Mężczyzna pracujący przy komputerze z dwoma monitorami, na których widoczny jest kod programistyczny.
LINKI AFILIACYJNE

Branża IT jest u nas inna. Polska broni się przed zwolnieniami

3 minuty czytania
Komentarze

Zwolnienia w branży IT w 2023 roku dotknęły niemal cały świat. W Polsce także nie obyło się bez strat, ale według osób związanych z branżą, nasz rynek różni się od tego zachodniego. Dzięki temu restrukturyzacje i zwolnienia nie są na takim poziomie, jak można byłoby się spodziewać. Co więcej, wygląda na to, że idą też lepsze lata, ponieważ wiele firm zacznie szukać kolejnych specjalistów.

Zwolnienia w IT były duże, ale Polska się przed nimi broni

Kobieta siedząca przy biurku przed kilkoma monitorami, pracująca nad kodowaniem w ciemnym pokoju z wyświetlanymi na ścianach liniami kodu.
Fot. Gorodenkoff / Shutterstock

Branża IT wydaje się dość stabilnym miejscem zatrudnienia, ale nie zawsze tak jest. Według danych portalu Layoffs.fyi w samym 2024 roku do tej pory z pracą pożegnało się ponad 100 000 osób.

Głównie na amerykańskim rynku pracy, a na zwolnienia decydowali się tacy giganci, jak Apple, Microsoft czy Tesla. W Europie także widać, że wiele firm wycofuje się z niektórych projektów i ogranicza zatrudnienie.

W Polsce także, choć w przeciwieństwie do USA, firmy z naszego regionu dopiero zaczynają wychodzić na inne rynki. Stąd też zwolnienia w branży IT nie są aż tak zauważalne, jak w przypadku Stanów Zjednoczonych.

Polska nie jest oczywiście samotną wyspą na oceanie, ale nasz rynek jest nieco inny od rynku europejskiego, nie mówiąc o USA. Polskie firmy w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinęły, wiele z nich z sukcesem wyszło za granicę. To sprawia, że mają one duże potrzeby informatyzacji, która ma im pomóc w ekspansji. Firmy potrzebują usług doradczych w obszarze nowych technologii, a w naszym przypadku w obszarze rozwiązań SAP, wsparcia w zarządzaniu chmurą, co sprawia, że spowolnienie rynku w Polsce odczuwamy jednak w mniejszym stopniu niż za  oceanem. W tym roku liczymy na wzrost przychodów, a nie na ich spadek.

Anna Kowalik, People Director, NTT DATA Business Solutions, informacja prasowa

Firmy będą szukały specjalistów

Osoba pisząca kod na laptopie, otoczonej monitorami w ciemnym pokoju.
Fot. lilik ferri yanto / Shutterstock

Ostatnie miesiące przyniosły nie tylko zawirowania na rynku pracy, ale także szereg nowych możliwości. Rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacja pracy z tym związana sprawiły, że wiele firm może poszukiwać specjalistów, którzy będą mogli rozwijać nowe działy. Bardzo duże znaczenie może mieć też zawód związany z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem. W sieci pojawia się coraz więcej prób ataku, które wymierzone są w firmy, a te muszą się przed nimi bronić.

Cały czas obserwujemy duży popyt na rozwiązania IT ze strony dużych firm produkcyjnych, logistycznych, energetycznych czy transportu publicznego. Tylko w tym roku zatrudniliśmy już 50 osób, co oznacza wzrost zatrudnienia na poziomie kilkunastu procent i cały czas prowadzimy rekrutacje. Szukamy doświadczonych programistów Java, inżynierów DevOps,i specjalistów bazodanowych, którzy będą wspierać procesy wdrożeniowe w międzynarodowych projektach PSI. Rozwijamy własne produkty przy użyciu technologii Java, Net, C++, Angular, Big Data, Data Science/Machine Learning, a to oznacza popyt na programistów, konsultantów, analityków i  testerów.

Piotr Augustyniak, Dyrektor HR, PSI Polska, informacja prasowa
Branża IT i zwolnienia na rynku. Osoba siedząca przy biurku, pisząca kod na komputerze i tablecie, otoczona rośliną doniczkową, kubkiem herbaty i telefonem komórkowym.
Fot. Dragon Images / Shutterstock

Nie da się ukryć, że zwolnienia w branży IT w Polsce też miały miejsce, ale nie są one tak duże, jak na innych rynkach. Wygląda też na to, że zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie tylko rosło w kolejnych miesiącach.

Jeśli masz już dość panujących upałów, pomóż nam poznać preferencje Polaków w zakresie radzenia sobie z nadmiarem gorącej pogody.

Źródło: informacja prasowa / Layoffs. Zdjęcie otwierające: Summit Art Creations / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw