Mężczyzna pracujący przy biurku z dwoma monitorami wyświetlającymi dane naukowe w ciemnym pomieszczeniu. Zarobki w IT są dla niego wysokie
LINKI AFILIACYJNE

Zarobki w IT dla początkującej osoby. Sprawdziłem dane na 2024 rok

2 minuty czytania
Komentarze

Praca w branży programistycznej kusiła nieraz każdego, kto słyszał o „juniorskim raju”. Zarobki w IT dla początkującej osoby nie są może tak wybitne, jak kilka lat wcześniej. Aczkolwiek, branża ta jest wdzięczna dla osób, które szybko się uczą i adaptują się do nowych środowisk.

Jak wyglądają zarobki w IT dla „żółtodzioba” w branży?

Programistka pracująca przy biurku z dwoma monitorami z kodem, zabawkami na biurku i słuchawkami.
Fot. ThisisEngineering RAEng / Unsplash

Opublikowany niedawno Raport z Badania Społeczności IT jasno wskazuje, na jakie średnie zarobki w IT mogą liczyć osoby zaczynające dopiero swoją przygodę w branży. W poniższej tabeli uwzględniłem poziomy stażysty i juniora, a następnie podzieliłem je na typ zawieranej umowy.

PoziomUmowa o pracę
[na rękę]
Kontrakt B2B
[netto na fakturze]
Umowa o dzieło
[na rękę]
Stażysta4 868 PLN4 976 PLN4 800 PLN
Junior5 808 PLN6 648 PLN6 300 PLN
Różnica940 PLN1 672 PLN1 500 PLN
Tabela 1. Zestawienie średnich zarobków w IT dla pozycji Stażysta i Junior, z rozdzieleniem na typ umowy.

Gdzie można się ubiegać o najwyższe zarobki w IT?

Dwóch mężczyzn w biurze, jeden siedzi przed komputerami z kodem programistycznym, drugi stoi z kubkiem kawy.
Fot. Beautrium / Shutterstock

Warto jeszcze zwrócić uwagę na inną sekcję raportu, czyli średnie zarobki, a miasto. Okazuje się, że najwięcej można zarobić w Krakowie. Następnie jest oczywiście Warszawa, potem Wrocław i Łódź, a na 5. lokacie mamy Bydgoszcz. Tak, również byłem zaskoczony.

Fot. Bulldog Job / Raport z Badania Społeczności IT 2024 / zrzut ekranu

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Jeśli szukacie więc pracy dla początkujących w IT, najkorzystniej jest przeprowadzić się do Krakowa. Wbrew pozorom, z tym smogiem nie ma aż takiej tragedii. W końcu przeprowadzałem się tam z Gdańska – wiem, co mówię!

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ sprawdzamy preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Zdjęcie otwierające: DC Studio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw