Biały samochód Tesla Model 3 z widokiem od frontu na tle kamiennej ściany.

Tesla w Polsce jest nieopłacalna. U sąsiadów kilkanaście tysięcy taniej

3 minuty czytania
Komentarze

Chcąc kupić samochód Tesla, należy przygotować się na wydatki. Nie jest tajemnicą, że samochody elektryczne nie należą do tanich, ale kiedy zacznie się zestawiać ich polskie ceny z tymi na zagranicznych rynkach, okazuje się, że w Polsce jest naprawdę drogo. Wystarczy spojrzeć na ten sam model samochodu w Czechach, by przekonać się o różnicy cenowej.

Tesla w Polsce jest droga

Cena samochodu Tesla w Polsce. Tesla Model 3 obok cennika i specyfikacji dla modelu.
Cena samochodu w Polsce. Fot. Tesla / zrzut ekranu

Nowe samochody to nie jest mały wydatek i chyba każdy, kto interesuje się motoryzacją, jest tego świadomy. Nie inaczej to wygląda w przypadku Tesli, czyli jednego z najpopularniejszych producentów samochodów elektrycznych na świecie. Popularność Tesli przekłada się też poniekąd na jej cenę. Im większe zainteresowanie, tym producent może dyktować wyższe ceny. I niestety, ale Polacy znaleźli się w tym „zaszczytnym gronie”, gdzie za samochody marki płacą najwięcej.

Biały samochód Tesla Model 3 na białym tle, z cenami i specyfikacjami po czesku.
Cena samochodu w Czechach. Fot. Tesla / zrzut ekranu

Już w 2022 roku Polska uplasowała się na 5 miejscu wśród krajów, gdzie Tesla Model 3 kosztowała najwięcej. Według portalu Global Product Prices wtedy wyprzedzały nas Wielka Brytania, Włochy czy Dania. Dziś niewiele się w tej kwestii zmieniło. Podstawowy model Tesla Model 3 z napędem na tylne koła wyceniany jest od 194 990 złotych. Ten sam samochód w Czechach kosztuje 1 003 990 koron, czyli około 176 000 złotych. Mówimy więc o różnicy w cenie sięgającej około 19 tysięcy złotych.

Cena w Słowacji tego samego modelu to 39 990 euro, czyli niecałe 174 000 złotych. W Stanach Zjednoczonych do zapłaty mamy niecałe 34 000 dolarów, czyli około 137 000 złotych. Tam jednak trzeba pamiętać o podatkach, które nie są wliczane już do samej ceny, więc będzie drożej, ale raczej nie tak, jak w Polsce.

Skąd wyższe ceny w Polsce?

Czerwony samochód Tesla elektryczny widziany od przodu.
Fot. Tesla / zrzut ekranu

Na politykę cenową wpływa wiele czynników. Z samochodami jest podobnie jak ze smartfonami. Nawet mały telefon może być w Polsce droższy, niż na zagranicznych rynkach. Do ceny trzeba doliczyć wszelkiego rodzaju podatki, cła oraz koszty transportu. Pod uwagę brane są również takie kwestie jak dostępność do oficjalnych salonów producenta czy jego wsparcie.

Jest także kwestia konkurencji na rynku, a na końcu samego zainteresowania danym modelem samochodu. W Polsce na ulicach możemy dostrzegać coraz więcej pojazdów Tesli, ale daleko jej do popularności zwykłych „benzyniaków”. Nie zmienia to jednak tego, że w naszym kraju i tak płacimy wyjątkowo dużo.

Źródło: FX Mag / Global Product Prices / Tesla. Zdjęcie otwierające: Tesla / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw