Ręka na klawiaturze laptopa, obok leży raport z wykresami.
LINKI AFILIACYJNE

Zapotrzebowanie na ten zawód od kilku lat stale rośnie. Będzie coraz istotniejszy

4 minuty czytania
Komentarze

Rozwój internetu sprawił, że pojawiły się zawody w branży IT, na które zapotrzebowanie stale rośnie. Co więcej, w kolejnych latach nic nie zapowiada tego, by coś w tej kwestii miało ulec zmianie. Liczba informacji i danych, które trafiają do sieci, sprawiła, że specjaliści od Big Data są poniekąd uprzywilejowaną grupą zawodową. Zapotrzebowanie na nich będzie zawsze, a na dodatek mogą zarabiać naprawdę duże pieniądze.

Zawód związany z Big Data to szansa

Mężczyzna pracujący przy biurku z dwoma monitorami wyświetlającymi dane naukowe w ciemnym pomieszczeniu. Zarobki w IT są dla niego wysokie
Fot. DC Studio / Shutterstock

Liczba informacji oraz danych, które trafiają do sieci, stale rośnie. Potrzebne są więc osoby, które wiedzą, jak takimi danymi zarządzać, ale też i odpowiednio je analizować. Dane stały się zasobem, który pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb rynku, czyli tego, czego mogą oczekiwać klienci.

Umiejętność skutecznego zarządzania dużymi zbiorami danych może wpływać na podejmowane przez firmy decyzje biznesowe. Nie dziwne więc, że coraz częściej poszukiwani są specjaliści od Big Data. Tutaj można wyróżnić kilka segmentów rynku, ponieważ samo zarządzanie danymi może odnosić się do różnych sektorów IT.

Pierwszym z nich będzie z pewnością samo zarządzenie danymi (Data Management), czyli przekrój zadań związanych z organizacją, ale i przechowywaniem oraz gromadzeniem danych. Umiejętność zarządzania dużymi zbiorami danych oraz programów, które pozwalają na ich agregację i analizę, jest dla wielu pracodawców kluczowe. Im lepsza i większa pula dobrze zebranych danych, tym podejmowanie decyzji biznesowych będzie łatwiejsze.

Mężczyzna pracuje przy komputerze z AI z dwoma monitorami, na których widać interfejsy oprogramowania i grafikę 3D przedstawiającą twarz.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Samo zarządzenie danymi to jedno, ale trzeba też wiedzieć, jak je przetwarzać (Data Processing). Można powiedzieć, że to jeden z kluczowych elementów całego procesu, gdzie ze zbioru danych wyciąga się istotne informacje. Mowa tutaj o przewidywaniu trendów oraz obserwacji dynamicznie zmieniającego się rynku.

Dochodzi do tego także analiza danych (Data Analysis), gdzie wykorzystuje się narzędzia analityczne (np. Python, R czy Tableau) mające na celu tworzenie szczegółowych oraz rozbudowanych raportów, które będą wykorzystywane przy kolejnych decyzjach biznesowych.

Kobieta siedząca przy biurku przed kilkoma monitorami, pracująca nad kodowaniem w ciemnym pokoju z wyświetlanymi na ścianach liniami kodu.
Fot. Gorodenkoff / Shutterstock

Istotne w całym procesie jest też umiejętność drążenia zbiorów danych (Data Mining). To nic innego, jak pozyskiwanie danych z dużych zbiorów, które mogą być niewidoczne dla człowieka. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju narzędzia, począwszy od tych do analizy tekstu (np. wyszukiwanie negatywnych opinii w sieci), a skończywszy na wizualizacji zbiorów danych w formie grafów.

Big Data to także segment rynku, który coraz mocniej wykorzystuje uczenie maszynowe oraz AI w identyfikowaniu oraz przewidywaniu trendów. Ważnym elementem całego systemu, ale i jedną z umiejętności pozwalających na rozwijanie się w zawodzie, jest również znajomość systemów danych w chmurze, gdzie przechowywane są teraz dane.

Potrzebne umiejętności i zarobki w Big Data

Zawód Big Data i zarobki. Mediana zarobków dla specjalistów IT w dziale Big Data na poziomie Mid: 19 000 - 25 100 PLN (B2B) lub 14 000 - 20 500 PLN (UoP).
Fot. No Fluff Jobs / zrzut ekranu

Specjaliści w Big Data mogą zarabiać nawet 30 000 złotych, choć stawka uzależniona jest od wielu czynników. Patrząc na dane, które można znaleźć na portalu No Fluff Jobs, zarobki w tym zawodzie na stanowiskach Mid, wynoszą ponad 22 000 złotych (mediana).

W przypadku większego doświadczenia (Senior) wynik jest jeszcze lepszy. Widać więc, że analiza danych i zawody z nią związane, to coś, co rzeczywiście może się opłacać.

Wymaga to jednak od kandydatów do pracy stosownego zestawu umiejętności. W zależności od stanowiska, na które będzie się aplikowało, mogą być to:

  • umiejętność programowania w językach Python, Scala czy Java
  • znajomość systemów rozproszonych do analizy danych, jak np. Spark
  • znajomość środowisk chmurowych takich jak GCP (Google Cloud Platform), AWS (Amazon Web Services) czy Azure
  • znajomość systemów bazodanowych (Oracle, SQL)
  • znajomość języka angielskiego.
Dwóch mężczyzn w biurze, jeden siedzi przed komputerami z kodem programistycznym, drugi stoi z kubkiem kawy.
Fot. Beautrium / Shutterstock

Istotnym elementem jest także samo doświadczenie, które udało się już zdobyć, pracując na podobnym stanowisku. Wiele firm pozwala też na pracę zdalną, co jest oczywiście miłym dodatkiem. Ważną umiejętnością przy Big Data jest oczywiście też analityczny umysł oraz możliwość wyciągania wniosków.

Nie wolno też zapominać, że na takich stanowiskach i w tym zawodzie kluczowa jest także chęć rozwoju i stałe monitorowanie trendów, czyli coś, co jest też ważne w zawodach związanych z cyberbezpieczeństwem, a więc prywatnością w sieci.

Zdjęcie otwierające: Narin Nonthamand / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw