Kierowca w samochodzie z systemem autonomicznej jazdy, trzyma ręce na kolanach, widok na wyświetlacz i ekran nawigacji.
LINKI AFILIACYJNE

System autonomicznej jazdy w Fordzie zatwierdzony w Polsce. Rośnie konkurencja dla Tesli

3 minuty czytania
Komentarze

Ford Polska pochwalił się informacją, że „system prowadzenia pojazdu bez udziału rąk kierowcy”, potocznie znany jako system autonomicznej jazdy, został zatwierdzony w Polsce. Będą mogli skorzystać z niego właściciele Mustangów Mach-E.

Ford BlueCruise – system autonomicznej jazdy

Kierownica samochodu elektrycznego, wyświetlacz pokazuje autonomię 398 km, prędkość 93 km/h oraz poziom naładowania 91%. system autonomicznej jazdy
Fot. Ford / materiały prasowe

Ford BlueCruise to system autonomicznej jazdy opracowany przez Forda, który pozwala kierowcom na jazdę bez trzymania rąk na kierownicy (o ile ich wzrok pozostaje skupiony na drodze) na wybranych autostradach. System ten wykorzystuje kamery, radary oraz zaawansowane oprogramowanie do monitorowania otoczenia pojazdu i utrzymywania go na pasie ruchu, a także do adaptacyjnego tempomatu.

System autonomicznej jazdy korzysta z zaawansowanej technologii mapowania oraz monitorowania otoczenia, aby zapewnić bezpieczną jazdę bez konieczności trzymania rąk na kierownicy na określonych trasach, które Ford nazywa Blue Zones (Niebieskie Strefy). Te strefy to odcinki autostrad, które zostały dokładnie przetestowane i zweryfikowane pod kątem działania systemu autonomicznej jazdy.

Czerwony samochód Ford Mustang Mach-E jadący autostradą.
Fot. Ford / materiały prasowe

BlueCruise z pozwoleniem na polskich autostradach

Jak podaje Ford Polska, system autonomicznej jazdy został oficjalnie dopuszczony do użytku na autostradach w Polsce 31 lipca 2024 roku. Jest teraz dostępny w 15 krajach europejskich, zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Klienci mogą korzystać z ponad 133 tys. km wyznaczonych odcinków autostrad, zwanych Niebieskimi Strefami, co umożliwia podróże bez trzymania rąk na kierownicy w wielu krajach, w tym w Polsce. Wprowadzenie BlueCruise na europejskie rynki było poprzedzone jego wdrożeniem w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

System BlueCruise jest dostępny w nowych modelach Mustang Mach-E, a także będzie dostępny w formie aktualizacji oprogramowania dla wcześniejszych roczników tych modeli. Klienci mogą skorzystać z 90-dniowego bezpłatnego okresu próbnego, po którym dostępne są abonamenty miesięczne lub roczne.

Mężczyzna w białej koszulce siedzący w samochodzie z autopilotem, z rękami na kolanach, na ekranie nawigacja.
Fot. Ford / materiały prasowe

Systemy autonomicznej jazdy innych producentów

Ford ogłosił wprowadzenie systemu BlueCruise jako konkurencyjnej odpowiedzi na systemy takie jak Tesla Autopilot czy GM Super Cruise.

Nie da się ukryć, że to właśnie Tesla jest jednym z liderów w dziedzinie autonomicznej jazdy dzięki swojemu systemowi Autopilot i Full Self-Driving (FSD). Modele takie jak Tesla Model 3, Model Y, Model S i Model X oferują zaawansowane funkcje, w tym automatyczne zmienianie pasów ruchu, adaptacyjny tempomat oraz systemy utrzymania pasa ruchu.

raport systemy multimedialne
Fot. Tesla / YouTube

W kolejce ustawiają się także kolejne marki. BMW oferuje system Driving Assistant Professional, dostępny w modelach serii 5 i 7. System ten wspomaga kierowcę w sterowaniu, przyspieszaniu i hamowaniu w określonych sytuacjach​. Audi wyposażony jest w funkcję Traffic Jam Assist, która przejmuje sterowanie, przyspieszanie i hamowanie w ruchu miejskim. Modele takie jak A6, A7 i A8 korzystają z tej technologii​.

Mercedes współpracuje z firmami LG, Bosch i NVIDIA, aby wpierać swoje systemy za pomocą kombinacji sygnałów z kamery i radaru. Autorski program Drive Pilot to system zatwierdzony w USA dla pojazdów produkowanych seryjnie, który Mercedes-Benz zaoferuje w swoich modelach S-Class i EQS Sedan z 2024 roku. 


Niebawem nowy rok szkolny. Czy twoje dziecko jest odpowiednio wyposażone w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!


Źródło: Autopilot Review, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Ford / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw