Apple Store z dużym logotypem jabłka widocznym na szklanej fasadzie. Wewnątrz sklepu widać klientów i pracowników.

UE oskarża Apple o naruszanie nowych przepisów. W tle gigantyczna kara

2 minuty czytania
Komentarze

Unia Europejska postawiła zarzuty Apple, oskarżając Amerykanów o naruszenie nowych przepisów zawartych w Akcie o rynkach cyfrowych (DMA). W szczególności Komisja Europejska skupiła się na działaniach amerykańskiej firmy, które mogą łamać zasady uczciwej konkurencji i ograniczać innowacje na rynku cyfrowym.

Apple vs. Unia Europejska – w tle naruszenia DMA

Osoba trzymająca srebrny smartfon z logo Apple na tle błękitnego nieba.
Fot. Kicking Studio / Shutterstock

Akt o Rynkach Cyfrowych, który wszedł w życie w maju 2023 roku ma na celu zapewnienie sprawiedliwych warunków konkurencji na unijnym rynku cyfrowym oraz ograniczenie dominacji dużych platform internetowych, określanych jako strażnicy dostępu. Do tego grona zaliczają się firmy, które spełniają określone kryteria, takie jak wysoki roczny obrót oraz liczba użytkowników. Przykładowe usługi objęte regulacjami DMA to sklepy z aplikacjami, wyszukiwarki internetowe i usługi reklamy online.

Komisja Europejska oskarża Apple o szereg działań, które mogą łamać zasady DMA. Kluczowe zarzuty obejmują trzy najważniejsze kwestie. Są to:

  • Preferencyjne traktowanie własnych produktów – Apple jest oskarżane o promowanie swoich aplikacji i usług na niekorzyść konkurencyjnych produktów oferowanych przez zewnętrzne firmy w App Store.
  • Ograniczanie dostępu do danych – Apple ma ograniczać dostęp do danych użytkowników, co utrudnia innym firmom oferowanie konkurencyjnych usług.
  • Monopol na płatności w aplikacjach – narzucone przez Apple wymogi korzystania z własnego systemu płatności wewnątrz aplikacji utrudniają deweloperom korzystanie z alternatywnych bramek płatniczych​.

Co grozi hegemonowi ze Stanów Zjednoczonych?

Apple Unia Europejska
fot. Wikipedia / Wikimedia Commons

W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów DMA Apple grożą poważne sankcje. Mogą one obejmować kary finansowe sięgające nawet 10% rocznego obrotu firmy na całym świecie, a w przypadku powtarzających się naruszeń zwiększenie grzywny aż do 20%. Dodatkowo w grę wchodzą środki zaradcze. Oznacza to, że Komisja Europejska może nakazać Apple sprzedaż części swojego biznesu lub wprowadzenie innych strukturalnych zmian, jeśli naruszenia będą miały charakter systematyczny.

Tymczasem w odpowiedzi Amerykanie są przekonani, że działają zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich praktyki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników oraz wysokiej jakości usług. Firma wyraziła gotowość do współpracy z Komisją Europejską, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości i dostosować swoje działania do nowych wymogów prawnych.

Jeśli tropikalna pogoda w Polsce doskwiera także tobie, podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z upałami!

Źródło: Komisja Europejska, VGC. Zdjęcie otwierające: sopear / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw