Banknot 100 złotych wystaje z wlotu bankomatu, prowadzonego przez banki.

Z polskich ulic masowo znikają bankomaty. W kilka miesięcy „wyparowało” ponad 1000

2 minuty czytania
Komentarze

Zanik gotówki to trend, w który wpisuje się także i nasz kraj… A efektem tego jest likwidacja bankomatów. Euronet właśnie rozpoczął kolejną fazę „czystki”, a to nie jedyna podmiot który decyduje się na cięcia. Choć spadki statystyk mają także i jeszcze jeden powód.

Coraz mniej bankomatów w Polsce

Narodowy Bank Polski podał właśnie najnowsze dane dotyczące m.in. liczby bankomatów w Polsce. W zaledwie kwartał zniknęło ich z Polski aż 1216… i obecnie na terenie całego kraju działa zaledwie 20 869 takich urządzeń. Oczywiście coraz rzadsze korzystanie z gotówki to jeden z powodów, dla których maszyn jest w Polsce mniej… ale nie jedyny.

Ręka wkładająca kartę bankową do bankomatu.
Fot. PeopleImages.com – Yuri A / Shutterstock

W komunikacie NBP jasno podkreślono, że różnice mogą być także kwestią zmiany metodologii liczenia. Od 2024 roku informacje na temat bankomatów przekazuje już nie bank, a operatorzy maszyn, co w teorii powinno wyeliminować wszelkie zduplikowane zgłoszenia.

Sama likwidacja bankomatów jest jednak faktem, z którym trudno dyskutować – tylko do końca tego roku, Euronet, czyli największy operator tego typu urządzeń w Polsce, planuje zlikwidować kilkaset maszyn.

Euronet rozpoczął proces demontażu nierentownych bankomatów około 330 do końca roku, chociaż, jeśli uwarunkowania rynkowe uległyby zmianie, jest otwarty na kolejne inwestycje i zwiększanie liczby urządzeń.

Marek Szafirski, prezes Euronet dla Bankier.pl

Wypłacamy pieniądze coraz rzadziej

Owa nierentowność w oczywisty sposób wynika z faktu, iż Polacy wypłacają coraz mniej gotówki. Jaki podaje Business Insider, w pierwszym kwartale tego roku, średnio z jednego bankomatu wypłacano łącznie 4,6 miliona złotych w ciągu trzech miesięcy, na które przypadało średni 5500 wypłat. W poprzednim analogicznym okresie było to 5 milionów złotych. Spadkowa tendencja utrzymuje się od dłuższego czasu… a to oznacza coraz mniejsze wpływy dla operatorów. To była zresztą jedna z przyczyn dla niedawnego protestu Euronetu.

źródło: Bankier.pl, Business Insider, opracowanie własne, zdjęcie otwierające: jarmoluk / Pixabay

Motyw