Ekran smartfona z logo Google Maps na tle rozmytej mapy.

Z Google Maps zniknie ciekawa funkcja. Trzeba będzie zabezpieczyć dane

2 minuty czytania
Komentarze

Google Maps to jedna z ciekawszych aplikacji, która służy nie tylko jako nawigacja. Znajdziemy tam polecenia od innych użytkowników, zdjęcia miejsc, które chcemy odwiedzić, ale także i funkcję Oś czasu (Timeline). Mając włączoną lokalizację w telefonie, Google zapisuje odwiedzane przez nas miejsca, a my mamy do nich dostęp w dowolnej chwili. I to niebawem się zmieni.

Oś czasu w Google Maps czekają zmiany

Osoba trzymająca w rękach smartfon z włączoną aplikacją Google Maps.
Fot. Aginc Zetiawan / Shutterstock

Zapewne wiele osób otrzymuje od Google maile z informacją, jak wyglądał ich ostatni miesiąc, jeżeli chodzi o podróże. To jedna z funkcji Google Maps, która jest aktywna przy włączonej lokalizacji telefonu.

Firma zaczęła teraz rozsyłanie innych wiadomości, które pokazują, że niebawem Oś czasu czekają ważne zmiany. Obecnie informacje związane z naszymi podróżami przechowywane są w chmurze Google, więc dostęp do nich mamy tak naprawdę z dowolnego urządzenia. To jednak się zmieni.

Dłonie trzymające smartfon wyświetlający mapę z oznaczoną lokalizacją na ekranie.
Fot. krylova_nlp / Shutterstcok

W trosce o bezpieczeństwo danych, te będą niebawem przechowywane nie na serwerach, ale samym urządzeniu, czyli smartfonie. Jeżeli nie zabezpieczymy swoich danych z Osi czasu, to po tej zmianie je utracimy.

Będziemy musieli także potwierdzić, że dalej chcemy zapisywać historię odwiedzanych miejsc, ponieważ inaczej Google automatycznie taką funkcję nam wyłączy. Dla niektórych osób to może być coś istotnego, więc warto śledzić powiadomienia oraz wiadomości od Google.

Kolejną ważną informacją jest to, że po wprowadzeniu zmiany, historia odwiedzanych miejsc będzie przypisana do konta Google, a nie urządzenia. Oznacza to, że firma będzie zapisywać dane o każdym urządzeniu, na którym jesteśmy zalogowani do naszego konta. Warto więc przy okazji sprawdzić, jak wylogować się z konta Google.

Kiedy zmiany w aplikacji?

Smartfon z wyświetlonym logo Google Maps na pierwszym planie oraz rozmytą mapą w tle. Brak mapy w Google Maps nie jest już problemem
Fot. Mojahid_Mottakin / Depositphotos

Dopóki nie otrzymamy od Google wiadomości z informacją o planowanych zmianach w Google Maps, możemy spać spokojnie. Te mają być jednak wprowadzone w ciągu następnych kilku miesięcy. Jak poinformowało AndroidAuthority, jednym z terminów jest 1 grudnia 2024 roku.

Jednak co ciekawe, w wiadomościach przesyłanych od Google mają pojawiać się różne daty. Obecnie można więc tylko czekać na to, aż sami otrzymamy taką wiadomość i wtedy będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki, by zachować historię odwiedzanych miejsc.

Dotarłeś do końca? Dziękujemy! Poświęcisz jeszcze 10 sekund na udział w naszej ankiecie? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna, bo pozwoli nam poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: AndroidAutohority. Zdjęcie otwierające: QubixStudio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw