Osoba trzymająca smartfon z ekranem startowym aplikacji WhatsApp w jednej ręce i kubek z kawą w drugiej ręce, w tle zielona roślina.

WhatsApp pozwoli wysyłać i odbierać wiadomości z innych komunikatorów. Meta ujawniła szczegóły

3 minuty czytania
Komentarze

W opublikowanym na oficjalnych stronach wpisie Meta zaprezentowała pierwszy raz, jak wyglądać w praktyce ma nadchodząca do WhatsApp oraz Messengera, funkcja „łączenia” wiadomości z różnych komunikatorów. To jeden z wymogów Uni Europejskiej.

Unia chce wyrównywać szanse na rynku europejskim

WhatsApp, należący od Marka Zuckerberga już od ponad 10 lat, to niekwestionowany lider rynku komunikatorów. Według ostatnich danych korzysta z niego około 2 miliardy użytkowników. To pokaźny procent ludzkiej populacji… ale nie wszyscy. Aby Europejczycy, którzy preferują inne formy internetowej komunikacji – np. Telegrama, Signala czy chociażby iMessage – nie czuli się zmuszeni do instalowania aplikacji, z której nie chcą korzystać tylko po to, aby pozostać w kontakcie ze znajomymi, Unia Europejska przygotowała odpowiednie przepisy „wyrównujące” sytuację na rynku.

Oczywiście Digital Markets Act, nie został stworzony jedynie z myślą o WhatsAppie – ale dominacja Meta w tym obszarze niewątpliwie spełnia wszelkie kryteria. Czy Markowi Zuckerbergowi się to podoba, czy nie – firma, jeśli chce pozostać na rynku europejskim, musi się do nich dostosować. I to, w praktyce, oznacza, że WhatsApp będzie musiał otworzyć nieco swój ekosystem i umożliwić wymianę wiadomości z innymi komunikatorami.

Jak to będzie wyglądać w WhatsApp i Messengerze?

WhatsApp i Messenger z nowymi funkcjami
Fot. Meta / materiały prasowe

Choć pierwsze zapowiedzi na temat gotowości Meta do współpracy w tym zakresie pojawiały się już kilka miesięcy temu, dopiero teraz zaprezentowano, jak dokładnie ma to wyglądać. Po pierwsze – użytkownicy będą mieli możliwość zadecydowania, czy chcą, aby wiadomości pochodzące z innych komunikatorów były wymieszane z tymi „natywnymi”, czy też trzymane w osobnym folderze.

Po drugie – w okienku aplikacji oraz z poziomu ustawień będziemy mieli możliwość połączyć się ze znajomymi z innych komunikatorów w zaledwie kilka kroków. Z listy wybierzemy m.in. aplikacje, które zechcemy zintegrować, a następnie zostaniemy przeprowadzeni każdorazowo przez proces aktywacji dostępu. Meta zadeklarowała także, że za każdym razem, gdy pojawi się nowy komunikator zewnętrzny zintegrowany z WhatsApp i Messengerem, w aplikacji pojawi się powiadomienie.

Meta ujawniła również, że poza zwykłą możliwością komunikacji między aplikacjami, zapewni swoim użytkownikom dostęp do szeregu innych funkcji znanych z ich aplikacji. Na otrzymane wiadomości będzie można m.in. reagować emotkami, pojawią się informacje dotyczące tego, że ktoś akurat pisze, a także czy wiadomość była już przez kogoś widziana, czy też nie. Do 2027 roku z kolei, Meta deklaruje, że umożliwi również wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych między różnymi platformami.

Od strony technicznej, wymaga to stosowania pomiędzy partnerskimi aplikacjami ujednoliconych protokołów oraz sposobów transmisji. Dokładne warunki, które zewnętrzne aplikacje muszą spełnić, zostały zawarte w upublicznionym dokumencie stanowiącym podstawę potencjalnej umowy.

źródło: materiały prasowe Meta, opracowanie własne, zdjęcie otwierające: DenPhotos / Shutterstock

Motyw