Mężczyzna i kobieta siedzący przy biurku z laptopem, uśmiechają się podczas spotkania w jasnym biurze.
LINKI AFILIACYJNE

Są zawody, którym AI nie zaszkodzi. Wiemy, co zrobić, aby przetrwać trzęsienie ziemi na rynku pracy

4 minuty czytania
Komentarze

Coraz częściej słyszymy o profesjach, które mają zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję. Zamiast martwić się o to, że AI zabierze nam pracę, może należy zastanowić się, jak przetrwać tę technologiczną transformację i być na wznoszącej się fali? Najnowsze badania pokazują, że są zawody, które na tej rewolucji zyskają.

Do zmian związanych z AI trzeba się przystosować

Robot przy komputerze w biurze, przyglądający się i rozmawiający z dwójką ludzi pijących kawę, korzystających z AI.
Fot. Stock-Asso / Shutterstock

Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku pracy jest co najmniej napięta – zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone stają w obliczu zmian spowodowanych przez AI i automatyzację. Przyjrzyjmy się więc najnowszym badaniom, które informują nas o predykcjach związanych z przyszłością różnych zawodów.

Według raportu firmy McKinsey & Company aktualizowane modele przyszłości pracy wskazują, że wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników w sektorach związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEM – ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics), opieką zdrowotną oraz innych zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Przewiduje się jednak spadek zapotrzebowania na pracowników biurowych, produkcyjnych i obsługi klienta.

Menedżerowie przedsiębiorstw już dziś zgłaszają niedobory wykwalifikowanych pracowników i oczekuje się, że będą się one pogłębiać.

Raport firmy McKinsey & Company

Do 2030 roku do ok. 30% obecnie przepracowanych godzin mogłoby zostać zautomatyzowanych i przyspieszonych przez generatywną sztuczną inteligencję. Pracownicy będą musieli przyswoić nowe umiejętności, a firmy skupią się na przekwalifikowaniu swoich kadr.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Wzrośnie zapotrzebowanie na umiejętności związane z technologią

Co jeszcze wpłynie na zmiany na rynku pracy? Społeczeństwa starzejące się, wzrost e-commerce oraz inwestycje w infrastrukturę i technologię. Do 2030 roku Europa może wymagać aż 12 mln zmian zawodowych, co oznacza dwukrotnie szybsze tempo niż przed pandemią. Statystycznie jeśli więc teraz zmienialiście pracę raz na trzy lata, teraz może szukać jej będziecie raz na 1,5 roku.

Firmy będą musiały znacząco podnieść kwalifikacje swoich pracowników. Wzrośnie zapotrzebowanie na umiejętności technologiczne oraz społeczne i emocjonalne, podczas gdy na zdolności manualne i kognitywne będzie na bardziej stabilnym poziomie. Pracownicy o niższych wynagrodzeniach staną natomiast przed wyzwaniem przebranżowienia się w kierunku zawodów lepiej płatnych, co może prowadzić do bardziej spolaryzowanego rynku pracy.

Osoba siedząca przy biurku przed dwoma monitorami, pracująca przy komputerze, w tle żaluzje okienne i roślina doniczkowa.
Źródło: Elina Fairytale / Pexels

Jaką przyjąć strategię?

Według przytoczonego wcześniej raportu, pracownicy w niżej opłacanych zawodach będą musieli częściej zmieniać zawody niż ci w lepiej opłacanych profesjach, co może prowadzić do większej polaryzacji rynku pracy.

Strategiczne decyzje dotyczące przyjęcia AI i automatyzacji oraz szkolenia pracowników będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłego wzrostu produktywności. Wynika z tego, że ze sztuczną inteligencją trzeba się jak najszybciej zaprzyjaźnić, bo jeśli my tego nie zrobimy, konkurencja będzie o krok do przodu.

Respondenci z branży motoryzacyjnej oczekują, że przekwalifikowaniu ulegnie 36 procent ich siły roboczej, w porównaniu z 28 procentami w branży usług finansowych.

Raport firmy McKinsey & Company

W obliczu tych wyzwań, liderzy biznesowi powinni zrozumieć potencjał nowych technologii, planować strategiczne zmiany w sile roboczej, priorytetyzować rozwój talentów oraz edukować się na temat technologii automatyzacyjnych. Pełne wykorzystanie tych systemów wymaga skupienia się na kapitale ludzkim, aby umiejętności pracowników mogły się rozwijać i dostosowywać do nowych wyzwań. Nie od dziś mówi się też, że w przyszłości bardziej od wąsko wyspecjalizowanych umiejętności będzie liczyła się elastyczność oraz zdolność do szybkiej adaptacji do nowych warunków.

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ sprawdzamy preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: McKinsey & Company, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: JLco Julia Amaral / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw