Osoba trzymająca smartfon przed laptopem i routerem Wi-Fi na biurku, obok roślina w białej doniczce.

Wiadomo, kto ma najszybszy internet mobilny w Polsce. Opublikowano najnowszy ranking

3 minuty czytania
Komentarze

Internet mobilny w Polsce wciąż się rozwija, a kolejny miesiąc przyniósł nowe wyniki dotyczące jakości i prędkości sieci. Analizy oparte na danych z aplikacji RFBenchmark pokazują, jak radzili sobie poszczególni operatorzy w ostatnim miesiącu.

Ranking jakości i prędkości sieci – Spis treści

Internet mobilny w Polsce – ranking

Osoba w żółtej bluzce używająca smartfona. Internet mobilny
Fot. MAYA LAB / Shutterstock

Są już nowe wyniki dotyczące jakości i prędkości internetu mobilnego. Dzięki użytkownikom aplikacji RFBenchmark uzyskano szczegółowe pomiary, które pozwalają ocenić, jak poszczególni operatorzy wypadli w ostatnim miesiącu, czyli w kwietniu 2024 roku. Jeśli chcielibyście zapoznać się z poradnikiem dotyczącym internetu mobilnego w Polsce, znajdziecie go w innym naszym tekście.

W kwietniu użytkownicy aplikacji RFBenchmark przeprowadzili 353 844 pomiarów, z czego 67 840 odbyło się z wykorzystaniem technologii 5G, co stanowiło 19,7% wszystkich testów jakości i prędkości sieci mobilnej. Najwięcej, bo aż 279 097 pomiarów, wykonano w zasięgu 4G LTE. Dzięki takim działaniom co miesiąc możemy dowiadywać się, który dostawca zapewnia najszybszy internet mobilny i jakie zmiany zaszły na rynku telekomunikacyjnym.

Najlepsi operatorzy w kategorii 5G i 4G

Ręka trzymająca smartfon emitujący hologram 5G na niebieskim tle.
Fot. Marko Aliaksandr / Shutterstock

Najpierw weźmy pod uwagę poprzedni miesiąc. W marcu 2024 roku T-Mobile był liderem w prędkości pobierania danych 5G, osiągając średnio 247,8 Mb/s. Orange dominował w szybkości wysyłania danych, uzyskując wynik 51,3 Mb/s.

W kategorii 4G LTE T-Mobile prowadził w prędkości pobierania (43,8 Mb/s), natomiast Play przodował w wysyłaniu danych (23,0 Mb/s) i najniższym pingu (30,4 ms).

Internet mobilny: technologia 5G – wyniki

Wykres słupkowy przedstawiający prędkość pobierania danych w sieciach 5G czterech operatorów: Orange, Play, T-Mobile, Plus.
Fot. RFBenchmark / zrzut ekranu

W kwietniu 2024 roku T-Mobile utrzymał swoją pozycję, osiągając średnią prędkość pobierania danych 5G na poziomie 274,3 Mb/s. Orange zajął drugie miejsce z wynikiem 250,7 Mb/s, Play uzyskał 156,7 Mb/s, a Plus 145,4 Mb/s.

Wykres słupkowy przedstawiający wysyłanie danych 5G dla operatorów Orange, Play, T-Mobile i Plus.
Fot. RFBenchmark / zrzut ekranu

W kategorii prędkości wysyłania danych 5G Orange osiągnął 52,8 Mb/s, nieznacznie wyprzedzając T-Mobile (52,4 Mb/s). Play zanotował 48,5 Mb/s, a Plus 29,7 Mb/s. Play dominował również w kategorii najniższego pingu 5G z wynikiem 23 ms, wyprzedzając Orange (25,2 ms), T-Mobile (26,6 ms) i Plusa (28,4 ms).

Internet mobilny: technologia 4G – wyniki

Wykres słupkowy przedstawiający porównanie szybkości pobierania danych (LTE) dla polskich operatorów Orange, Play, T-Mobile i Plus.
Fot. RFBenchmark / zrzut ekranu

W technologii 4G LTE T-Mobile prowadził z prędkością pobierania danych wynoszącą 46,2 Mb/s, Play uzyskał 41,3 Mb/s, Orange 38,8 Mb/s, a Plus 37,4 Mb/s.

Wykres słupkowy prezentujący prędkości wysyłania danych LTE dla operatorów: Orange, Play, T-Mobile i Plus.
Fot. RFBenchmark / zrzut ekranu

Play osiągnął najlepszy wynik w prędkości wysyłania danych (23,6 Mb/s), wyprzedzając T-Mobile (20,7 Mb/s), Orange (20,0 Mb/s) i Plusa (18,7 Mb/s). Najniższy ping 4G LTE również należał do Play z wynikiem 29 ms, następnie Orange (33,1 ms), T-Mobile (35,2 ms) i Plus (38,2 ms).

Źródło: RFBenchmark, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Di Studio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw