Park pełen ludzi z trawnikami, ścieżkami spacerowymi i wysokimi lampami, otoczony drzewami z górami w tle podczas zachodu słońca.

Powstaje największe 15-minutowe miasto w Europie. Nowe smart city będzie kosztowało fortunę

2 minuty czytania
Komentarze

Pomysł na 15-minutowe miasto zdobywa coraz większą popularność na całym świecie jako odpowiedź na rosnące potrzeby zrównoważonego rozwoju. Największym projektem w Europie, który ma wcielać tę ideę w życie, jest The Ellinikon w Atenach. Ambitne przedsięwzięcie urbanistyczne przekształca dawne lotnisko w nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzeń miejską.

Pomysł na 15-minutowe miasto

15-minutowe miasto. Wizualizacja nadmorskiego miasta z plażą, wieżowcami, zielonymi terenami, mariną i statkami na morzu.
Fot. Foster + Partners / materiały prasowe

Koncepcja „miasta 15 minut” odnosi się do idei urbanistycznej, która zakłada, że wszelkie podstawowe potrzeby mieszkańców mogą być zaspokojone w promieniu 15 min spaceru, jazdy rowerem lub transportem publicznym od ich domów. Obejmuje to dostęp do pracy, sklepów, edukacji, opieki zdrowotnej i miejsc rekreacji. Ma to poprawić jakości życia poprzez zminimalizowanie czasu spędzanego na dojazdach.

Koncepcja ta zyskała na popularności w kontekście pandemii COVID-19, kiedy wiele miast na świecie, takich jak Paryż, Mediolan czy Melbourne, zaczęło wdrażać strategie mające na celu ograniczenie ruchu samochodowego i promowanie lokalnych usług dostępnych w małej odległości. Sami na pewno pamiętacie, jak chętniej odwiedzaliśmy wtedy pobliskie piekarnie czy małe sklepy spożywcze.

Koncept The Ellinikon w Atenach

Projekt The Ellinikon w Atenach jest jednym z największych przedsięwzięć urbanistycznych w Europie, opierającym się na wspomnianym pomyśle „15-minutowego miasta”. Inwestycja warta jest 8 mld euro (ok. 34 mld zł) i obejmuje rewitalizację terenu dawnego międzynarodowego lotniska w Atenach, które działało od 1938 do 2001 roku.

Smart city ma oferować wiele funkcji mieszkalnych, handlowych, rekreacyjnych, kulturalnych i biznesowych, a centralnym punktem projektu będzie wielki Ogród Zen, który ma stać się największym parkiem przybrzeżnym w Europie. Planowane jest, że znajdzie się tam ponad 31 000 drzew 86 różnych gatunków i ponad milion roślin odmian śródziemnomorskich.

Wysoki budynek mieszkalny w tle z jachtem płynącym po wodzie na pierwszym planie, z grecką flagą na jachcie.
Fot. Foster + Partners / materiały prasowe

W czerwcu 2021 roku ukończono pierwszą część The Ellinikon Park, obejmującą 75,000 m². Park zawiera m.in. interaktywne fontanny, ogrody deszczowe i plac zabaw. W kwietniu 2022 roku otwarto The Ellinikon Experience Center, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z projektem przez interaktywne wystawy.

Pierwsza faza projektu ma zakończyć się w 2026 roku. W jej ramach powstanie m.in. Riviera Tower oraz Riviera Galleria, jedno z największych centrów handlowych w Atenach. Kolejną częścią będzie Little Athens, nowa dzielnica mieszkaniowa z ponad tysiącem apartamentów i ponad setką lokali handlowych.

Źródło: The Ellinikon, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Foster + Partners / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw