Logo Intel przed budynkiem Robert N. Noyce.

Intel zwalnia 15 tysięcy pracowników. „To dla mnie bolesna wiadomość do przekazania”

3 minuty czytania
Komentarze

1 sierpnia 2024 roku Intel opublikował oficjalną informację prasową, z której wynika, że z pracą w firmie pożegna się ponad 15 tys. osób. To część większego planu restrukturyzacji, zakładającego także obcięcie kosztów o 10 mld dol. (ok. 40 mld zł).

Masowe zwolnienia w Intelu

Logo firmy Intel wyświetlone na ekranie smartfona, w tle wykresy i dane cyfrowe.
Fot. Piotr Swat / Shutterstock

Intel, jedna z największych firm technologicznych na świecie, przeżywa trudny okres. Firma w obszernym komunikacie prasowym na oficjalnej stronie ogłosiła zwolnienia na dużą skalę oraz plan oszczędnościowy o wartości 10 mld dol. (ok. 40 mld zł) do 2025 roku.

To dla mnie bolesna wiadomość do przekazania. Wiem, że będzie wam jeszcze trudniej ją przeczytać.

Pat Gelsinger, CEO Intel, w komunikacie prasowym 

Redukcja zatrudnienia to jedno z wielu działań, które firma podejmuje, aby obniżyć koszty operacyjne i kapitałowe. Jak wynika z danych, z pracą pożegna się ok. 15% z 125 tys. zatrudnionych przez przedsiębiorstwo.

Jest to część szerszego planu restrukturyzacji, który ma na celu dostosowanie struktury kosztów do nowego modelu operacyjnego oraz zwiększenie efektywności organizacji. Intel zamierza zmniejszyć wydatki na prace badawczo-rozwojowe oraz marketing o miliardy dolarów rocznie, zawiesić wypłatę dywidendy oraz przeprowadzić przegląd wszystkich aktywnych projektów i sprzętu.

Problemy finansowe i wyścig z konkurencją

Fot. Mojahid Mottakin / Shutterstock

Decyzja o zwolnieniach jest wynikiem kilku czynników, w tym niekorzystnych wyników finansowych oraz rosnącej konkurencji na rynku chipów. Intel, niegdyś lider technologiczny, traci obecnie na rzecz konkurentów, takich jak Nvidia i AMD, zwłaszcza w obszarze układów serwerowych AI. Intel musi również stawić czoła zagrożeniom ze strony układów Arm produkowanych przez firmy takie jak Qualcomm i Apple, które oferują dłuższy czas pracy baterii w laptopach.

Firma odnotowała stratę w wysokości 1,6 mld dol. (ok. 6,4 mld zł) za drugi kwartał 2024 roku. Różnica jest spora, porównując ją do 437 mln dol. (ok. 1,748 mld zł) na minusie w poprzednim kwartale. Chociaż przychody w tym okresie wyniosły 12,8 mld dol. (ok. 51,2 mld zł), co oznacza spadek o zaledwie 1% rok do roku, firma wciąż zmaga się z problemami finansowymi.

Nasze wyniki finansowe za drugi kwartał były rozczarowujące, nawet gdy osiągnęliśmy kluczowe kamienie milowe technologii produktów i procesów.

Pat Gelsinger, CEO Intel, w komunikacie prasowym 
Procesor Intel Lunar Lake na płycie głównej komputera ASUS
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Ratunkiem dla firmy mają być zaawansowane produkty, których premiera planowana jest na 2025 i 2026 rok. Intel planuje wprowadzić na rynek nowe, zaawansowane układy scalone, takie jak Lunar Lake i Panther Lake.

Redaktor Android.com.pl Krzysztof Wilamowski miał okazję zobaczyć na żywo pierwszy z procesorów – Lunar Lake – na konferencji w Tajwanie. W innym naszym artykule przeczytacie jego relację.


Niebawem nowy rok szkolny. Czy twoje dziecko jest odpowiednio wyposażone w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!


Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Tada Images / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw