Ręka dotykająca ekran z ikonami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa.
LINKI AFILIACYJNE

Coraz więcej firm szuka specjalistów w tej dziedzinie. To bardzo dobrze płatny zawód

3 minuty czytania
Komentarze

Cybersecurity to dziedzina informatyki, która zajmuje się ochroną systemów i sieci komputerowych przed nieautoryzowanym dostępem, wykorzystaniem, ujawnieniem, zakłócaniem, modyfikowaniem lub niszczeniem danych. Kluczową rolę odgrywają tu specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Ich rolą jest identyfikowanie, ocena i usuwanie zagrożeń dla bezpieczeństwa informacji. Do tego w zawodzie tym można liczyć na naprawdę godziwe zarobki.

Zawód, no fluff jobs, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Osoba używa telefonu komórkowego z graficznym przedstawieniem kłódki na ekranie, symbolizującym cyberbezpieczeństwo, z laptopem i innymi przedmiotami biurowymi w tle.
Fot. Wygenerowane przez DALL-E

Czym zajmuje się specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?

Raport CERT za 2023 rok pokazał, że polska przestrzeń internetowa nie jest bezpieczna. Phishing, ataki ransomware, działania zorganizowanych grup, luki w oprogramowaniu, wycieki danych oraz ataki skupiające się na użytkowniku jako słabym ogniwie (wykorzystujące socjotechnikę, manipulację czy AI)…

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa na pewno nie będzie się nudził. Do jego obowiązków należy bowiem stworzenie takiego systemu bezpieczeństwa, który wykluczy potencjalne zagrożenia oraz minimalizowanie ryzyka szkód, które mogą zostać wyrządzone podczas różnego rodzaju cyberprzestępstw.

Jakie są oczekiwania wobec osób wykonujących ten zawód?

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa musi mieć szeroką wiedzę na temat  sieci komputerowych, systemów informatycznych oraz wewnętrznych procedur organizacyjnych. Nieodzowne są solidne umiejętności techniczne (np. z zakresu administracji systemami czy kryptografii), a także umiejętności analityczne i tzw. miękkie kompetencje, które przydadzą się podczas pracy z użytkownikiem.

Dwie osoby pracujące przed monitorami komputerowymi, na których widać kod programistyczny.
Fot. Rivage / Unsplash

Do jego obowiązków należeć będzie m.in.:

  • monitorowanie sieci i aplikacji w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń,
  • poszukiwanie błędów i usuwanie podatności w sieciach komputerowych,
  • usuwanie zagrożeń w czasie rzeczywistym,
  • wykonywanie testów penetracyjnych i audytów bezpieczeństwa.

W obliczu tempa, w jakim przestępcy wymyślają nowe sposoby na atakowanie ofiar, specjaliści odpowiadający za cybersecurity muszą być na bieżąco z najnowszymi technologiami oraz sposobami atakowania i zdobywania poufnych danych – muszą wyprzedzać działania przestępców. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Cyberprzestępcy atakują zwykłych obywateli, małe firmy, wielkie korporacje i placówki rządowe. Nie ma dla nich świętości i nikt nie może czuć się bezpieczny. Straty z powodu cyberprzestępczości liczone są w miliardach. Dlatego specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa nie muszą martwić się o przyszłość. Dla nich pracy nie zabraknie.

Na jakie zarobki może liczyć?

Praca w cybersecurity zapewnia wysokie wynagrodzenia. No Fluff Jobs wskazuje, że średnio miesięcznie na umowach B2B można zarobić od 15 do ok. 20 tys. złotych (+ VAT), a na umowach o pracę od 13 do 18,5 tys. złotych. Zarobki te będą z czasem wyższe, gdyż zapotrzebowanie na tego typu specjalistów stale rośnie.

Programistka pracująca przy biurku z dwoma monitorami z kodem, zabawkami na biurku i słuchawkami.
Fot. ThisisEngineering RAEng / Unsplash

Ofert nie jest może aktualnie dużo, ale spośród dostępnych obecnie kilkunastu propozycji są zarówno oferty pracy zdalnej, jak i stacjonarnej w Warszawie, Krakowie, Katowicach czy Gdańsku.

Źródło: NFJ. Zdjęcie otwierające: Smile Studio AP / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw