Telefon Samsung Galaxy będący w trybie poziomym. Na ekranie widoczny wyścig formuły z numerem 5G.
LINKI AFILIACYJNE

Koniec wsparcia dla smartfonów Samsunga. Kilka modeli już nigdy nie dostanie aktualizacji

2 minuty czytania
Komentarze

Koniec wsparcia dla smartfonów Samsunga nie jest niczym nowym. Pomimo wydłużonego czasu, w którym wybrane modele telefonów otrzymują aktualizacje bezpieczeństwa, kiedyś musi nadejść dzień, gdzie już ich więcej nie będzie. W przypadku trzech telefonów z 2020 roku tak się właśnie stało.

Koniec wsparcia dla smartfonów Samsunga

Telefon komórkowy Samsung z dużym napisem "5G" na ekranie, otoczony błyszczącymi liniami na ciemnym tle. Zdjęcie do tekstu pt. koniec wsparcia dla smartfonów Samsunga.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Samsung jest jednym z producentów w świecie Androida, który oferuje naprawdę długi okres wsparcia dla swoich smartfonów. W przypadku urządzeń z wyższej półki, czyli flagowców, te mogą oczekiwać aktualizacji nawet przez 7 lat. Inne smartfony mogą liczyć na 5-letni okres wsparcia, a średnia półka cenowa odrobinę krótszy. Nie zmienia to jednak, że w każdym przypadku mówimy o i tak długim okresie, gdzie użytkownicy otrzymują nie tylko tzw. łatki bezpieczeństwa, ale i duże aktualizacje systemowe. I teraz ten czas dobiegł końca dla trzech modeli, które na rynek trafiły w połowie 2020 roku. Są to:

  • Galaxy A51 5G
  • Galaxy A41
  • Galaxy M01
Kobieta skacząca z czerwoną balonikiem, pokazana w powiększonej ramce smartfona na tle kolorowej ściany.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Warto tutaj zaznaczyć, że koniec wsparcia dla tych smartfonów Samsunga był do przewidzenia. Firma wywiązała się ze swoich zobowiązań, a tym samym, żaden z powyżej wylistowanych modeli nie doczeka się już aktualizacji. Nie będą też na niego przesyłane łatki bezpieczeństwa. Urządzenia wystartowały z systemem Android 10 na pokładzie i każde z nich zostało od tego czasu aktualizowane do minimum Androida 13.

Czy można dalej używać nieaktualizowanego telefonu?

Zbliżenie na aparat fotograficzny smartfona Galaxy S23 Ultra z trzema obiektywami i czujnikiem światła, na szarym tle.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Koniec wsparcia dla smartfonów Samsunga nie oznacza, że urządzenia przestaną działać z dnia na dzień. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie będą otrzymywać aktualizacji, które mogą łatać tzw. dziury bezpieczeństwa, więc tym samym możemy być narażeni na ryzyko. Takie telefony dalej będą funkcjonalne, ale warto rozważyć zmianę na nowszy model, jeżeli smartfon powoli zaczyna też działać wolniej. Warto więc sprawdzić nasz ranking telefonów do 1500 zł, by wybrać coś dla siebie.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jeśli lubisz oglądać sport i masz krótką chwilę, wypełnij naszą ankietę na temat wypoczynku i oglądania Euro 2024 oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Źródło: SamMobile. Zdjęcie otwierające: Samsung / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw