Grupa biegaczy w biegu ulicznym, na pierwszym planie kobieta z numerem 1545. W prawym dolnym rogu grafika z tekstem "Bieg Rossmann Run z aplikacją".
LINKI AFILIACYJNE

Bieg Rossmann Run z aplikacją. Zaskakujące wyniki „sportowe” uczestników

3 minuty czytania
Komentarze

W sobotę, 25 maja 2024 roku odbył się bieg Rossmann Run – można było wziąć udział zarówno stacjonarnie w Łodzi, jak i w innym dowolnym miejscu za pośrednictwem aplikacji. Organizatorzy przygotowali dla uczestników specjalną ofertę: 5% zniżki za każdy przebiegnięty 1 km. Za pokonanie trasy 10 km można było uzyskać aż 50% rabatu na zakupy, ale warunkiem było ukończenie tego dystansu poniżej dwóch godzin. Podczas zabawy biegowej w systemie zarejestrowano rekordowe czasy.

Rossmann Run stacjonarnie lub online

Biegacze startujący w maratonie na mokrej nawierzchni ulicy.
Fot. Mikael Damkier / Shutterstock

W sobotę, 25 maja 2024 roku zawodnicy wystartowali w imprezie biegowej w Łodzi. Rossmann Run to bieg uliczny, który przyciąga zarówno zawodowców, jak i amatorów tego sportu. Start głównej konkurencji zaplanowano na godzinę 19:00 spod Białej Fabryki.

Organizatorzy przygotowali jednak alternatywę dla osób, które nie mieszkają w okolicach Łodzi – w tegorocznej edycji Rossmann Run wprowadzono możliwość udziału za pośrednictwem aplikacji. Dzięki temu uczestnicy mogli przebiec dystans 10 km na dowolnie wybranej trasie, rejestrując swój czas w aplikacji. Innowacyjne rozwiązanie miało na celu zachęcenie większej liczby osób do udziału w zabawie, jednak przyniosło również niespodziewane efekty.

Mapa przedstawiająca trasę biegu ulicą Piotrkowską w Łodzi, z zaznaczonymi punktami orientacyjnymi: Biała Fabryka, Park im. W. Reymonta, Piotrkowska, Katedra Łódzka, Stajnia Jednorożców, Ogrody Geyera, Grand Hotel, Włókiennicza, Plac Wolności, Ławeczka Tuwima. Data biegu: 25 maja 2024 roku.
Trasa biegu Rossmann Run. Fot. Rossmann / materiały prasowe

Bieg z aplikacją i rekordowe wyniki

Ciekawostką tegorocznej edycji była dodatkowa akcja promocyjna. Każdy zarejestrowany wcześniej uczestnik mógł otrzymać 5% zniżki na zakupy w Rossmannie za każdy przebiegnięty kilometr, co maksymalnie dawało 50% rabatu przy ukończeniu 10 km. Aby wziąć udział w tej akcji, wystarczyło wpłacić min. 5 zł na zbiórkę charytatywną i zmieścić się w czasie 2 godzin.

Wyniki biegaczy można było śledzić na żywo w internecie. Ku zdumieniu obserwatorów, niektóre z nich były rekordowe. Zgodnie z danymi w aplikacji, mieszkanka Sulejówka ukończyła 10 km bieg w zaledwie 30 min i 17 sek. Wynik ten pobił dotychczasowy rekord Polski kobiet na tym dystansie, który od 2013 roku należy do Karoliny Jarzyńskiej i wynosi 31 min i 43 sek. Co więcej, czas ten był lepszy o niemal półtorej minuty.

Tabela wyników biegu Rossmann Run, zawierająca miejsca, nazwiska, imiona, miasta startu, dystans i czas.
Wyniki biegaczy w aplikacji. Fot. Rossmann aplikacja / zrzut ekranu

Podejrzenia o korzystanie z niedozwolonych metod

W internecie szybko pojawiły się wyniki, które znacznie przekraczały rekordy zawodowych biegaczy. Jak podaje portal Łódzki Sport, najlepsze uczestniczki biegające z aplikacją osiągały wyniki lepsze od dotychczasowych rekordów nawet o minutę, co wzbudziło podejrzenia o korzystanie z niedozwolonych metod, takich jak rowery czy hulajnogi elektryczne. Jeden z zapisów w regulaminie Rossman Run brzmi:

Pamiętaj, że niedozwolone jest przemieszczanie się za pomocą hulajnogi, roweru, samochodu bądź w inny sposób, niż biegnąc/idąc. 

Fragment regulaminu Rossmann Run

Oczywiście nie ma możliwości sprawdzenia, czy niektórzy faktycznie korzystali z powyższych metod na pokonanie dystansu, więc jest to jedynie hipoteza. Dziwi jednak fakt, że podczas tego biegu padło aż tyle rekordów. Pozytywny aspekt jest taki, że każdy z uczestników musiał wpłacić symboliczne 5 zł na akcję charytatywną.

Źródło: Łódzki Sport, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Mikael Damkier / Shutterstock / Rossmann / materiały prasowe / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw