Banknot 100 złotych i telefon ze stroną Allegro w kieszeni czarnych dżinsów.
LINKI AFILIACYJNE

Ważna zmiana na Allegro. Dotyczy osób, które zastrzegły PESEL

3 minuty czytania

Allegro ogłosiło zmiany na swojej platformie. Wśród nich jest istotne ograniczenie dla osób, które postanowiły zastrzec swój PESEL. Warto mieć tego świadomość, by uniknąć negatywnego zaskoczenia.

Allegro Pay a zastrzeżony PESEL

Od początku czerwca obowiązują nowe przepisy związane z obowiązkiem weryfikacji przez banki i inne podmioty, czy ich klient nie zastrzegł PESEL-u. Okazuje się, że regulacje te mają wpływ także na usługę Allegro Pay.

Ręka trzymająca telefon z ekranem pokazującym aplikację Allegro Pay, z grafiką dwójki ludzi wyłaniających się z ekranów smartfonów i przybijających piątkę.
Fot. Allegro / materiały prasowe

Jeśli aktywowaliście Allegro Pay do 31 maja 2024 roku, nic się w waszym przypadku nie zmieni. Popularna platforma sprzedażowa nie będzie weryfikować, czy PESEL jest zastrzeżony podczas płatności za zakupy z wykorzystaniem wspomnianej usługi ani wtedy, gdy zmienicie warunki spłaty lub zawrzecie umowę konsolidującą kilka innych umów.

W zupełnie innej sytuacji są jednak osoby, które dopiero aktywują Allegro Pay lub zrobiły to już po 1 czerwca 2024 roku.

Zgodnie z przepisami sprawdzimy, czy Twój PESEL jest zastrzeżony. Zrobimy to w trakcie aktywacji usługi oraz później – na przykład podczas niektórych zakupów z Allegro Pay. Nie będziemy mogli z Tobą zawrzeć umowy Allegro Pay, jeśli Twój PESEL jest zastrzeżony.

Komunikat Allegro.pl wysłany do użytkowników

Niektórzy użytkownicy będą musieli zatem cofać zastrzeżenie PESEL-u przy okazji wybranych operacji na popularnej platformie sprzedażowej. Nie dotyczy to osób, które aktywowały Allegro Pay do 31 maja 2024 roku oraz tych, którzy w ogóle nie korzystają z tej usługi i płacą za zakupy np. BLIK-iem lub kartą.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

O co chodzi z zastrzeganiem PESEL-u?

Usługa „Zastrzeż PESEL” to odpowiedź ze strony rządzących na licznie pojawiające się oszustwa, w ramach których cudze dane osobowe są wykorzystywane do zaciągnięcia zobowiązań ich imieniu. Chodzi o sytuacje, kiedy ktoś np. bierze pożyczkę lub podpisuje umowę z operatorem, podając dane innej osoby, która potem dostaje wezwania do spłaty.

Ekran logowania na stronie gov.pl oraz ekran aplikacji z informacją o statusie PESEL na smartfonie.
Fot. FilipArtLab / Shutterstock

Od jakiegoś czasu można zastrzec swój PESEL i tym samym zadeklarować, że nie bierzemy pożyczek, kredytów i nie zaciągamy innych zobowiązań. W sytuacji, w której rzeczywiście chcielibyśmy podpisać umowę z danym zobowiązaniem, mielibyśmy wizytę u notariusza itp., wystarczy cofnąć zastrzeżenie na czas realizacji tej operacji, a później je ponowić.

Od 1 czerwca obowiązują przepisy, zgodnie z którymi weryfikacja zastrzeżenia PESEL-u przez poszczególne podmioty nie jest już jedynie opcjonalna, lecz obowiązkowa. Jeśli chcecie wzmocnić swoje bezpieczeństwo, zajrzyjcie do naszego poradnika, w którym wyjaśniamy, jak zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel. Wystarczy wam do tego telefon do 1000 zł lub inny, połączenie z internetem i chwila wolnego czasu.

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ sprawdzamy preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: Allegro. Zdjęcie otwierające: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw