Smartfon na biurku obok filiżanki kawy i małej rośliny.
LINKI AFILIACYJNE

Dopiero iOS 18.1 będzie prawdziwą rewolucją. Oto co wiemy nadchodzącej aktualizacji

3 minuty czytania
Komentarze

Choć premiera iOS 18 dopiero przed nami, Apple już pracuje nad kolejną wersją swojego mobilnego systemu operacyjnego. iOS 18.1 ma wprowadzić szereg innowacyjnych funkcji opartych na sztucznej inteligencji, a także długo wyczekiwaną zmianę dotyczącą chipu NFC.

Apple Intelligence na pierwszym planie

iOS 18.1 Tablet z napisem "Apple Intelligence" na ekranie, stojący na biurku obok doniczki z rośliną.
Fot. DenPhotos / Shutterstock

iOS 18 będzie miało swoją premierę już w następnym miesiącu, a sporo innowacji zobaczymy na nadchodzącej konferencji Apple podczas premiery iPhone’a 169 września 2024 roku o godzinie 19:00 polskiego czasu.

Głównym motorem zmian w iOS 18.1 będzie Apple Intelligence – zestaw narzędzi sztucznej inteligencji, który ma zrewolucjonizować sposób korzystania z iPhone’a.

Warto zaznaczyć, że AI oraz otwarty dostęp do modułu NFC może nie trafić do Europy w 2024 r. Winowajcami mają być regulacje UE oraz Akt o rynkach cyfrowych (DMA). Niemniej jednak spójrzmy, na czym polegać będzie mała „rewolucja” w iOS 18.1

Jednym z kluczowych elementów będą narzędzia do pisania. Pozwolą one na szybkie przerabianie, korektę i streszczanie tekstu. Użytkownicy będą mogli łatwo i szybko zmienić ton wypowiedzi na bardziej przyjazny lub profesjonalny, a także tworzyć listy i tabele.

Dłoń trzymająca smartfon z ikoną przedstawiającą numer 18 na ekranie.
Fot. Yalcin Sonat / Shutterstock

Ciekawą nowością jest tryb „Redukcji Rozproszeń”, który wykorzystuje AI do filtrowania powiadomień. Pokazywane będą tylko te naprawdę istotne, jak na przykład informacja o wcześniejszym odebraniu dziecka z przedszkola. Pozostałe komunikaty zostaną wyciszone, co pozwoli skupić się na najważniejszych sprawach.

Apple nie zapomina o miłośnikach fotografii. Nowa funkcja „Oczyść” umożliwi usuwanie elementów i osób ze zdjęć jednym dotknięciem. Pojawi się też możliwość tworzenia „wspomnień” na żądanie – wystarczy wprowadzić opis, a AI dobierze odpowiednie zdjęcia i stworzy spójną historię.

Ulepszone ma być również wyszukiwanie. Dzięki zaawansowanemu rozumieniu języka naturalnego i analizie obrazów, znalezienie konkretnego zdjęcia będzie prostsze niż kiedykolwiek. Co więcej, możliwe będzie przeszukiwanie treści wideo i błyskawiczne przenoszenie się do interesujących fragmentów.

Telefon iPhone z wyświetlonym logo ios 18 systemu operacyjnego iOS 18, w tle rozmyte logo Apple.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

Skrzynka odbiorcza zyska sekcję „Priorytetowe wiadomości”, gdzie znajdą się najważniejsze e-maile, takie jak zaproszenia dotyczące bieżącego dnia czy karty pokładowe.

Ponadto, zamiast zwykłego podglądu korespondencji, zobaczymy krótkie podsumowanie każdej wiadomości. Funkcja „Inteligentna odpowiedź” zasugeruje, co możemy odpisać, i zadba o to, by nie pominąć żadnego pytania z otrzymanej wiadomości.

NFC otwarte dla deweloperów

iOS 18.1 przyniesie także długo wyczekiwaną zmianę dla programistów. Po raz pierwszy w historii Apple otworzy dostęp do NFC dla aplikacji firm trzecich.

Oznacza to, że będą one mogły wykorzystywać tę technologię do realizacji płatności w sklepach, obsługi kluczy do samochodów, biletów komunikacji miejskiej, identyfikatorów studenckich czy kart lojalnościowych. Deweloperzy będą musieli zawrzeć umowę z Apple i uiścić odpowiednie opłaty.

Kiedy możemy spodziewać się iOS 18.1?

Biorąc pod uwagę historię wypuszczania nowości przez Apple, prawdopodobna data premiery to druga połowa października 2024 roku. Na razie system jest w fazie testów beta dostępnych jedynie na smartfonach iPhone 15 Pro i 15 Pro Max.


Uwielbiasz zakupy online i korzystasz z aplikacji zakupowych? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!


Źródło: 9To5Mac. Zdjęcie otwierające: DenPhotos / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw