Układ scalony Intel Gaudi umieszczony na przezroczystej podstawce z nazwą "intel GAUDI".

Intel pokazuje Xeon 6 i Gaudi 3. Najmocniejsza nowość ma 288 rdzeni

3 minuty czytania
Komentarze

Podczas ostatnich targów Computex 2024, Intel zademonstrował dwa rozwiązania do zastosowań profesjonalnych. Xeon 6 i Gaudi 3 to nowości, które poradzą sobie z wymagającymi zadaniami w dziedzinie obliczeń i sztucznej inteligencji.

Potężne procesory serwerowe – Intel Xeon 6

Trzy niebieskie płytki układów scalonych stojące na przezroczystych stojakach, fotografowane z bliska. W tle widoczny mężczyzna trzymający aparat fotograficzny.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Najnowsze procesory serwerowe Xeon 6 podzielono na cztery serie 6300, 6500, 6700 i 6900, natomiast podczas Intel Tech Tour producent skupił się na dwóch najwyższych seriach. Podobnie jak w przypadku konsumenckich układów w architekturze Lunar Lake nowe procesory zaoferują wyższą wydajność i lepszą energooszczędność.

Intel Xeon 6700

Intel Xeon 6700 Series Die Packages, data premiery 3 czerwca 8pm PDT - 4 czerwca 11am CST; widoczne różne układy rdzeni: Performance Core (XCC, do 86 rdzeni), Performance Core (HCC, do 48 rdzeni), Efficiency Core (do 144 rdzeni), Performance Core (LCC, do 16 rdzeni).
Fot. Intel / materiały prasowe

Procesory z serii Xeon 6700 są zaprojektowane z myślą o wysokiej wydajności przy jednoczesnym utrzymaniu efektywności energetycznej. Układy zaoferują do 144 rdzeni E i do 86 rdzeni P. Procesory serii 6700 obsłużą 8 kanałów pamięci typu DDR5 (do 6400 MT/s) lub MCR DIMM (do 8000 MT/s). TDP nowych jednostek wynosi do 350 W, co oznacza, że serię 6700 można zamontować w serwerach chłodzonych powietrzem.

Wykres pokazujący porównanie wydajności procesorów Intel® Xeon® 6700 z rdzeniami E i 5. generacji Intel® Xeon® w różnych obciążeniach.
Porównanie wydajności procesora serii 6700 do Intel Xeon poprzedniej generacji. Fot. Intel / materiały prasowe

Intel Xeon 6780E z 144 rdzeniami E oferuje podobną wydajność co 64-rdzeniowy Xeon Platinum 8592+ poprzedniej generacji, natomiast znacznie udoskonalono energooszczędność. W zastosowaniach sieciowych nowy układ oferuje 66% lepszą wydajność w przeliczeniu na wat.

Intel Xeon 6900

Intel Xeon 6900 Series Die Packages z rdzeniami Efficiency Core i Performance Core, premiera Q3 2024.
Fot. Intel / materiały prasowe

Układy z serii 6900 to rozwiązanie dla najbardziej wymagających aplikacji obliczeniowych. Intel oferuje do 288 rdzeni E i do 128 rdzeni P. Dla porównania najnowsze układy AMD EPYC oferują do 192 rdzeni. TDP na poziomie nawet 500 W oznacza, że do wykorzystania pełni możliwości będzie wymagane chłodzenie wodne. Xeon 6900 jest w stanie wykorzystać 12 kanałów pamięci typu DDR5 (do 6400 MT/s) lub MCR DIMM (do 8800 MT/s).

Intel Gaudi 3 przyspieszy obliczenia AI

Mikroukład Intel Gaudi wystawiony na przezroczystej podstawce.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Intel Gaudi 3 to najnowszy akcelerator AI, który będzie przydatny podczas wszelkich obliczeń wykorzystujących sztuczną inteligencję. Gaudi 3 został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności i skalowalności, umożliwiając przedsiębiorstwom efektywne trenowanie i wdrażanie modeli AI na dużą skalę.

Układ wyposażono w osiem silników do mnożenia macierzy (MME) oraz 64 programowalne rdzenie tensorowe (TPC). Gaudi 3 obsługuje najnowsze standardy w dziedzinie głębokiego uczenia, w tym FP32, TF32, BF16, FP16 i FP8.

Intel® Gaudi® 3 AI accelerator zaprojektowany w celu zwiększenia wydajności i produktywności dla AI, posiadający 64 rdzeni procesorów tensorowych i 8 silników matematycznych, 128GB HBM oraz 96MB SRAM, 24x200 GbE portów Ethernet i PCIe 5 x16.
Fot. Intel / materiały prasowe

Akcelerator oferuje wysoki poziom kompatybilności z popularnymi frameworkami AI, czyli zestawami narzędzi, bibliotek i interfejsów, które ułatwiają tworzenie, trenowanie i wdrażanie modeli sztucznej inteligencji. To ułatwia migrację i rozwój modeli AI. Dzięki wsparciu dla Intel Tiber Developer Cloud, Gaudi 3 zapewnia developerom nie tylko wydajność, ale także prostotę użytkowania.

Dziękujemy za lekturę! Jeśli masz dodatkowe 10 sekund, poświęć je na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ chcemy poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: Intel / materiały prasowe. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw