Dwóch mężczyzn montuje panel słoneczny na drewnianym balkonie. Fotowoltaika to wspólna sprawa.
LINKI AFILIACYJNE

Fotowoltaika podłączona do gniazdka. Kolejny europejski kraj będzie ją miał

3 minuty czytania
Komentarze

Kolejny kraj planuje zmianę w przepisach dotyczących energii odnawialnej. Chodzi o wprowadzenie tzw. fotowoltaiki plug and play, czyli rozwiązań, które umożliwiają łatwe i szybkie podłączenie paneli słonecznych do domowej sieci elektrycznej, bez konieczności skomplikowanych instalacji – w zgodzie z przepisami prawa.

Jakich urządzeń dotyczą zmiany?

Urządzenia typu plug and play to kompaktowe, przenośne jednostki produkujące energię, wyposażone w panele słoneczne lub domowe akumulatory, które można podłączyć za pomocą przewodu i gniazda do instalacji elektrycznej użytkownika sieci tak jak każdy inny sprzęt elektryczny (np. ekspres do kawy lub telewizor).

Panele słoneczne zamontowane na balkonie starego bloku mieszkalnego obok klimatyzatora.
Fot. Wlad_Mus / Depositphotos

Przenośne panele słoneczne można łatwo kupić, głównie za pośrednictwem znanych witryn internetowych. Wykorzystywane są na przykład w instalacjach fotowoltaiki balkonowej. Jednak za dostępną technologią i chęciami konsumentów nie zawsze nadąża prawo.

Belgowie zmieniają przepisy na korzyść urządzeń plug and play

W Belgii rośnie popularność niewielkich instalacji fotowoltaicznych, tj. małych, mobilnych modułów fotowoltaicznych i domowych magazynów energii. Dlatego też Synergrid, czyli federacja belgijskich operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych, pracuje nad zmianą przepisów. Ma to umożliwić wprowadzanie i upowszechnienie tego typu rozwiązań w tym kraju.

Chodzi o zmiany w przepisie technicznym C10/11, który reguluje wymagania techniczne dla instalacji wytwarzających energię. Przepis jest prawnie wiążący wszystkie osoby, które chcą zainstalować tego typu instalacje. Stanowi on, że instalacje powinny być podłączone za pomocą stałych połączeń. Urządzenia typu plug & play są tu zakazane. Dlatego konieczne są zmiany i określenie norm, które będą musiały spełniać urządzenia, aby uzyskać homologację Synergrid.

Panel słoneczny na dachu w mieście.
Fot. ultramansk / Shutterstock

Władze belgijskie, Synergrid i operatorzy sieci widzą potrzebę zmian, choć ich głównym zmartwieniem jest to, aby te urządzenia mobilne nie wpływały negatywnie na krajową sieć elektroenergetyczną. Nowe przepisy powinny zostać opublikowane w listopadzie 2024 roku – wtedy producenci takich urządzeń mobilnych mogą rozpocząć homologację swojego sprzętu (głównie falowników) przez Synergrid. Sześć miesięcy później homologowany sprzęt będzie gotowy do podłączenia („wpięcia”) zgodnie z belgijskimi przepisami – czyli w maju 2025 roku.

Rozwiązanie popularne w innych krajach

Fotowoltaika plug and play – w postaci fotowoltaiki balkonowej – jest bardzo popularna na przykład w Niemczech, przede wszystkim za sprawą fotowoltaiki balkonowej.

Wynika to przede wszystkim z prostoty tych instalacji – niewielką instalację fotowoltaiczną można zamontować w ciągu kilkunastu minut, bez udziału fachowców i przerabiania istniejącej instalacji elektrycznej. Wystarczy gniazdko. Dla poprawnego działania względem standardowej instalacji potrzebny jest jedynie licznik dwukierunkowy.

W Polsce nie ma jeszcze jednolitej, szczegółowej ustawy regulującej instalację mikroinstalacji fotowoltaicznych, takich jak panele balkonowe. Jednakże istnieją pewne wytyczne, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim należy najpierw złożyć wniosek o formalną zgodę do władz spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy nieruchomości. Wynika to faktu, że panele zamontowane na stałe po zewnętrznej stronie balustrady to ingerencja w wygląd fasady bloku.

Sama instalacja nie jest skomplikowana – wystarczy zainstalować panele słoneczne na balkonie i po wymianie licznika na dwukierunkowy podłączyć inwerter do najbliższego gniazdka. Mikroinstalacja powinna zostać zgłoszona do właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD).


Kto nie lubi kupować w sieci? Aplikacje zakupowe bardzo w tym pomagają. Jeśli z nich korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Źródło: globenergia, Synergrid. Zdjęcie otwierające: Astrid Gast / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw