Haczyk na żyłce leżący na karcie kredytowej umieszczonej na klawiaturze komputera, symbolizujący zagrożenia cyberprzestępczości.

Oszuści podszywają się pod portal rządowy. Uwaga na fałszywe maile

3 minuty czytania
Komentarze

W ostatnich dniach sierpnia, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wydało pilne ostrzeżenie dotyczące nowej fali oszustw internetowych. Oszuści, podszywając się pod oficjalny serwis Biznes.gov.pl i rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorców i osób prywatnych. Oto jak je rozpoznać.

Osoba trzymająca smartfon z wyświetlonym czerwonym symbolem ostrzeżenia oraz ikonami kryptowaluty i bankowości.
Fot. TStudious / Shutterstock

Metoda działania oszustów

Oszuści wykorzystują znaną markę rządowego serwisu, aby wzbudzić zaufanie odbiorców. W wysyłanych wiadomościach informują o rzekomej konieczności pilnej weryfikacji danych w systemie Biznes.gov.pl.

Co więcej, do maila dołączony jest link, który ma prowadzić do strony logowania do Profilu Zaufanego. W rzeczywistości jednak kieruje on na spreparowaną witrynę, łudząco podobną do oryginalnej.

Celem przestępców jest wyłudzenie wrażliwych danych, takich jak login i hasło do bankowości elektronicznej, czy informacje o karcie płatniczej. Mając te informacje, oszuści mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do kont bankowych ofiar i doprowadzić do poważnych strat finansowych.

Dłonie trzymające stertę różnych banknotów na niebieskim tle.
Fot. PawelKacperek / Shutterstock

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że serwis Biznes.gov.pl nigdy nie prosi o podawanie danych dotyczących kart płatniczych, ani też loginów i haseł do bankowości internetowej. Każda taka prośba powinna natychmiast wzbudzić podejrzenia i być traktowana jako próba oszustwa.

Jak reagować na podejrzenie oszustwa?

Przede wszystkim, nie wolno klikać w żadne linki zawarte w podejrzanym mailu. Jeśli jednak ktoś już to zrobił i podał swoje dane logowania do banku, powinien natychmiast zmienić hasło i skontaktować się ze swoim bankiem w celu podjęcia odpowiednich kroków. W zależności od banku, procedura może się różnić, ale warto przygotować własne dane osobowe i być gotowym na kilka pytań weryfikacyjnych.

W przypadku podania oszustom danych karty płatniczej konieczne jest jej natychmiastowe zastrzeżenie. Zauważone oszustwo można również zgłosić w aplikacji mObywatel.

Osoba trzymająca smartfon z wyświetlonym ikonicznym portfelem cyfrowym i symbolami płatności, obok laptopa.
Fot. FON’s Fasai / Shutterstock

Eksperci ds. bezpieczeństwa w sieci przypominają o kilku kluczowych zasadach, które pomogą uchronić się przed tego typu atakami:

  • Zawsze dokładnie sprawdzaj adres strony, na której podajesz jakiekolwiek dane osobowe lub finansowe. Oszuści często używają adresów różniących się od oryginału jedną literą lub znakiem;
  • Zachowaj szczególną ostrożność wobec linków otrzymanych w wiadomościach e-mail lub SMS-ach, nawet jeśli wydają się pochodzić z zaufanych źródeł;
  • Nie działaj pod wpływem emocji lub w pośpiechu. Oszuści często próbują wywrzeć presję, licząc na to, że w stresie popełnimy błąd;
  • W razie wątpliwości zawsze kontaktuj się bezpośrednio z instytucją, która rzekomo wysłała wiadomość;
  • Warto również podzielić się tą informacją z bliskimi i znajomymi, szczególnie osobami starszymi, które mogą być bardziej podatne na tego typu oszustwa. Świadomość zagrożenia i czujność to najlepsza obrona przed cyberprzestępcami.

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo w internecie jest równie ważne, jak w świecie rzeczywistym. Regularne aktualizowanie oprogramowania, korzystanie z silnych i unikalnych haseł oraz zachowanie zdrowego sceptycyzmu wobec nieoczekiwanych wiadomości to podstawy, które pomogą nam uniknąć większości zagrożeń czyhających w sieci. Oczywiście tyczy się to także i tych działań przestępczych, które nazwać można „oszustwami nowej generacji”. Mowa tu oczywiście o coraz częściej pojawiających się deepfake’ach… ale i tu jesteśmy w stanie się przed nimi bronić.

oszuści
fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Kto nie lubi kupować w sieci? Aplikacje zakupowe bardzo w tym pomagają. Jeśli z nich korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Źródło: BIK, własne, zdjęcie otwierające: wk1003mike / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw