Osoba trzymająca smartfon marki Oppo na tle miejskiego krajobrazu z wieżą kościoła i niebem z chmurami.
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja OPPO Reno12 Pro 5G. Design, w którym można się zakochać

10 minut czytania
Komentarze

Chińscy producenci potrafią robić sprzęt, który rzuca się w oczy i zapada w pamięci. Recenzja OPPO Reno12 Pro 5G sprawdzi, czy urządzenie oferuje coś więcej niż tylko wyjątkowy wygląd. Jak wypadają pozostałe cechy i czy funkcje AI są w stanie zagrozić Galaxy AI od Samsunga?

Najważniejsze cechy ze specyfikacji

Recenzja OPPO Reno12 Pro 5G

Wyświetlacz

6,7” AMOLED,
rozdzielczość FHD+

Procesor i pamięć

Dimensity 7300-Energy,
12 GB RAM + 512 GB

Główny aparat

50 Mpx,
f/1.8, OIS

Akumulator

5000 mAh,
ładowanie 80 W

Pełna specyfikacja

Zalety

  • fantastyczny, wyróżniający się design
  • wysokiej jakości ekran
  • niezłe możliwości fotograficzne
  • wejście na karty MicroSD
  • świetny edytor zdjęć z AI

Wady

  • ubogi zestaw sprzedażowy (brak ładowarki i etui)
  • część funkcji AI nie obsługuje języka polskiego
  • zbierająca odciski palców błyszcząca ramka

OPPO Reno12 Pro 5G w kilku zdaniach

OPPO Reno12 Pro 5G to smartfon z wyjątkowym designem, świetnym ekranem i funkcjami AI. Solidna propozycja dla osób, które chcą się wyróżnić.

7,3/10
Ocena

Recenzja OPPO Reno12 Pro 5G

  • Zestaw 6
  • Specyfikacja techniczna 7
  • Budowa 8
  • Wyświetlacz 7
  • Akumulator 7
  • Aparaty 8
  • Oprogramowanie 8
  • Wydajność 7

Zestaw OPPO Reno12 Pro 5G

Pudełko telefonu OPPO Reno12 Pro 5G na tle z rozmazanym monitorem.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

Niedawno testowałem nieco tańsze urządzenie, jakim jest Infinix NOTE 40 Pro+ 5G. Sprzęt w kategorii zawartości zestawu podniósł poprzeczkę niesamowicie wysoko. Niestety pudełko, w którym przychodzi OPPO Reno12 Pro 5G mocno mnie rozczarowało.

Smartfon OPPO Reno12 Pro 5G z akcesoriami, w tym pudełkiem, przewodem USB, igłą do wyjmowania karty SIM oraz instrukcjami.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

W zestawie znalazłem telefon, przewód USB typu A do USB typu C, zestaw instrukcji i szpilkę do wysuwania tacki SIM. W środku zabrakło prostego etui oraz ładowarki.

Budowa i jakość wykonania OPPO Reno12 Pro 5G

OPPO Reno12 Pro 5G w fioletowym kolorze, widok z tyłu, stojący obok pudełka.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

OPPO Reno12 Pro 5G to smartfon, którego obudowę w całości wykonano z tworzywa sztucznego. Może brakować materiałów premium, natomiast spasowanie nie budzi zastrzeżeń. Urządzenie według zapewnień producenta jest odporne na zachlapanie, natomiast w oficjalnych materiałach nie znalazłem żadnych certyfikatów.

Tylna pokrywa testowanej wersji wygląda zjawiskowo. W efektowny sposób odbija światło, a każdy, komu pokazałem Reno12 Pro 5G, ocenił design pozytywnie. Na powierzchni tworzywa widać smugi, natomiast najbardziej brudzi się błyszcząca ramka.

W dolnej części można dostrzec logo producenta i dyskretnie wkomponowane certyfikaty. W górnej części znalazła się wąska, ale mocno wystająca wyspa aparatów. Przez bujanie konstrukcji, używanie smartfona bez etui na płaskich powierzchniach jest mocno utrudnione.

Układ portów i przycisków jest typowy. Na górnej krawędzi można dostrzec maskownicę głośnika, diodę podczerwieni i otwór mikrofonu. Lewa część jest pusta, a na prawej znalazły się przyciski regulacji głośności i blokady. Na spodzie producent zastosował kolejną maskownicę głośnika, wejście do ładowania, tackę na karty SIM lub kartę SIM i Micro SD, a także otwór mikrofonu.

Głośniki, jak wspomniałem, są dwa i oferują efekt stereo. Względem flagowych konstrukcji może brakować niskich tonów, natomiast Reno12 Pro 5G gra lepiej niż Infinix NOTE 40 Pro+ 5G, który ma głośniki sygnowane logo JBL.

Front pokrywa szkło hartowane, które zazwyczaj można spotkać we flagowcach. Jest to Corning Gorilla Glass Victus 2. W tej części urządzenia można zwrócić uwagę na wąskie ramki, oczko aparatu i czytnik linii papilarnych. Ostatni z wymienionych elementów znajduje się niewygodnie nisko dolnej krawędzi, natomiast działa sprawnie.

Wyświetlacz OPPO Reno12 Pro 5G

Smartfon OPPO Reno12 Pro 5G stojący obok pudełka.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

Producent wyposażył Reno12 Pro 5G w bardzo przyjemny panel. 6,7-calowy AMOLED pracuje w rozdzielczości FHD+ (2412 × 1080) i oferuje do 120 Hz odświeżania. Kolory wyglądają naturalnie, czerń jest głęboka, a kąty widzenia prezentują się bardzo dobrze. Przeglądanie Instagrama na testowanym urządzeniu jest przyjemnością.

Maksymalna jasność wynosi 600 nitów i jest to przyzwoita wartość. W świetle słonecznym ekran jest w stanie świecić z jasnością 1200 nitów. Czytelność na zewnątrz nie powinna być problemem.

Akumulator OPPO Reno12 Pro 5G – czas pracy i ładowania

Na wyposażeniu OPPO Reno12 Pro 5G znalazło się dość standardowe ogniwo o pojemności 5000 mAh. Przez dwie godziny oglądania wideo w serwisie YouTube z 50% jasności ubyło około 10% baterii. Urządzenie bez problemu zaoferuje cały dzień intensywnej pracy.

Fioletowy smartfon w ręce, widok od tyłu, z widocznym logo "oppo" oraz modułem aparatu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

Według zapewnień producenta ładowanie kompatybilną ładowarką (80 W SUPERVOOC) do 100% powinno potrwać 46 minut. Niestety nie miałem pod ręką kostki OPPO, czy OnePlus (który także korzysta z tego standardu). Do testu wykorzystałem 88-watową ładowarkę Huawei. Czas uzupełniania energii trwał aż 103 minuty, a więc prawie dwie godziny.

Aparaty OPPO Reno12 Pro 5G – jakość zdjęć i filmów

Smartfon OPPO Reno12 Pro 5G ze srebrnym połyskującym tyłem i potrójnym aparatem AI, w tle pudełko produktu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

Wyspa aparatów pod względem rozmiarów prezentuje się raczej skromnie. Zestaw matryc jest jednak bardzo przyzwoity. Najwięcej uwagi należy się głównej, 50 Mpx matrycy (f/1.8). W konstrukcji można też znaleźć 8 Mpx ultraszeroki kąt i 50 Mpx teleobiektyw z dwukrotnym przybliżeniem.

Aplikacja aparatu OPPO bardzo mi się podoba. Działa szybko, daje łatwy dostęp do kluczowych trybów i funkcji, a w trybie Pro użytkownik może modyfikować wiele parametrów.

Jakość zdjęć

Rezultaty w dzień wyglądają bardzo obiecująco. OPPO z powodzeniem można nazwać telefonem z dobrym aparatem. Aparat główny i teleobiektyw ani razu mnie nie zawiodły. Rozpiętość tonalna, detale i odwzorowanie kolorów są na bardzo dobrym poziomie. W przypadku ultraszerokiego kąta widać, że jest to podstawowa jednostka. Nawet w dobrych warunkach może brakować szczegółów, a smartfon próbuje to nadrobić przez podbicie kontrastu.

Kiedy słońce zajdzie, smartfon w trybie automatycznym wydłuża czas naświetlania. Zdjęciom ultraszerokokątnym często brakuje detali. Nieco lepiej jest na zdjęciach z przybliżeniem, natomiast tu warto skorzystać z trybu nocnego. W trybie domyślnym dobrze radzi sobie obiektyw główny. Zdjęcia są jasne, pełne detali i jak najbardziej nadają się na media społecznościowe.

50 Mpx aparat przedni w specyfikacji prezentuje się bardzo dobrze. W dobrych warunkach oświetleniowych rezultaty są bardzo dobre. W trybie portretowym użytkownik może dostosować ostrość tła już po zrobieniu zdjęcia. Nocą detali może brakować, a ostre ujęcia mogą wymagać dwóch, czy trzech prób.

Testowany smartfon nagrywa w maksymalnie 4K przy 30 klatkach na sekundę. Filmy w dzień wyglądają świetnie. Nocą smartfon nie radzi sobie najlepiej z najwyższymi ustawieniami. W trudnych warunkach polecam skorzystać z niższej rozdzielczości.

Oprogramowanie i wydajność OPPO Reno12 Pro 5G

Reno12 Pro 5G od wyciągnięcia z pudełka działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 14 z nakładką ColorOS 14.1. Użytkownik może dostosować wygląd interfejsu do własnych potrzeb. Obsługa jest prosta, a nakładka nie wyróżnia się spośród innych systemów chińskich producentów. Przeszkadzać może duża liczba zainstalowanych aplikacji. Po pierwszym uruchomieniu naliczyłem ich 18.

Przed premierą urządzenia producent zapowiadał wprowadzenie funkcji AI. Niestety większość narzędzi z potencjałem nie obsługuje języka polskiego. Wśród nich można wymienić transkrypcję i podsumowanie nagrań dźwiękowych, czy podsumowanie artykułów. Dostępnych funkcji jest dużo mniej niż w Galaxy AI. Polacy skorzystają jednak ze świetnej funkcji edycji zdjęć. Aplikacja galerii pozwala na automatyczne wycięcie ludzi z kadru. Użytkownik może też wybrać elementy, które mają zostać usunięte. Narzędzie jest łatwe w obsłudze i daje przyzwoite efekty.

Moc obliczeniową zapewnia dość przeciętny układ MediaTek Dimensity 7300-Energy. Czip współpracuje z 12 GB RAM-u. 512 GB pamięci wewnętrznej (UFS 3.1) można rozbudować o kartę microSD.

Układ daje radę na co dzień i powinien się sprawdzić w bardziej wymagających zadaniach. Muszę jednak zwrócić uwagę, że niewiele droższy realme GT 6T oferuje dużo lepszego Snapdragona 7+ Gen 3. Temperatury urządzenia pod obciążeniem są dość komfortowe. Urządzenie nie robi się gorące.

Im wyższy wynik, tym lepiej.

Specyfikacja techniczna i cena OPPO Reno12 Pro 5G

W momencie publikacji recenzji za OPPO Reno12 Pro 5G trzeba zapłacić 2499 zł. Aby cieszyć się funkcją szybkiego ładowania, do tej kwoty należy doliczyć około 150 zł za 80 W ładowarkę SUPERVOOC.

Pełna specyfikacja techniczna OPPO Reno12 Pro 5G

Tył smartfona Oppo z widoczną tacką na kartę SIM wyjętą obok opakowania.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

W specyfikacji pozytywnie wyróżniają się pojemna pamięć i niska waga urządzenia. Obecność nowego standardu Bluetooth 5.4 gwarantuje kompatybilność z nadchodzącymi akcesoriami jak słuchawki.

PODZESPOŁYSZCZEGÓŁY
SystemAndroid 14, nakładka ColorOS 14.1
Ekran6,7” AMOLED
rozdzielczość FHD + (2412 × 1080)
częstotliwość odświeżania do 120 Hz
maksymalna jasność 600 nitów (1200 nitów w słońcu)
Corning Gorilla Glass Victus 2
ProcesorMediaTek Dimensity 7300-Energy
Arm Mali-G615
RAM12 GB. LPDDR4X
Pamięć wewnętrzna512 GB UFS 3.1
Aparatytył:
aparat główny: 50 Mpx; f/1.8; 79°; AF; OIS
szerokokątny: 8 Mpx; f/2.2; 112°
teleobiektyw: 50 Mpx; f/2.0; 50°; AF
przód:
50 Mpx, f/2.0, 90°; AF
ŁącznośćWi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth 5.4
NawigacjaBeidou, GPS, GLONASS, Galileo i QZSS
Inneslot na kartę pamięci, dual SIM
Bateria5000 mAh, ładowanie SUPERVOOC 80 W
Wymiary161,5 × 74,8 × 7,4 mm
Waga181 g

Recenzja OPPO Reno12 Pro 5G. Podsumowanie i nasza opinia

Osoba trzymająca srebrny smartfon marki Oppo z trzema aparatami z tyłu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com

OPPO Reno12 Pro 5G to smartfon, który aspiruje do klasy wyższej. Design i jakość wykonania prezentują się świetnie. Przez wykorzystanie obudowy z tworzywa sztucznego telefon jest też lekki. Bardzo dobrze wygląda ekran i moduły łączności. Producent próbuje przekonać kupujących funkcjami AI. Niestety Polacy skorzystają z nielicznych narzędzi, takich jak edytor zdjęć.

Odznaka z napisem "android poleca WYJĄTKOWY DESIGN" oraz pięcioma gwiazdkami u dołu, z zieloną obwódką.

Zestaw aparatów wygląda kompletnie, natomiast w trudnych warunkach dobrze radzi sobie jedynie matryca główna. Sporym minusem jest ubogi zestaw sprzedażowy. Urządzenie polecę przede wszystkim fanom jego designu.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę OPPO. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw