Osoba trzymająca telefon z otwartą aplikacją Gmail.

Zmiana w Gmail, która nie każdemu się spodoba. Google sam zdecyduje, które wiadomości są dla ciebie ważne

3 minuty czytania
Komentarze

Najnowsza aktualizacja Gmail na Android i iOS wprowadzi ważną zmianę. Niektórzy na pewno ucieszą się, ponieważ pomoże ona zwiększyć produktywność i skupić się na najważniejszych wiadomościach. Problem w tym, że Google samodzielnie będzie oceniał, czy dany e-mail jest istotny, czy nie. Stwarza to ryzyko, że coś może nam umknąć.

Nowa kategoria „Aktualizacje” w Gmail na Android i iOS

Smartfon z aplikacją Gmail leżący na klawiaturze komputera, pokazuje ekran aktualizacji aplikacji w sklepie z aplikacjami Google Play.
Fot. FellowNeko / Depositphotos

Jak podaje portal 9to5google, Google wprowadza nową kategorię w skrzynce odbiorczej „Aktualizacje” w aplikacji Gmail na urządzenia z Androidem i iOS, aby pomóc użytkownikom lepiej zarządzać isotnymi e-mailami. Nowa funkcja ma na celu przenoszenie wiadomości o niższym priorytecie, takich jak potwierdzenia utworzenia konta na stronie internetowej, do kategorii „Aktualizacje”, dzięki czemu główna skrzynka odbiorcza będzie zawierać tylko najważniejsze e-maile.

W zasadzie nie jest to nowe rozwiązanie, ponieważ Gmail od dawna oferuje automatyczną kategoryzację wiadomości na różne zakładki: Oferty, Społeczności i Fora, obok głównej skrzynki odbiorczej. Dla użytkowników, którzy preferują tradycyjną listę wiadomości ustawionych chronologicznie, istnieje możliwość wyłączenia tych kategorii.

Oprócz zakładek skrzynka od Google ma jeszcze masę innych ciekawych narzędzi – najciekawsze z nich znajdziesz w innym naszym tekście o 10 ukrytych funkcjach Gmail.

Zrzut ekranu aplikacji Gmail na smartfonie z wyświetlonymi wiadomościami w zakładce "Primary" oraz sekcją "Updates" i dwoma przyciskami "Got it" i "Learn more". Na dole ikona "Mail", "Meet" oraz przycisk "Compose".
Tak ma wyglądać nowa kategoria „Aktualizacje”. Fot. Google / materiały prasowe

Czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Nowa skrzynka „Aktualizacje” będzie zawierać wiadomości oznaczone jako „Osobiste, automatycznie generowane aktualizacje”, takie jak potwierdzenia, rachunki, wyciągi oraz inne podobne e-maile. Według Google dzięki temu użytkownicy będą mogli lepiej skoncentrować się na najważniejszych wiadomościach w swojej głównej skrzynce odbiorczej. Gdy aktualizacja będzie dostępna, użytkownicy zobaczą baner informacyjny w głównej skrzynce odbiorczej, wyjaśniający zmiany.

Teraz Gmail umieszcza wiadomości, które mogą nie wymagać natychmiastowej uwagi, w Aktualizacjach. Możesz to zmienić w dowolnym momencie w ustawieniach.

Komunikat Google, cytowany przez 9to5google
Ręka trzymająca smartfon z otwartą aplikacją Google i ikonami różnych aplikacji Google takimi jak Chrome, Gmail, YouTube na ekranie.
Fot. Tamer A Soliman / Shutterstock

Jak zostało wspomniane wcześniej, opcję można wyłączyć. Jeśli jednak zdecydujemy się, aby korzystać z tej opcji, istnieje ryzyko, że coś może nam umknąć. Sama korzystam z kategorii Społeczności czy Oferty i przyznam szczerze, że było kilka sytuacji, w których ważna wiadomość wpadła przypadkiem do nie tej zakładki. Jeśli Gmail oznaczy istotnego e-maila jako niski priorytet, możemy przegapić istotny komunikat.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

Źródło: 9to5google, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Mojahid Mottakin / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw