie każdy tez może kupić na raty w sklepie z różnych względów. Natomiast operatorzy nie żądają wielu dokumentów i warunków do spełnienia tak jak banki.
   Jeśli nie stać Cie na nówkę ze sklepu, to może być sensowna alternatywa. Choć nie zawsze musi być, ale to już zupełnie inna bajka…

   • JebaczKoz

    Kłuje ale co zrobisz. Nie podkreśliło to i pojechałem dalej – czasami tak mam, ale staram się z tym walczyć.

    Zaraz zaraz, o jakich ty dokumentach mówisz?
    Dowód osobisty? W przypadku wymiany telefonu z najwyższej półki to umowa o zarobkach. To jest ten wielki problem?

    W przeliczeniu na złotówki – „umowa + tel” vs „umowa bez tel i tel. na raty” to ten drugi przypadek jest bardziej opłacalny.

    • Robert M

     A co miało podkreślić? Przecież słownik nie rozumie kontekstu zdania.

     • JebaczKoz

      Właśnie.
      Ale mimo tego widzę że nie załapałeś.

     • Robert M

      Hehe, musisz zacząć odróżniać „karze” od „każe” wtedy nie będziesz miał tego problemu. Dwa różne słowa mimo, że brzmią tak samo:-)

     • JebaczKoz

      Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Gdy wylewa się słowotok a jednocześnie chce się przejść do kolejnej czynności 😀

 • Adam Zabłocki

  ja np wziąłem dwa lata temu w play abonament sim za 30 zl miesiecznie i mam wszystko darmowe oprocz smsow do innych sieci ktore mi sa nie potrzebne i do tego mialem mniejszy o polowe abonament na internet mobilny ze wzgledu ze jestem ich klientem,odrazu zaznaczam ze to nie jest reklama tylko moj punkt widzenia 🙂

  • Krzysztofsf

   Nie martw sie. To nie jest na pewno reklama…….

   • Adam Zabłocki

    Bo nie jest czlowieku,jak sie szuka zeby bylo tanio to sie znajdzie a telefon to mozna sobie dokupic gdzie kolwiek na raty

    • Krzysztofsf

     Tanio to jest okolo 20 zl z nolimit rozmowy do wszystkich sieci i stacjonarnych, sms, mms, 10-20GB interneetu.

  • Borubar

   Gdybyś wziął prepaida w play miał byś za 29zł wszytko włącznie z SMSami.
   Ale gdybyś poszedł do konkurencji playa (np a2) to miał byś to samo włącznie z nielimitowanym mobilnym internetem za 19,90

   • Adam Zabłocki

    Mialem kolego w mixie w plusie i uwierz mi za duzo mnie to kosztowalo doladowania 30 zl a wychodzilo ze i 120 w misiacu przejadalem 🙂

    • Borubar

     Jak za 19,90 masz wszytko bez limitu to nie masz szans przejść więcej.

     • Adam Zabłocki

      Niestety wtedy w plusie to zeby miec internet trzebabylo wykupywac pakiety o darmowych minutach nie wspomne i tak jest nadal,a w play mam stan darmowy do play i do innych sieci tez internet w abonamencie 5GB co nie wykorzystuje bo korzystam z mobilnego play wifi 50GB ZA 49 ZL

     • Borubar

      A czy na świecie istnieje tylko play i plus?

      Podałem przykład a2 (czyli dawnego aero, które zresztą obecnie korzysta z nadajników plusa tam gdzie nie ma własnego zasięgu) i o ile nie będziesz dzwonił na jakieś audiotele albo za granicę to więcej niż 19,90 nie wydasz (i nie musisz dopłacać za mobilne play wifi bo internet też masz nielimitowany).

   • VikingsAreComing

    A jak jest z zasięgiem LTE w tych super konkurencyjnych sieciach? Jak wszyscy na Play narzekają bo ma mało swoich nadajników i musi korzystać z cudzych, to jak jest z takim a2?

    • Rincewind

     To sieć Soloża. Czyli w sumie Plus korzysta ze swoich i a2 a a2 korzysta ze swoich i Plusa. Chyba jeszcze Mobyland do tego dochodzi ze swoimi ale już straciłem rachubę z tymi operatorami Soloża-Żaka.

 • Krzysztofsf

  W abonamencie do tego jestesmy skazani wylacznie na sprzet, ktorym dysponuje operator. Pokaz np. abonament Orange w ktorym dają Huawei Mate 10 Pro. Na dzien dzisiejszy chyba tylko Plus oferuje ten model. czyli albo zmieniamy operatora, albo przechodzimy na oferte kartowa badz niski abonament rowniez bez telefonu, dokupujac sprzet na wolnym rynku.

  • Michał Ostrowski

   Orange miał go tylko na premierę, dobrych parę stówek taniej niż w sklepie.

   • Krzysztofsf

    Czyli nie ma.

 • Grzegorz

  Co mi tu nie pasuje, mam się czuć winny że operatorzy ponoszą duże koszty i dlatego abonament jest kiepski a tym czasem za pół darmo oferują usługi na kartę? Bo tak to wygląda. A może abonament wcale nie jest taki drogi, tylko ludziom się wydaje że skoro karty są takie tanie to nie opłaca się brać abonamentu. Tak samo jak wiele osób woli robić zakupy w Castoramie niż pojechać do hurtowni, bo im się wydaje że jest to samo a jednak 2x taniej. To nie jest prawdą, bo produkty w Castoramie a w hurtowni to dwa różne produkty, nawet jeśli mają to samo logo o czym przekonałem się nie raz a i nie jest to jakąś tajemnicą.

  Plusem abonamentu było dla mnie kiedyś: wzięcie telefonu we względnie korzystnej cenie na raty, których zapewne z powodu braku innych zdolności nie dostałym w banku (o ratach 0% nikt wtedy nie marzył nawet). Z biegiem czasu doceniłem też możliwość opóźniania płatności o miesiąc czasem dwa jeśli zaszła potrzeba przeinwestowania kasy oraz to że wszystko ponad abonament miałem doliczane do rachunku za który dopiero płaciłem. Minusem karty jest brak powyższych możliwości ale w perspektywie tego że w 90% interesuje mnie dostęp do sieci, a dopiero potem możliwość wykonywania połączeń, płacenie 25 zł zamiast 80… sorka, zamiast 50 zł bez telefonu to jednak jest różnica. Zwłaszcza że przecież muszę opłacać jeszcze milion innych zbędnych mi usług na które co chwile mnie ktoś namawia, prawda?

  42 zł to jeszcze nie jest tak tragiczna oferta i wbrew pozorom warto by było ją rozważyć. Widziałem gorsze oferty gdzie mamy jawny skok na kasę. Poza tym nie ściemniajmy ale żaden operator nie negocjuje stawki 2900 za telefon, więc strzelam że dla takiego Orange to nie 1200 a 2400 jakie zyska na kliencie.

  Poza tym dziś żadna firma nie daje nic za darmo. jeśli ktoś rabatuje własne usługi (główne) to jest debilem. Dziś rabatuje się to co można dosprzedać, a więc płaciłeś 100, zapłacisz 100 ale dodam ci 5 nowych usług z 80% rabatem. Zpałacisz 140 ale to mniej niż bez rabatu jakbyś miał płacić 250. Kupujesz to?

 • Fox Foxowy

  Cena S8 w Media Expert 3008zł, cena na oleole 2998 zł, dodatkowo masz zwrot 400zł brutto w ciągu miesiąca od samsunga.Koszt w Playu w abonamencie? 200zł miesięcznie i 349zł przy podpisaniu. Sam abonament to kwota 50zł(przez wciskane na siłe usługi jak ich telewizja, po co to komu?), więc wychodzi 150zł za telefonx24=3600zł + 349, mamy prawie 4000zł, a więc kompletnie się nie opłaca. Lepiej raty 0% cena 3000zł i oferta na kartę gdzie wszystko za 0zł mamy w cenach od 20-30zł. Oczywiście wszystko zależy od telefonu jaki sobie wybierzemy, rok temu w Play wziąłem Huawei P8 Lite za który wyszło 480zł.

  • Karol Makowski

   Mówisz że 1000zł za dwa lata usług w danej sieci to dużo?
   Może nie jest najmniej ale pewnie liczyłeś No-limit
   Ja sądzę że nie dużo

 • tomekxspoko

  Panowie ja właśnie stoję przed wizją wymiany mojego S5 i korci mnie S8+. Czy znajdę lepszą ofertę niż tą przedstawioną tu z Orange? Czy lepiej telefon oddzielnie i prepad? No i gdze można znaleźć S8+ za 2900 zł z legitnego źródła?

 • VikingsAreComing

  A i jeszcze w jakich sklepach S8+ jest za ok. 2900? Bo w większości tych normalnych, co można sobie do nich pójść, albo nawet bardziej zaufanych internetowych ceny są bardziej w okolicach 3300.

  • Krzychu

   I właśnie taka cena powinna być brana pod uwagę. To, że można wyhaczyć za 2500, nie znaczy, że tyle kosztuje. 95% ludzi kupujacych smartfona pójdzie do media, euro, itd. a nie będzie szukać po allegro, czy innych dziwnych sklepach w necie. Ba te 95% ludzi nawet nie wie o istnieniu tej strony i tego forum.

   Chyba, że ta jego cena 2900, to cena uwzględniająca jeszcze promocję Samsunga gdzie zwracają 400zł.

 • Krzychu

  Ale czekaj czekaj. Czemu liczysz 166zł x 24 miesiące? Niby rozumiem, że to całkowity koszt, ale liczmy samą cenę smartfona. W moim przypadku oferty dla mnie jest to 139.99 miesięcznie, plus 499zł na start. Abonament wybrałem 39.99, bo w nim mam wszystko nielimitowane i 10GB neta, którego jeszcze nigdy nie wykorzystałem, więc po co płacić 69.99 za 20GB i nadal nie wykorzystywać? Rata za telefon to 100zł. Bo nie liczę do tego abonamentu. 100×24 daje 2400. 2400+499=2899zł, za S8. Teraz weź takie euro rtv i weź raty na s8 na 24 miesiące. Nawet gdybyś znalazł raty 0%, to i tak zapłacisz więcej niż cena telefonu.
  Dlaczego nie dodaje do całości ceny abonamentu? Bo Ty nie dodajesz do ceny w sklepie swojego 29zł z nju. Przecież i tak jakiś abonament, czy cokolwiek musisz płacić. Logiczne. Są telefony, które warto brać za gotówkę w sklepie, ale są to telefony najczęściej do 1000zł, a są takie które warto brać przy okazji abo.

  • Rincewind

   Doktor nauk ekonomicznych…

  • Policzyłem całkowity koszt, abonamentu w którym znajduje się cena telefonu, koszt usługi i marża. Dla uproszczenia przyjąłem, że marża znajduje się w cenie usługi po odjęciu ceny rynkowej smartfonu. Można przyjąć też Twoją wersję, zależy jak na to spojrzeć 🙂

   • Krzychu

    Zgadzam się i nie zgadzam. W takim wypadku powinieneś porównywać, albo gołą cenę telefonu, albo telefon plus abo. Czyli jeśli Ty Adamie, masz S8 i będziesz używał go dwa lata i kupiłeś go za powiedzmy 3300zł, bo kupowałeś go dzisiaj w euro, to powinieneś jeszcze dodać 29 zł x 24 miesiące, czyli 696zł, aby porównanie miało sens. Albo porównujesz całość, albo wybrane rzeczy. W tym momencie artykuł napisany przez Ciebie nieco zaburza rzeczywistość i jest napisany pod tezę, że abo są złe i drogie. Nie są. Zależy czego oczekujesz i jakie masz wymagania. Jeśli ktoś bierze abo bez telefonu to nie rozumiem czemu nie bierze na kartę takiego właśnie niu. Ale jeśli ktoś bierze abo i telefon to rozumiem, bo trzeba wszystko dobrze sobie przeliczyć, bo nie raz te najdroższe, najnowsze telefony wychodzą taniej w danej sieci niż w sklepie. Do tego chociażby brać raty 0% to nie płaci się tylko i wyłącznie ceny telefonu.

    Suma sumarum w przypadku P10 lite zgadzam się, abonament to zło. W przypadku takiego S8+, Note8 niezupełnie.

    • Paveu

     No ale to kolega Lulek, czego Ty Krzysiu wymagasz. On zawsze patrzy przez swój punkt widzenia i nie ma nic na jego poparcie 🙂 Zaraz będzie się z Tobą kłócił, że to jego artykuł, jego porównanie, jego punkt widzenia i wara Ci od niego, bo pójdzie do wychowawczyni 😀

    • RPP

     A Ciebie palce bolą czy jesteś aż tak leniwy, że nie możesz pisać poprawnie w ojczystym języku? Co to jest „abo”? Może jesteś z pokolenia tych „abo”, „pozdro”, „korpo” itp. itd.?

     • Krzychu

      Tak, jestem leniwy. A Ty co? Z tych poprawnych jezykowo i politycznie? Szeryf internetu? Przepraszam bardzo, nie zrozumiałeś co piszę, że chcesz, bym pisał w ojczystym języku?
      Po za tym, jak już się czepiasz, to źle się czepiasz. Ja użyłem tu abo, jako abonament, a od wieków w literaturze i wielu słownikach abo istnieje jako zamiennik albo.
      Na koniec napiszę specjalnie dla Ciebie. Pozdro dla wszystkich korpo ludków ?

      PS. Zapomniałeś przecinka po bolą.

   • Rincewind

    A komentarz mój skasowałeś za…?

    • Nie na temat, po prostu spam 🙂

     • Rincewind

      Jak najbardziej na temat. W końcu porównywanie cen w ekonomii jak najbardziej się mieści, prawda?

   • Rincewind

    Kiedyś dla uproszczenia przyjąłem, że π=5 i wynik wyszedł nieprawidłowy. Przy umowie zwykle jest rozgraniczenie co jest ceną abonamentu a co ratą za telefon.

   • gumis

    Nigdy nie jesteś w stanie policzyć wszystkiego. Nie tak dawno telefon upadł mi na podłogę i stłukł się wyświetlacz. Na szczęście w abonamencie u operatora było doliczone ubezpieczenie, więc został naprawiony.
    W telefonie ze sklepu w większości przypadków musisz je dokupić osobno lub naprawić z własnej kieszeni. A to daje dodatkowe koszty. I to całkiem spore! W media markt dwuletnie ubezpieczenie to blisko 600 zł! Że o koszcie ewentualnej naprawy nie wspomnę 🙂

  • Jakub Kostrzewski

   Ja na przykład mam NJU i nie kupuję telefonów w sklepie:
   TZN: w sklepie s8+ 2900 u operatora z ABO 3000 około

   Ja kupuję na portalach „ox,olx itp” kupuję nówkę za 2300zł i tak robię od kilku lat
   Nie da się taniej!!!!!

   Pozdro

   • Krzychu

    Tylko 95% ludzi nie będzie szukać okazji na necie. 95% ludzi bierze albo to co daje operator, albo kupuje w dużych sklepach. I zgadzam się. Nie da się taniej. Tylko takich ludzi jak Ty wcale nie jest wielu. Uwierz mi, że ze wszystkich znajomych tylko 2 kupuje telefon na allegro, olx, albo w sklepie internetowym. A tylko ja wiem o istnieniu tej strony i tutejszego forum.

    • Jakub Kostrzewski

     Popieram.
     Ludzie idą na łatwiznę i nie chcą wcale poznać innych opcji.
     Ufają Operatorom i sklepom które ich naciągają na kasę.
     Boją się że na wolnym rynku nie ma gwarancji itp.
     Już nie wspominam o Forach i ogarnięciu na jakim Systemie pracuje ich smartfon i o ogarnięciu tego.
     Myślę że nawet 60% nie korzysta ze sklepu Play a co dopiero „XDA czy tego tu Forum”
     Pozdro

     • dawid93

      Bo ludzie wolą święty spokoj niż szukanie okazji… Sam się tego nauczyłem, po tym, jak musiałem isc na Policję, żeby odzyskać pieniądze za taką „okazję”. Poza tym wiem czy macie świadomość tego że w nirniektór sieciach, jak ktoś nie płaci rat za telefon, to ten telefon zostanie zablokowany? Także życzę powodzenia.

     • Jakub Kostrzewski

      Dlatego to jest właśnie dla takich ludzi jak ty.
      Od tego jest internet i Fora aby wiedzieć jakie sieci blokują telefony w razie braku płacenia za telefon.

   • GLOCK

    to goraco polecam urzadzenia zwlaszcza te z plusa! Komfort uzytkowania i ten dreszcz emocji czy ktos bedzie placil abo przez 2 lata uczciwie i bez opoznien.

  • Pszemeg

   Nie kloc się, to doktor nauk ekonomicznych ?

  • Kuba Sojka

   Chyba są telefony najczęściej do 1000,2000,2500,3000,4000 zł

 • H0Ly_bLaSt0R

  Taki typowy przykład umowy dla każdego ze strony internetowej, który przytoczyłeś w 99% jest niekorzystny. Operatorom zdarza się mieć bardzo korzystne oferty tylko są różne działy sprzedaży np. przez telefon, internet lub w salonie i każda może być lepsza od siebie. Ja pamiętam jak w orange były proponowane umowy na S6 i wychodził za 1300 zł 5 miesięcy po premierze w orange, więc wtedy umowa na ten telefon była dosyć korzystna jeżeli ktoś nie lubi się bawić w sprzedaż używanych smartfonów. Nie pamiętam czy 2 lata temu były już popularne te umowy za 29 zł wszystko bez limitu, ja biorąc 2 lata temu abonament za 54 zł mam wszystko bez limitu, oprócz neta ofc bo w podstawowym pakiecie mam 3 GB co miesiąc ale jak to wykorzystam to mam 100 GB z ograniczeniem prędkości do 5 Mbit/s w LTE, więc nie jest źle, a jak zniesiono roaming to chyba przez jakiś błąd mam ponad 4 GB neta w UE 😉

 • Zdzisław Dyrman

  Z taryf abonamentowych korzystają zazwyczaj trzy grupy ludzi
  1) przedsiębiorcy bo potrzebują faktury VAT
  2) ludzie którzy boją się, że zapomną doładować konto i zostaną bez możliwości kontaktu w nagłej sytuacji
  3) ludzie którzy biorą abonament razem z telefonem bo nie chce im się kupować osobno za gotówkę lub na raty w elektromarkecie.
  Reszta korzysta z kart prepaid bo oferty są korzystniejsze i nie trzeba się wiązać długą umową z danym operatorem.
  PS no i oczywiście jest grupa która korzysta z tzw. taryf MIX lub abonamentów krótkoterminowych (np. NJU lub Virgin Mobile).

  • VikingsAreComing

   2) lub abonamnet wydaje się dla nich wygodniejszy bo zrobią sobie zlecenie stałe i nie myślą o przelewach.
   3) *bo nie chce im się lub nie mogą wziąć na raty. No bo ile ludzi nie pracuje na umowę o pracę.

   • Rincewind

    Na zleceniu też raty dają. Ale wtedy najlepiej brać na Allegro, bo nie ma co liczyć na raty 0% w innym razie.

    • VikingsAreComing

     A to nie wiedziałem, że na zleceniu też dają. W każdym razie bez rat 0% też jest to mało opłacalny interes i w takim wypadku też dobrze zrobić rozeznanie w abonamentach.

     • Rincewind

      Dają, dają, kilka lat temu chciałem kupić New 3DS XL na takie raty, ale taką nadpłatę musiałbym zrobić, że wolałem już kupić 2DS za gotówkę.

 • VikingsAreComing

  No panie, jak już robisz taki artykuł to więcej danych mógłbyś zebrać. Bo nie zawsze abonament jest niekorzystny, fakt w większości przypadków, ale nie zawsze. Dajmy na to telefon LG G6, w większych marketach, które są zazwyczaj w miastach (nie biorę pod uwagę allegro) kosztuje on ok. 1999zł (wiem, że gdzie indziej taniej, ale nawet jak to nie ma rat 0% i wychodzi bardzo podobnie). W Play w abo 130zł jest on za 1zł, abo z nielimitowanymi rozmowami i sms, no i „nielimitowany” internet (czyli czego chcieć więcej), dodatkowo na 2 lata jest Tidal za free i Showmax na rok, no i jakaś tam ich lipna telewizja Play Now. No i teraz opcja wzięcia na raty:
  20 rat – 99,95 = 1999
  „abo” – nawet weźmy to Twoje 29zł = 696(24 miesiące)
  Tidal 19,90 (i tak spora cześć ludzi korzysta z jakichś usług streamingowych i Ty też pisałeś, że korzystasz) = 479,76 (24 miesiące)
  Czyli przez 20 miesięcy płacisz 99,95 + 29 + 19,99 = 148,94 (czyli łącznie 2978,8)
  a przez 4 miesiące 29 + 19,99 = 48,90 (łącznie 195,6)
  = 3174,4 zł przez 24 miesiące
  Abo w Play:
  130 x 24 = 3120zł + 1zł za telefon
  Jeśli ktoś i tak nie planuje spłacić rat wcześniej i nie przeszkadza mu umowa na 2 lata, to abonament taki niekorzystny wcale nie jest. Tylko trzeba brać pod uwagę, że Samsungi w abo nigdy najlepiej nie stały i rzadko kiedy opłacało się je brać. No i jak ktoś nie korzysta z Netflixów, Showmaxu i muzyki przez streaming. No ale nie znam nikogo kto by nie korzystał. Nawet moim rodzice korzystają ze Spotify.

  • Zdzisław Dyrman

   Tylko tu masz z góry narzucone korzystanie z Showmax i Tidal. Mając prepaid możesz sobie wziąć Netflixa i Spotify które, wiem z doświadczenia, są lepsze.

   • VikingsAreComing

    Jasne, ja to wiem i też preferuję te opcje i dlatego nie zdecydowałem się na ten abonament. Chciałem tylko pokazać, że nie zawsze abo jest niekorzystny. No i znajdą się ludzie, którym może to odpowiadać.
    Patrząc z perspektywy przeciętnego polaka Showmax wydaje się bardziej interesujący bo masz polskie filmy itd., serwis bardziej przystosowany do naszych realiów.

    • Rincewind

     Nie nazwałbym polskich filmów zaletą.

     • VikingsAreComing

      Przeciętny Polak chodzi na polskie filmy do kina. To, że dla mnie lub ciebie nie jest to zaletą to nie znaczy, że dla innych też nie.

     • Rincewind

      Chodzi a potem narzeka, że w reklamach zapowiadało się fajnie a film okazał się kupą oraz się zarzeka, że więcej nie da się w trąbę zrobić tylko po to aby przy kolejnym filmie reklamowym gdzie się da polecieć do kina 😛

     • VikingsAreComing

      Hehe, no dokładnie 😉

     • Rincewind

      Włączyłem sobie Showmax i Netflix na próbę po tym jak podpisałem umowę na nielimitowany internet w T-Mobile i o ile z netflixem zostanę na dłużej mimo, że nie planowałem a wziąłem tylko dlatego żeby jak najmocniej obciążyć internet w czasie testów tak Showmax pożegnam a z Netflixem jednak chętnie zostanę na dłużej.

     • VikingsAreComing

      No mnie też bardziej przekonuje oferta Netflixa, po prostu mają więcej seriali, które chciałbym obejrzeć no i są to nowości. Showmax miał być taki wow i w ogóle super, a w ofercie starocie co są od dawna w TV normalnie, no i polskie produkcje, które nie są zbyt ciekawe, a jak nawet coś ciekawego się trafi np. Na Granicy, Czerwony Kapitan, Czerwony Pająk to widziałem już w kinie. Podobnie z muzyką przez streaming, próbowałem każdej popularnej (w tym teraz Tidal) i Spotify wygrywa.

   • Piaszczyk

    Dokładnie, do tego showmax jest lipny jak nie wiem tak samo jak tidal. Sorry ale nawet za darmo bym tego nie używał.. Jak coś to Spotify który używam za 5ziko miesięcznie oraz Netflix Ale to już droższe

    • GLOCK

     A gdzie daja tego spotify za 5pln???????

     poza tym oferta spotify i tidal jest niemal identyczna.przyznaje ze S ma wygodniejsza apke i lepiej dobrane playlisty ale sama zawartosc jest niemalze 1 do 1.

     • Endbless Blue 69

      Teraz niedawno była oferta za 0,90/3 miesiące.

     • GLOCK

      krotkoterminowe strzaly to nie oferta!tidala tez play dawal za darmo od czerwca go grudnia dla uzytkownikow prepaid ale to nie oferta tylko chwilowa akcja promocyjna.

      Dpalej pytam gdzie daja spotify za 5pln.

 • Piotr Czajkowski

  Kończy mi się abonament w lutym, jako ofertę na przedłużenie dostałem nielimitowane rozmowy, SMS, MMS i nielimitowane 10gb internetu (później 1mbps) za 49,99 zł bez telefonu. Na kartę w tej samej sieci mam prawie to samo (różnica to 6 GB internetu, którego i zużywam z 2 GB bo wszędzie WiFi jest) za 25 zł i bez żadnej umowy czy stałego zobowiązania.
  Moim zdaniem to oferta na kartę powinna być nieatrakcyjna a nie na odwrót.

  • VikingsAreComing

   No to raczej tak nie działa, jak mogą ludzi (zgromadzić i w ciemności) umową związać bez możliwości jej zmiany to chcą z klienta jak najwięcej wycisnąć (a są osoby, które wolą abonament od karty), a ludzi, którzy nie chcą abonamentów i nie dadzą się do nich przekonać muszą zatrzymać u siebie atrakcyjnymi ofertami, bo szybko i bezproblemowo mogą sieć zmienić.

  • Borubar

   To jeszcze nic, w ogóle masz nietrakcyjnego oratora.
   W innej sieci będziesz miał to samo za 19,90 (z tą różnicą że 15GB „nielimitowanego” internetu a potem 512kbitów) więc nie masz co się długo zastanawiać tylko zmieniać operatora.
   Co więcej w prepaidzie masz konto ważne rok – jak nie będziesz potrzebował możesz tych 19,90 przez pewien czas nie płacić i korzystać na zasadach ogólnych, albo możesz na jakiś czas zrezygnować z nielimitowanych smsów albo internetu wtedy będziesz płacił 10zł za same nielimitowane rozmowy albo za sam internet bez rozmów.

 • Patryk PowerUser

  Zbyt duże uproszczenie. Ceny telefonów u operatorów praktycznie nie spadają (chyba, że nie sprzedają się). Dodatkowo ceny te są zawsze X złotych wyższe niż w detalu, w zależności od modelu.x