Polscy żołnierze w mundurach z karabinami oraz osoba trzymająca smartfon z ikoną wiadomości i wykrzynikiem.

Komunikat o mobilizacji 200 tysięcy Polaków do wojska. To efekt ataku hakerskiego na PAP

2 minuty czytania
Komentarze

Atak hakerski na PAP (Polską Agencję Prasową) nie powinien mieć miejsca, a jednak najprawdopodobniej się wydarzył. Fałszywą depeszę o wojskowej mobilizacji ok. 200 tys. Polaków próbowano opublikować dwukrotnie, lecz w każdym z przypadków była ona w ekspresowym tempie wycofywana z systemu.

Trwa postępowanie wyjaśniające, w które zostali zaangażowani m.in. Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski oraz Premier RP, Donald Tusk.

Atak hakerski na PAP – Spis treści

Oto jak przebiegał atak hakerski na PAP

Jak donosi Polskie Radio RDC, 31 maja 2024 r. pojawiły się szybkie komunikaty PAP, z czego dwa były fałszywe:

  • 14:00Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja;
  • 14:14Uwaga redakcje! Źródłem depeszy pod tytułem 'Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja’ nie jest Polska Agencja Prasowa (pilna);
  • 14:20Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja.

Obydwie nieprawdziwie wiadomości zaczynały się od słów:

1 lipca 2024 roku ogłoszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę.

PAP, fałszywe komunikaty
Wpis na Twitterze o prawdopodobnym cyberataku na Polską Agencję Prasową przez Rosję oraz działania ABW i Ministerstwa Cyfryzacji.
Fot. X / zrzut ekranu

Jak czytacie powyżej, ABW podejrzewa Federację Rosyjską o szybko wykryty cyberatak na Polską Agencję Prasową. Trwa postępowanie wyjaśniające, jak artykuły zostały opublikowane przez PAP.

Źródło: rdc.pl Zdjęcie otwierające: FotoDax, tete_escape / Shutterstock, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw