Laptop z kolorowym abstrakcyjnym tłem na ekranie oraz napisem "Copilot+PC" po prawej stronie.
LINKI AFILIACYJNE

Windows 11 24H2 coraz bliżej. Oto co zobaczymy w dużej aktualizacji

5 minut czytania
Komentarze

Windows 11 24H2 ze wsparciem sztucznej inteligencji to rewolucja w świecie systemów operacyjnych. Microsoft jednak nie spoczywa na laurach i chce, żeby sztuczna inteligencja zdominowała system operacyjny. Widać to po nadchodzącej aktualizacji Windows 11 24H2, w której zobaczymy szereg ulepszeń dotyczących AI, ale nie tylko.

Windows 11 24H2 zawiera szereg udogodnień dla wszystkich

Ulepszenia w Eksploratorze plików

Menu kontekstowe z opcją kompresowania w Windows 11
Fot. Rafał Kamiński / Android.com.pl

Aktualizacja Windows 11 24H2 zawiera nieznaczne poprawki dla Eksploratora plików. Użytkownicy w końcu będą mogli nie tylko otwierać format 7zip, ale także go tworzyć. Oprócz tego pojawi się też możliwość tworzenia skompresowanych danych poprzez plik TAR. Według informacji Windows Central Microsoft poprawił też wydajność programu podczas otwierania dużych plików ZIP. Zmiany obejmują też edycję metadanych plików PNG (np. opisu, słów kluczowych).

Zmiany w szybkich ustawieniach

Szybkie ustawienia to obszar, z którego korzystam dość często. Cieszą mnie zatem zmiany, jakie zajdą w tym miejscu. Pierwszą zauważalną nowością jest pionowy suwak, który wskazuje na możliwość przewijania tej sekcji, jeśli będzie ona bardziej rozbudowana (w zależności od preferencji użytkownika).

Szybkie ustawienia w Windows 11
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

Ponadto jak słusznie zauważył Windows Central, lista Wi-Fi wzbogaci się o nowy przycisk odświeżania. Co więcej, fani VPN docenią ulepszony interfejs użytkownika do zarządzania tą funkcją. W górnej sekcji pojawi się też guzik do włączania funkcji napisy na żywo.

Twój telefon z obsługą aplikacji Android
Fot. MSPowerUser /zrzut ekranu

Twój telefon to funkcja, która w bezproblemowy sposób łączy smartfona z Androidem z Windows 11. Pozwala mi np. na odpowiadanie na powiadomienia z poziomu laptopa. W Windows 11 24H2 pojawi się dodatkowe ustawienie w formie osobnego okna, które pozwoli łatwiej i szybciej zarządzać połączonymi urządzeniami.

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii w Windows 11 24H2
Fot. Rafał Kamiński / Android.com.pl

Nigdy nie byłem fanem ustawień oszczędzania energii, dlatego cieszy mnie fakt, że funkcja ta zostanie uporządkowana. Według Windows Central Microsoft zmieni sposób działania oszczędzania baterii i opcji zasilania w Windows 11 24H2, wprowadzając nowy tryb „Oszczędzanie energii”. Włączając tę opcję, użytkownik powinien zauważyć mniejszy pobór energii przez komputer, ale też gorszą wydajność systemu. Co ciekawe, opcję tą można włączyć także na komputerach stacjonarnych – co zmniejszy pobór prądu.

Ponadto w ustawieniach Zasilania i baterii pojawi się kilka dodatkowych opcji (np. czas, po którym urządzenie przejdzie w stan hibernacji). Funkcja ta zostanie przeniesiona z Panelu sterowania, co potwierdza dążenie Microsoftu do uśmiercenia programu.

Inne usprawnienia

Inne mniejsze nowości dla wszystkich obejmują usunięcie bloatware’u Microsoft z obrazu Windows 11. Oznacza to, że podczas reinstalacji systemu od razu z wersji Windows 11 24H2, nie pojawią się tu takie programy jak Cortana, Poczta, Kalendarz, Mapy, Osoby oraz Filmy i telewizja.

Zobaczymy też animacje łączenia się z Wi-Fi na pasku zadań, nową ikonę Menedżera zadań oraz funkcję drukowania chronionego.

Funkcje AI – trafią do komputerów Copilot+ PC

Recall

Grafika prezentująca linię czasu funkcji Microsoft Recall
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Recall to najbardziej wyczekiwana, a zarazem kontrowersyjna funkcja aktualizacji Windows 11 24H2. To imponujące narzędzie, choć niewidoczne podczas użytkowania, będzie rejestrować niemal wszystkie czynności wykonywane w systemie Microsoft. Dzięki zastosowanej technologii AI, użytkownik będzie mógł odtworzyć każdą wykonaną operację. Na przykład, możliwe będzie wyszukiwanie informacji nie tylko poprzez nazwy plików, ale również za pomocą specjalnej osi czasu, która odzwierciedla ich edycję, przenoszenie lub usuwanie. Funkcja ta z pewnością ułatwi także przywracanie poprzednich ustawień zapisanych w historii działań.

Windows Studio Effects

Obrazek pokazujący możliwe funkcji Microsoft Windows Studio w Windows 11
Fot. materiały prasowe Microsoft

Funkcja Windows Studio Effects, choć może wydawać się mniej przydatna, jest równie fascynująca. Umożliwi ona prezentowanie się w najlepszym świetle podczas wystąpień online. Będą opcje dostosowania odpowiednich filtrów, oświetlenia oraz rozmazywania tła. Co istotne, wszystkie te możliwości będą dostępne bezpośrednio z poziomu szybkich ustawień.

Napisy na żywo

Napisy na żywo mają pomóc zamieniać tekst podczas spotkań wideo online w czasie rzeczywistym. Opcja ta z pewnością pozwoli na szybsze i łatwiejsze zrozumienie rozmówcy, a także łatwiejsze podsumowanie konferencji.

Cocreator

Obrazek przedstawia interfejs programu do malowania z otwartym oknem, w którym znajduje się rysunek małego pirata biegnącego przez wodę.
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Cocreator to interesująca funkcja, która zostanie wprowadzona do aplikacji Paint i Zdjęcia. W przypadku Paint będzie można rysować obrazek, a AI dostosuje go do szkicu. Ułatwi to specjalny suwak w aplikacji, który umożliwi dobranie dzieła do kreatywności AI. Cały proces ma działać w czasie rzeczywistym. W przypadku aplikacji Zdjęcia Cocreator umożliwi edycję fotografii i nadanie jej dodatkowej głębi w postaci motywów i innych ulepszeń.

Ulepszony Copilot

Aktualizacja Windows 11 24H2 to także ulepszony Copilot. W pierwszej kolejności Microsoft przesunie jego ikonę, która znajdzie się w prawym rogu paska zadań. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że usługa zrozumie komendy, które zmieniają ustawienia systemu, np. wyczyść kosz, pokaż adres IP, włącz napisy na żywo itp.

Copilot w Windows 11
Fot. Windows Central / zrzut ekranu

W funkcji Copilot pojawi się też kilka nowych animacji, które pozwolą dodać kontekstu do wykonywanej pracy np. podczas kopiowania treści. W sekcji Ustawienia z kolei zauważymy dedykowaną opcję Copilota, w której początkowo zobaczymy możliwość wyłączenia tej funkcji w Windows 11. Bardzo spodobała mi się też możliwość otworzenia aplikacji w osobnym oknie, a nie domyślnie z boku ekranu.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jeśli lubisz oglądać sport i masz krótką chwilę, wypełnij naszą ankietę na temat wypoczynku i oglądania Euro 2024 oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Źródło: Windows Central, zdjęcie otwierające: Microsoft.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw