Osoba trzymająca telefon komórkowy, zawierający Gesty Android z otwartą aplikacją bankową.
LINKI AFILIACYJNE

Smartfony z Androidem mają ukryte „przyciski”. Nie miałeś o nich pojęcia, a bardzo się przydają

2 minuty czytania
Komentarze

Gesty Android są w stanie nie tylko ułatwić, ale i przyspieszyć dostęp do najbardziej kluczowych funkcji systemu Google. Mało tego, potrafią koegzystować z przyciskową nawigacją smartfona, dlatego uruchomienie podstawowych gestów jest świetnym sposobem na ich nauczenie się. Oto najważniejsze z nich.

Co musisz wiedzieć o gestach na smartfonie

Gesty w systemie Android można podzielić na dwie kategorie. Te wykonywane przy wyłączonym ekranie i te działające z uruchomioną aplikacją. Ważnym jest jednak, aby najpierw włączyć te ustawienia w sekcji Ustawienia dodatkowe –> Gesty i ruchy.

Choć tutaj opisuję gesty dostępne w realme UI 4.0, ustawienia nie powinny się różnić w innych wersjach systemów Android 13 i 14. Dlatego warto sprawdzić, które z nich zadziałają na posiadanym przez was urządzeniu. W wypadku niektórych smartfonów korzystanie z gestów wymaga ich aktywacji w ustawieniach systemu. Mogą się one wówczas także różnić od listy podanej poniżej ze względu na modyfikacje wprowadzone przez producenta waszego telefonu.

Gesty Android – pełna lista

Przyjrzyjmy się teraz dostępnym opcjom w tabeli poniżej:

GESTY ANDROIDRODZAJINSTRUKCJA WYKONANIA
Wybudzenie / Wyłączenie ekranuwyłączony ekrandwukrotnie stuknij ekran
Włączenie / wyłączenie latarkiwyłączony ekrannarysuj „V”
Włączenie aparatuwyłączony ekran narysuj „O”
Wznów / zatrzymaj muzykęwyłączony ekrannarysuj „II”, od góry do dołu
Odtwórz poprzedni / następny utwórwyłączony ekrannarysuj < (poprzedni) lub > (następny)
Włącz kalkulatorwyłączony ekrannarysuj ^
Włącz Sklep Playwyłączony ekrannarysuj „M”
Włącz Rejestrator Dźwiękuwyłączony ekrannarysuj „W”
Zrzut ekranuwłączony ekranprzeciągnij w dół trzema palcami
Wycinek ekranuwłączony ekranprzytrzymaj trzema palcami

Jak więc widzicie, tylko na podstawowym poziomie gesty Android mają spore zastosowanie. To nie tylko szybkie skróty do najważniejszych aplikacji, ale też i spora pomoc przy uruchamianiu aparatu lub smartfonowej latarki. A gdy to wam się spodoba, możecie całkowicie nawigować urządzeniem za pomocą gestów.

Dotarłeś do końca? Dziękujemy! Poświęcisz jeszcze 10 sekund na udział w naszej ankiecie? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna, bo pozwoli nam poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Zdjęcie otwierające: i_am_zews / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw