Atak hakerski na PAP (Polską Agencję Prasową) nie powinien mieć miejsca, a jednak najprawdopodobniej się wydarzył. Fałszywą depeszę o wojskowej mobilizacji ok. 200 tys. Polaków próbowano opublikować dwukrotnie, lecz w każdym z przypadków była ona w ekspresowym tempie wycofywana z systemu.
Trwa postępowanie wyjaśniające, w które zostali zaangażowani m.in. Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski oraz Premier RP, Donald Tusk.
Atak hakerski na PAP – Spis treści
Oto jak przebiegał atak hakerski na PAP
Jak donosi Polskie Radio RDC, 31 maja 2024 r. pojawiły się szybkie komunikaty PAP, z czego dwa były fałszywe:
- 14:00 – Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja;
- 14:14 – Uwaga redakcje! Źródłem depeszy pod tytułem 'Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja’ nie jest Polska Agencja Prasowa (pilna);
- 14:20 – Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja.
Obydwie nieprawdziwie wiadomości zaczynały się od słów:
1 lipca 2024 roku ogłoszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę.
PAP, fałszywe komunikaty
Jak czytacie powyżej, ABW podejrzewa Federację Rosyjską o szybko wykryty cyberatak na Polską Agencję Prasową. Trwa postępowanie wyjaśniające, jak artykuły zostały opublikowane przez PAP.
Źródło: rdc.pl Zdjęcie otwierające: FotoDax, tete_escape / Shutterstock, montaż własny
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.