Mężczyzna w biurze uśmiechający się do laptopa, w tle logo InPost. W prawym dolnym rogu zrzut ekranu petycji z napisem "STOP dla agresji w wirtualnej przestrzeni".

Rafał Brzoska z petycją do Ministra Sprawiedliwości. Ma dość deepfake’ów

2 minuty czytania
Komentarze

Rafał Brzoska, założyciel InPostu, podjął zdecydowane kroki w odpowiedzi na falę fałszywych informacji i deepfake’ów, które negatywnie wpływają na jego wizerunek i bezpieczeństwo. We wpisie w mediach społecznościowych udostępnił link do internetowej petycji do Adama Bodnara, Ministra Sprawiedliwości. Dokument podpisało już bardzo wielu wpływowych polskich przedsiębiorców.

Petycja Rafała Brzoski do Ministra Sprawiedliwości – Spis treści

Brzoska i walka z dezinformacją

STOP dla agresji w wirtualnej przestrzeni. Dołącz do nas - podpisz list do Ministra Sprawiedliwości. Polska Rada Biznesu. Rafał Brzoska petycja
Fot. avaaz.org / zrzut ekranu

Rafał Brzoska, prezes InPostu, wraz z Radą Polskich Przedsiębiorców, złożył petycję do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, w której apeluje o zdecydowane działania w walce z dezinformacją oraz mową nienawiści w sieci. Inicjatywa ta jest wspierana przez Konfederację Lewiatan, Polską Radę Biznesu oraz Związek Banków Polskich.

W petycji podkreślono konieczność natychmiastowej reakcji na zgłoszenia dotyczące fake newsów, deepfake’ów oraz hejtu, wymagając odpowiedzi w ciągu 24 godzin od zgłoszenia.

Szerzenie nieprawdy, obraźliwe komentarze, groźby czy dyskryminacyjne wypowiedzi godzą w wartości chronione konstytucyjnie, takie jak dobre imię i godność osobista.

Petycja Rafała Brzoski do Ministra Sprawiedliwości

Brzoska w poście na LinkedInie zaznacza, że wirtualna agresja, wspierana przez poczucie bezkarności, często przeradza się w rzeczywiste ataki na osoby będące celem nienawiści. Przedsiębiorcy wnioskują również o wprowadzenie zaawansowanych algorytmów filtrujących, które mogłyby blokować nienawistne treści oraz o stworzenie zespołów moderatorów odpowiedzialnych za wykrywanie takich treści.

Moi Drodzy, Szanowni Państwo - proszę wysłuchajcie tego krótkiego przesłania i proszę Was o podpisanie się pod tą petycją.Fake newsy, mowa nienawiści i związane z anonimowością poczucie bezkarności to rak niszczący relacje międzyludzkie, który działa destruktywnie na nas jako społeczeństwo. Za naszą granicą trwa regularna wojna, a rozbijanie naszej wspólnoty, szczucie jednych grup na inne leży w interesie naszych wrogów. Jestem o tym przekonany, że szeroko korzystają oni z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Podzieleni i skonfliktowani będziemy niestety łatwym celem. Wierzę, że potrzebujemy zdecydowanych kroków, aby stworzyć rozwiązania regulacyjne i legislacyjne, które pozwolą chronić osoby nas, nasze rodziny i przyjaciół, a także uczynią walkę z dezinformacją i hejtem w sieci efektywniejszą
Przedstawiciele świata biznesu i mediów podpisują się pod tym apelem, który mam nadzieję wreszcie zapoczątkuje prawdziwe zmiany i raz na zawsze ukróci anonimowy hejt i bezkarność osób za nim stoj
Fot. Rafał Brzoska / LinkedIn

Brzoska na wojnie z Metą

Kobieta i mężczyzna stoją przed mikrofonami, na pierwszym planie zbliżenie na artykuł gazety z nagłówkiem o policyjnym nalocie.
Fot. Rafał Brzoska Foundation, modyfikacje własne

Ostatnio informowaliśmy, że założyciel InPostu, podjął zdecydowane kroki przeciwko firmie Meta, operatorowi platform społecznościowych Facebook i Instagram, z powodu szerzenia się na tych platformach fałszywych informacji uderzających w jego wizerunek i dobre imię. W szczególności chodzi o fake newsy i deepfake’i dotyczące jego życia prywatnego, w tym nieprawdziwe doniesienia o śmierci jego żony oraz rzekomym pobiciu partnerki.

Podkreślił również, że odpowiedzi polskiego oddziału Mety są nieadekwatne i pokazują, że firma priorytetowo traktuje zyski nad bezpieczeństwo użytkowników.

W odpowiedzi na zarzuty Brzoski, Meta przyznała, że takie treści są sprzeczne z regulaminem i są regularnie usuwane, choć nie zawsze udaje się to zrobić skutecznie. Firma dodała, że inwestuje w zaawansowane systemy wykrywania clickbaitów oraz współpracuje z lokalnymi władzami i organami ścigania, aby zwalczać takie praktyki.


Szykujesz się na powrót do szkoły? Poświęć chwilę, by podzielić się z nami informacjami o wyposażeniu dziecka w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki. Z góry dziękujemy!


Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: InPost / materiały prasowe / avaaz.org / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw