Stos kart Visa ułożonych jedna na drugiej.
LINKI AFILIACYJNE

AI w akcji. Visa walczy z oszustwami na kartach płatniczych za pomocą sztucznej inteligencji

2 minuty czytania
Komentarze

W dzisiejszym cyfrowym świecie bezpieczeństwo płatności jest kluczowe. Oszuści nieustannie wymyślają nowe sposoby na kradzież danych i pieniędzy z kart płatniczych. Jedną z popularnych metod są ataki enumeracyjne, polegające na automatycznym „zgadywaniu” numerów kart płatniczych.

Aby chronić swoich klientów przed tego typu atakami, Visa wprowadziła nowy wskaźnik VAAI Score, oparty na sztucznej inteligencji.

Zbliżenie na karty kredytowe Visa w różnych kolorach.
Fot. Markus Mainka / Shutterstock

AI w walce z oszustwami płatniczymi

Generatywna sztuczna inteligencja została zaprzęgnięta do pracy przy analizowaniu transakcji w czasie rzeczywistym oraz oceny, czy może to być atak polegający na automatycznym „zgadywaniu” przez oszustów numerów kart płatniczych. Model AI analizuje każdą próbę pod kątem szeregu czynników, takich jak:

  • częstotliwość i czas transakcji;
  • pochodzenie transakcji;
  • historia transakcji posiadacza karty;
  • typ i wartość transakcji.

Następnie identyfikuje on wzorce i anomalie, które mogą wskazywać na atak enumeracyjny.

Na podstawie zidentyfikowanych wzorców i anomalii, model AI oblicza wskaźnik VAAI Score, który reprezentuje prawdopodobieństwo, że dana transakcja jest atakiem enumeracyjnym. Wskaźnik ten jest dwucyfrowy – im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że transakcja jest oszukańcza.

Jak działa VAAI Score?

VAAI Score został wytrenowany na ogromnym zbiorze danych zawierającym ponad 15 miliardów transakcji. Model AI dogłębnie analizuje wszystkie transakcje i wykrywa elementy, które mogą wskazywać na atak enumeracyjny. Na przykład model może sprawdzić, czy numer karty płatniczej był już testowany pod kątem poprawności lub czy transakcja pochodzi z podejrzanego źródła.

Osoba przekazuje kartę kredytową na terminal płatniczy do wykonania płatności.
Fot. energepic.com / Pixabay

Jeśli VAAI Score uzna transakcję za podejrzaną, zostanie ona oznaczona jako wymagająca dalszej analizy. Wydawca karty może wtedy zdecydować się na odrzucenie transakcji lub poprosić posiadacza karty o dodatkowe uwierzytelnienie.

Kiedy Visa zacznie stosować metodę AI?

Wskaźnik VAAI Score ma doprowadzić do zmniejszenia liczby oszustw i związanych z nimi strat operacyjnych, a także wyższej jakości obsługi klienta (zmniejszenie liczby fałszywych alarmów) oraz szybszego podejmowania decyzji o autoryzacji lub odrzuceniu transakcji.

Ze wskaźnika VAAI Score w pierwszej kolejności skorzystają wydawcy kart w USA, a w kwietniu 2025 roku wydawcy kart i agenci rozliczeniowi w Europie.

Źródło: Informacja prasowa, Visa. Zdjęcie otwierające: Kikinunchi / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw