Kostka Rubika manipulowana przez robota.

Robot pobił rekord świata w układaniu kostki Rubika. Zrobił to w mniej niż pół sekundy

2 minuty czytania
Komentarze

0,3 s – w takim czasie robot w Japonii ułożył kostkę Rubika, ustanawiając tym samym nowy rekord świata. To mniej niż… mrugnięcie okiem. Nagranie z wydarzenia jest naprawdę imponujące.

Rekord świata w ułożeniu kostki Rubika na czas

Kostka Rubika Robot przemysłowy rozwiązujący kostkę Rubika.
Fot. Księga Rekordów Guinnessa / YouTube / zrzut ekranu

Robot w Japonii ustanowił nowy rekord świata w układaniu kostki Rubika, uzyskując czas 0,305 s. Czas robota był ponad 10 razy szybszy niż rekord człowieka, należący do Maxa Parka, który ułożył kostkę w 3,13 s podczas zawodów w Kalifornii w zeszłym roku.

Maszyna wykonana przez Mitsubishi Electric pokazuje postęp w robotyce, jaki nastąpił w ostatnich latach. W 2009 roku rekord świata robota układającego kostkę Rubika wyniósł 1 min i 4 s.

Maksymalne skrócenie czasu było trudne, ale jednocześnie sprawiało radość.

Inżynier Mitsubishi, Tokui, który kierował próbą bicia rekordu

Wideo z całego „przedsięwzięcia” możecie zobaczyć poniżej. Niesamowite, jak w ułamku sekundy robot może przetworzyć informacje i ułożyć kostkę Rubika.

Rekord świata w czasie ułożenia kostki Rubika należy do robota Mitsubishi Electric

Jak udało się osiągnąć tak imponujący wynik?

Gdzie jest klucz do sukcesu? Mitsubishi Electric osiągnęło ten wynik dzięki zastosowaniu kompaktowych serwomotorów o dużej mocy i szybkim reagowaniu na sygnał, co pozwalało na obrócenie kostki o 90 stopni w zaledwie 0,009 s. Fizyczne właściwości samej kostki ograniczają dalsze skrócenie czasu, ponieważ prędkość i siła robota mogą prowadzić do zacinania się i łamania elementów.

Robot rozwiązujący kostkę Rubika.
Fot. Księga Rekordów Guinnessa / YouTube / zrzut ekranu

Inżynier Mitsubishi, Tokui, który kierował próbą bicia rekordu, był bardzo zadowolony z osiągnięcia. Yuji Yoshimura, starszy menedżer w Mitsubishi Electric, podkreślił natomiast znaczenie zaawansowanych technologicznie silników i półprzewodników, rozwijanych w Centrum Inżynierii Produkcji Komponentów od 2016 roku. Młodzi inżynierowie firmy dobrowolnie pracowali nad ustanowieniem rekordu.

Grupa pięciu pracowników w niebieskich uniformach stoi w fabryce, trzymając kostki Rubika i uśmiechając się.
Fot. Księga Rekordów Guinnessa / YouTube / zrzut ekranu

Źródło: Księga Rekordów Guinnessa, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Księga Rekordów Guinnessa / YouTube / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw