Osoba trzymająca smartfon z wyświetloną aplikacją mObywatel 2.0 na tle laptopa.

Nowość w mObywatelu przypomni o ważnej spawie. Bez tego Polaków czekają grzywny

2 minuty czytania
Komentarze

W przyszłości w mObywatelu pojawi się funkcja, która może być przydatna dla niektórych Polaków. Dzięki odpowiedniemu przypomnieniu w aplikacji uda się dopełnić obowiązków i uniknąć grzywny. Znane są już pewne szczegóły.

mObywatel pomoże uniknąć grzywny

Psy bez wątpienia należą do najpopularniejszych zwierząt domowych w naszym kraju. Właściciele tych czworonogów powinni jednak pamiętać o obowiązkowych szczepieniach swoich pupili. Uchylanie się od tego obowiązku może skutkować karą grzywny.

W pamiętaniu o obowiązkowych szczepieniach psów może pomóc nowa funkcja, która trafi w przyszłości do mObywatela. Żeby jednak w pełni ją zrozumieć, musimy zacząć od informacji z… wykazu prac legislacyjnych rządu.

Smartfon leżący na drewnianym stole z włączoną aplikacją mObywatel.
Fot. mindea / Shutterstock

Rząd pracuje nad projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Ma on zostać przyjęty przez Radę Ministrów w czwartym kwartale tego roku. Zgodnie z projektem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma prowadzić system gromadzący podstawowe dane pozwalające zidentyfikować psa lub kota oraz właściciela zwierzęcia.

Dostęp do rejestru będą miały m.in. policja, straż miejska, prokuratura i sądy. Informacje z systemu będą mogli uzyskać także właściciele zwierząt, dzięki integracji rejestru z mObywatelem. W rządowej aplikacji będzie można m.in. zaktualizować dane o zwierzęciu, śledzić terminy wizyt u weterynarza, a także otrzymać przypomnienie o obowiązkowych szczepieniach.

Dla kogo rejestr będzie obowiązkowy, a dla kogo nie?

Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją mObywatel.
Fot. Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Rejestracji psa lub kota ma dokonywać weterynarz. Obowiązek rejestracji będzie dotyczył wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych, a także psów i kotów, które urodziły się wcześniej, jednak są wprowadzane do obrotu, zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo są utrzymywane w schronisku.

Prywatni właściciele psów i kotów urodzonych przed określoną datą również będą mogli zarejestrować zwierzę, jednak nie będzie to obowiązkowe.


Kto nie lubi kupować w sieci? Aplikacje zakupowe bardzo w tym pomagają. Jeśli z nich korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Źródło: gazetaprawna.pl, samorzad.gov.pl. Zdjęcie otwierające: mindea / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw