Osoba trzymająca smartfona z logiem Netflix na ekranie.
LINKI AFILIACYJNE

Użytkownicy smartfonów Samsunga będą zadowoleni. Netflix testuje nową funkcję

3 minuty czytania
Komentarze

Użytkownicy smartfonów Samsunga, a w tym najnowszego modelu Galaxy S24 Ultra, mogą niebawem sporo zyskać. Wygląda bowiem na to, że Netflix testuje nową funkcję, która pozwoli na wybór pomiędzy standardami SDR oraz HDR do odtwarzania treści w swojej mobilnej aplikacji. Dzięki temu wideo wyświetlane m.in. na smartfonach Samsunga nie będzie już tak ciemne.

Netflix testuje nową funkcję

Ręka trzymająca smartfon z wyświetlonym czerwonym logo Netflix na czarnym tle.
Fot. AstralAngel / Depositphotos

Niektóre treści dostępne na platformie streamingowej można oglądać, korzystając ze standardu HDR. W przypadku urządzeń mobilnych z Androidem nie ma jednak możliwości wyłączenia go, a przynajmniej do tej pory tego nie przewidziano. Przyglądając się bliżej aplikacji w wersji beta, Android Authority oraz AssembleDebug odkryli, że firma testuje nową funkcjonalność. Chodzi o możliwość wyłączenia HDR w aplikacji na Androida i przejścia na SDR. Co to właściwie oznacza dla użytkowników?

Osoba trzymająca smartfon z logo Netflix na ekranie na tle rozmytych jesiennych liści.
Fot. aa-w / Depositphotos

Treści w HDR charakteryzują się większą szczegółowością obrazu oraz zwiększoną liczbą kolorów. Ich intensywność jest też na wyższym poziomie, co jest zauważalne w bardziej dynamicznych scenach. Całościowo obraz wydaje się więc żywszy, choć odrobinę ciemniejszy, niż w przypadku SDR. I właśnie te ciemniejsze miejsca mogą niekiedy powodować problemy z samym oglądaniem, choć nie tylko one. HDR charakteryzuje się także tym, że sama jasność obrazu może być znacznie większa, co przy oglądaniu w nocy i przy zgaszonym świetle, może męczyć oczy. Obecnie praktycznie każdy 55-calowy telewizor wspiera już HDR, a i spora część smartfonów.

Smartfony Samsunga odczują zmianę

Czarny smartfon z potrójnym aparatem umieszczony na zielonej trawie z koniczyną, dostępny w sieci Komputronik.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Testowa zmiana w aplikacji streamingowej może przydać się posiadaczom smartfonów Samsunga, gdzie w przypadku Galaxy S24 Ultra, oglądanie treści w HDR było utrudnione przez zbyt duże przyciemnienie obrazu. Zresztą nie tylko w przypadku Samsunga użytkownicy zgłaszali problem z treściami HDR. Na Reddit da się znaleźć komentarze dotyczące smartfonów Google Pixel 8 Pro. Tam zarzuca się aplikacji od Netflix, że obraz jest zbyt jasny podczas oglądania w nocy i nie można tym swobodnie zarządzać.

Zmiana z HDR na SDR rozwiązałaby ten problem. Dodatkowo oglądanie w SDR pobierałoby mniej energii, więc smartfon działałby dłużej na jednym ładowaniu. HDR może też pobierać więcej danych komórkowych, co podczas wyjazdów może mieć kluczowe znaczenie, jeżeli nie pobraliśmy wcześniej filmu czy serialu na urządzenie. Możliwość wyboru między HDR oraz SDR jest w fazie testów, więc nie wiadomo, kiedy mogłaby się pojawić w ogólnodostępnej wersji aplikacji streamingowej dla urządzeń z Androidem.

Zbieramy dane od naszych czytelników, aby lepiej zrozumieć ich poglądy na wynagrodzenia programistów. Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Poświęć 10 sekund, aby odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Źródło: AndroidAuthority. Zdjęcie otwierające: Chayjitti Hongmanee / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw