Są takie zawody, gdzie nie trzeba się martwić o zapaść na rynku pracy, ponieważ zawsze będzie na nie zapotrzebowanie. Wśród nich znajdują się specjaliści od szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa. Co chwilę słyszymy bowiem o kolejnych atakach hakerów czy próbach oszustwa, więc osoby umiejące zadbać o bezpieczeństwo firmowych danych czy sieci, są pożądane przez pracodawców. I mogą na tym jeszcze bardzo dobrze zarobić.
Spis treści
Zawód w cyberbezpieczeństwie to niezły zarobek
Kwestie związane z cyberbezpieczeństwem mogą być coraz częściej jednym z wymogów wśród pracodawców. Wiele biznesów opiera się bowiem na działaniach w sieci oraz bazach danych, które muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Nie chodzi więc tylko o czuwanie nad samym bezpieczeństwem danych, ale także wiedzy, jak szukać luk bezpieczeństwa w systemach i jak im zapobiegać. Specjaliści w tych dziedzinach mogą zarabiać krocie.
Z danych dostępnych w serwisie z ofertami pracy w IT, czyli No Fluff Jobs, wynika, że specjaliści związani z cyberbezpieczeństwem mogą na umowie B2B zarabiać nawet 20 tysięcy złotych. W przypadku umowy o pracę mediana zarobków wynosi 17 tysięcy złotych i widać, że w ciągu ostatnich lat wynagrodzenia poszły w górę. Jeszcze w 2021 roku inżynier cyberbezpieczeństwa zarabiał netto w powyżej 15 tysięcy złotych.
Według naszych badań, specjaliści Mid, którzy pracowali zdalnie jako specjaliści cyberbezpieczeństwa na umowie B2B w pierwszym kwartale 2021, zarabiali średnio pomiędzy 16k-21k PLN netto (+VAT) miesięcznie.
No Fluff Jobs, strona internetowa
Jakie wymagania należy spełniać?
Spoglądając na wymagania stawiane przez pracodawców widać, że bardzo często potrzebna jest bardzo dobra znajomość środowiska AWS (Amazon Web Services), czyli platformy chmurowej stworzonej przez Amazona.
Z tego rozwiązania korzysta wiele firm, więc nie dziwne, że specjaliści od cyberbezpieczeństwa powinni wiedzieć, jak poruszać się po tym środowisku. Wśród wymogów przewija się również znajomość Azure, ale i języka programowania Python.
Często wymagane jest też już kilkuletnie doświadczenie w branży oraz wyższe wykształcenie. Jednym z wymogów może być również umiejętność praktycznych konfiguracji systemów bezpieczeństwa w środowiskach Windows/Mac/Linux, ale i w chmurze Azure oraz bazach danych SQL i Oracle.
Dobrą informacją jest też to, że związany z cyberbezpieczeństwem zawód niekoniecznie wymagał będzie od nas obecności w biurze. Wiele ofert widocznych na No Fluff Jobs umożliwia bowiem pracę zdalną.
Jeśli tropikalna pogoda w Polsce doskwiera także tobie, podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z upałami!
Źródło: No Fluff Jobs. Zdjęcie otwierające: New Africa / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.