Trzy smartfony wyświetlają różne treści zakreślane kółkiem Google Circle Search. Pies w okularach pływackich, porcja frytek z sosem i ketchupem, oraz osoba w neono zielonym ubraniu z pomarańczową torebką.

Wiemy, kiedy Circle to Search trafi do Polski. Google uchyla rąbka tajemnicy

4 minuty czytania
Komentarze

Google błysnęło funkcją „zaznacz, aby wyszukać” (Circle to Search) na premierze Samsunga. Redakcji Android.com.pl udało się zaś dowiedzieć wprost od firmy, jak start usługi przebiegnie w Polsce. Parę dodatkowych szczegółów udało się nam też pozyskać z zagranicznego briefingu giganta.

Gdybyście nie wiedzieli, „zaznacz, aby wyszukać” ma być zupełnie nowym sposobem na wyszukiwanie treści w całym systemie Android. By użyć funkcji wystarczy prosty gest i zakreślenie dowolnej rzeczy na ekranie – słowa, obiektu czy budynku. Google zajmie się resztą i odpowie na nasze pytania bez wychodzenia z jednej aplikacji.

Prezentacja na scenie z dużym ekranem pokazującym dłonie trzymające smartfon i korzystające z funkcji wyszukiwania obrazami, w tle widz mały ekran i stojącą osobę.
Firma Google zagościła na scenie Samsung Galaxy Unpacked 2024. Fot. Samsung / materiały prasowe

Z oficjalnej informacji na blogu Google dowiedzieć się można, że funkcja „zaznacz, aby wyszukać” zostanie udostępniona 31 stycznia. Oczywiście data ta na start obowiązuje nowe smartfony z funkcjami AI, czyli serię flagowców Samsung Galaxy S24 oraz telefony Pixel 8 i Pixel 8 Pro.

Chcąc pogłębić tę informację redakcja Android.com.pl skontaktowała się z Google Polska. Zapytani o proces aktualizacji i udostępniania nowych funkcjonalności, przedstawiciele Google odpowiedzieli:

Mamy informacje, że zakończy się 31.01, więc do 01.02. wszyscy już (nowe funkcjonalności – przyp. red.) powinni mieć.

Użytkownicy dostaną aktualizację Androida.

przedstawiciel Google Polska dla Android.com.pl

Z przekazanych nam informacji wynika, że planowane włączanie usługi w Polsce zakończy się 31 stycznia. To mały, ale istotny szczegół. Dlaczego? Może to bowiem oznaczać, że niektórzy szczęśliwcy będą mogli liczyć na wcześniejsze uruchomienie Circle to Search.

Duże firmy zazwyczaj nie udostępniają swoich nowinek wszystkim jednocześnie. Powoduje to m.in. wzmożone zainteresowanie usługą, które mogłoby się okazać kłopotem dla serwerów. Tzw. rollout kolejnych usług odbywa się więc zazwyczaj falami. Jedna grupa, potem druga, aż nowość będzie odblokowana dla wszystkich.

Kiedy pierwsi użytkownicy smartfonów z AI dostaną „zaznacz, aby wyszukać”? Tu trzeba być po prostu czujnym, bo firma nie zapewniła nam takiej informacji. Z odpowiedzi Google Polska wiemy jednak, jak będzie przebiegać wprowadzenie Circle to Search. Chodzić tu ma nie o aktualizację aplikacji firmy, ale całego systemu Android.

Czy „zaznacz, aby wyszukać” trafi na inne telefony? Tak, ale…

Google nie zamierza się jednak zatrzymywać z Circle to Search dostępnym jedynie na 5 modelach smartfonów i na to też mamy potwierdzenie.

Parę dni temu miałem okazję wziąć udział w międzynarodowym briefingu dotyczącym nowości w wyszukiwaniu Google, gdzie jednym z tematów było właśnie „zaznacz, aby wyszukać”.

Przedstawiciele firmy zapewnili nas wtedy, że planują stopniowo rozszerzać zakres telefonów wspierających nowe usługi. Ma to sens – w końcu telefonów z Androidem są miliardy.

Animacja przedstawiajaca funkcje Google zaznacz, aby wyszukać. Zakreślanie obrrazka hot doga na telefonie
Fot. Google / materiały prasowe

Dodatkowe pytania w czasie briefingu pracownicy zręcznie pominęli już jednak milczeniem. Nie wiemy więc, kiedy można się spodziewać rozszerzenia wsparcia, ani jakich producentów będzie ono dotyczyć. Strzelać można w inne flagowce Samsunga, choć nie mamy na to obecnie żadnych danych.

O kwestię innych marek smartfonów w kontekście Circle to Search z osobna zapytaliśmy też Google Polska. Interesowało nas m.in. możliwe wykluczenie z usługi smartfonów marki Huawei. Jak wiemy, producent ten ma ograniczony dostęp do usług internetowego giganta. Polski oddział odpowiada nam krótko:

Odnośnie Huawei i innych modeli – niestety nie znamy szczegółów.

przedstawiciel Google Polska dla Android.com.pl

Najściślejszą tajemnicą pozostaje też termin udostępnienia Circle to Search na innych telefonach. Firma musi tu balansować między dwoma stanowiskami. Z jednej strony, spółka musi zachować pewną ekskluzywność. Teraz błyszczeć mają Pixele 8 i Galaxy S24. Ich właściciele muszą przez pewien czas czuć się wyjątkowo… ale nie za długo.

Gigant z Mountain View nie robi usług dla wybrańców, a dla użytkownika masowego, milionów osób. To druga strona dylematu, która podpowiada, że rozszerzanie dostępności z czasem praktycznie musi się odbyć. Gdzie przebiega ta „granica ekskluzywności”? Kwartał? Pół roku albo rok? Tego po prostu dziś nie wiemy.

Źródło: Google, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Google / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.