bankomat euronet
LINKI AFILIACYJNE

Euronet ogłasza protest. Wypłaty gotówki z bankomatów będą mocno utrudnione

4 minuty czytania
Komentarze

Euronet rozpoczął protest, który ma na celu zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na sytuację operatorów bankomatów. Akcja potrwa wprawdzie tylko jeden dzień (18 czerwca 2024 roku), ale i tak dla niektórych osób oznacza duże utrudnienia. Chodzi o limit wypłaty gotówki z bankomatu.

Na czym polega protest firmy Euronet?

komunikat bankomatu euronet
Taki komunikat zobaczą użytkownicy bankomatów. Fot. Euronet Polska / Facebook

Euronet obniżył limit maksymalnej wypłaty gotówki ze swoich bankomatów w ramach jednej transakcji do 200 zł. Może to być uciążliwe dla osób, które potrzebują wypłacić więcej środków.

Jeśli potrzebujecie mieć 300, 500, 1000 zł lub więcej w gotówce, macie dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to poszukanie innego bankomatu, drugie polega na zrealizowaniu kilku lub więcej transakcji i wypłacaniu po 200 zł w ramach każdej z nich. Zajmie to trochę czasu, ale pozwoli osiągnąć zamierzony efekt. Oczywiście można też iść do kasy w banku, ale wtedy prawdopodobnie stracimy najwięcej czasu, w dodatku niektóre banki naliczają niemałe opłaty za wypłacanie środków w ten sposób.

Euronet twierdzi, że posiada ponad 7500 bankomatów w Polsce spośród wszystkich maszyn tego typu, których jest w naszym kraju ok. 22 000 (firma powołuje się na dane NBP). Protest zaplanowano tylko na 18 czerwca, więc już w kolejnym dniu wszystko wróci do normy.

Dlaczego Euronet protestuje?

Banknot 100 złotych wystaje z wlotu bankomatu, prowadzonego przez banki.
Fot. jarmoluk / Pixabay

Zdaniem Euronetu pewne podmioty, a konkretnie VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (operator systemu BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce.

Od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów praktycznie nie zmieniła się. Doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów, jakie ponoszą oni w związku z taką usługą.

Komunikat Euronetu

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Popularny operator bankomatów dostrzega dysproporcję pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, która jego zdaniem może doprowadzić nawet do braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych. Ryzyko odcięcia społeczeństwa od możliwości łatwego wypłacania gotówki ma dotyczyć szczególnie mniejszych miejscowości.

Do podjęcia działań […] skłoniły nas wyniki Analizy Rynku Bankomatów w Polsce, przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 r. Analiza bazująca na danych z 69% rynku bankomatów w Polsce (bankowych i niebankowych) potwierdza, że rentowność branży konsekwentnie spada, a przychody z krajowej wypłaty gotówki (interchange bankomatowy) pokrywają tylko ok. 49% kosztów krajowej transakcji wypłaty ponoszonych przez operatorów niezależnych.

Komunikat Euronetu

Przed rozpoczęciem protestu operator bankomatów spodziewał się reakcji na wyniki analizy ze strony innych podmiotów, jednak się jej nie doczekał.

Materiał ten został przesłany do niemal wszystkich podmiotów zainteresowanych rynkiem płatności, w tym do VISA, Mastercard i Polskiego Standardu Płatności (BLIK), jednak – pomimo jednoznacznych wyników analizy – nie podjęły one jakichkolwiek działań na rzecz zrównoważenia ustalanych przez siebie stawek wypłat gotówki kartami polskimi z kosztami obsługi tych transakcji.

komunikat Euronetu

Czego oczekuje Euronet?

Rozproszone banknoty polskie o różnych nominałach, w tym widoczny banknot 100-złotowy.
Fot. RomanR / Shutterstock

Euronet postuluje zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za krajowe transakcje wypłaty gotówki i dostosowanie go do poziomu odpowiadającego realnym kosztom. Firma oczekuje, że wysokość opłat będzie ustalana na podstawie niezależnych opracowań, a nie w wyniku narzucania stawek przez podmioty skupione głównie na płatnościach bezgotówkowych.

Pomimo że wciąż wierzymy w działanie mechanizmów rynkowych dla dobra użytkownika końcowego i podtrzymania stabilności ważnego elementu systemu finansowego kraju, jakim są bankomaty, uważamy, że należy rozważyć również inne sposoby rozwiązania tego problemu, w tym na przykład inicjatywy legislacyjne. Dzisiejszy jednodniowy protest ma na celu zwrócenie uwagi na ten niezwykle istotny problem i jest jednym z wielu podejmowanych działań.

Komunikat Euronetu

Kolejne miesiące pokażą, czy Euronetowi udało się skłonić inne podmioty do działania.

Dziękujemy za lekturę! Jeśli masz dodatkowe 10 sekund, poświęć je na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ chcemy dowiedzieć się, jak Polacy radzą sobie z upałami.

Źródło: Euronet. Zdjęcie otwierające: EricBery / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw