Osoba używająca smartfona.
LINKI AFILIACYJNE

Google odpaliło nową aplikację z AI. Sprawdziłem NotebookLM

2 minuty czytania
Komentarze

Wiecie doskonale, jak to jest z nowymi aplikacjami Google. Jedne pojawiają się i z automatu stają się podstawowymi narzędziami pracy. Drugie natomiast lądują na gigantycznym cmentarzysku korporacji (Stadia, śpij słodko aniołku).

Dlatego też to dobry prognostyk, jeśli najnowszy NotebookLM potrafię już teraz zakwalifikować do tej lepszej, żywej grupy. Oto jak przebiegł mój pierwszy test.

Jak działa NotebookLM na serwerach Google?

Interfejs użytkownika aplikacji Notebook LM od Google do prowadzenia notatników z przyciskami na tworzenie nowych notatników i przykładowymi notatnikami.
Fot. NotebookLM / zrzut ekranu

NotebookLM możecie wypróbować bezpłatnie, najlepiej z prywatnego konta Google (sprawdź jak wylogować się z konta Google). Aplikacja służy do gromadzenia oraz analizowania notatek, które zbieramy, opracowując konkretny temat.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przykładowo, jeśli chciałbym porównać ceny Max w Polsce z innymi regionami na świecie, mogę wrzucić tam wszystkie artykuły napisane przeze mnie oraz moich redakcyjnych kolegów i koleżanki, a następnie zestawić je z informacjami opublikowanymi na międzynarodowych stronach.

No dobrze, ale po co tu sztuczna inteligencja?

Interfejs programu NotebookLM od Google z oknem „Prześlij z” umożliwiającym wybór źródła: Dysk, PDF, Plik tekstowy, Skopiowany tekst, Witryna.
Program pozwala przesyłać notatki z dysku Google, a także w formie plików tekstowych (w tym PDF) i skopiowanego tekstu oraz witryn internetowych. Fot. NotebookLM / zrzut ekranu

To jest właśnie wyróżnik NotebookLM, który stanowi o jego przydatności. Sztuczna inteligencja w aplikacji jest potrzebna po to, żeby sprawnie podsumowywać dziesiątki plików z informacjami, a także zestawiać je ze sobą w korelacji.

Widzę już jednak pewne wady. O ile aplikacja fantastycznie radzi sobie z artykułami w sieci, tak odczytywanie wątków na forach internetowych idzie jej gorzej (np. tematy na portalu Reddit). A czasami jest to potrzebne, żeby wyczuć społeczne nastroje wokół problematycznych kwestii.

Niemniej jednak dalej mam przeczucie, że odpowiednio rozwijany, NotebookLM może pomóc studentom i naukowcom w pisaniu większych prac (zwłaszcza przy porządkowaniu źródeł), nawet jeśli istnieją już do tego tak pradawne narzędzia, jak np. Zotero.

Dziękujemy za lekturę! Jeśli masz dodatkowe 10 sekund, poświęć je na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ chcemy poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Zdjęcie otwierające: Halfpoint / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw