minister cyfryzacji krzysztof gawkowski

Polskę czeka zmasowany cyberatak. Minister wprost wskazuje na Rosję

3 minuty czytania
Komentarze

W najbliższym czasie zjawisko, jakim są cyberataki, może być nasilone. Ostrzega przed tym m.in. minister cyfryzacji. Za wszystkim mają stać grupy związane z Rosją, którym zależy na destabilizacji sytuacji w Unii Europejskiej. Na szczęście podstawowe środki ostrożności może zastosować każdy z nas.

W Polsce mogą wystąpić nasilone cyberataki

Osoba pracująca na laptopie z grafiką kodu komputerowego wyświetlaną na ekranie.
Fot. PeopleImages.com – Yuri A / Shutterstock

O zagrożeniu związanym z cyberatakami mówił w Radiu Zet Krzysztof Gawkowski, aktualny minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Przekazał on, że porównując rok do roku, zaobserwowano zwiększenie ataków hakerskich o 100%.

Zdaniem Gawkowskiego w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie mieć miejsce największa od 5 lat aktywność związana z różnego rodzaju cyberatakami na Polskę i Europę. Aktywność ta ma być kierowana z Rosji.

Rosja ma chcieć zdestabilizować sytuację w regionie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Posłużyć do tego mają ataki na infrastrukturę krytyczną oraz rozpowszechnianie dezinformacji. Każda osoba może na ekranie swojego smartfona do 2000 zł lub innego urządzenia zobaczyć wprowadzające w błąd treści.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Jak bronić się przed cyberzagrożeniami?

Osoba w czarnej bluzie z kapturem, wykonująca cyberataki, siedząca tyłem do kamery, opiera głowę na splecionych dłoniach przed laptopem z kodem programistycznym na ekranie, w pomieszczeniu z ceglaną ścianą.
Fot. Emon_stocks / Shutterstock

Ochronę infrastruktury krytycznej pozostawmy odpowiednim służbom, jednak jeśli chodzi o dezinformację, to sami możemy wykazać się czujnością i przeciwdziałać temu zjawisku.

W najbliższych tygodniach powinniśmy jeszcze uważniej weryfikować trafiające do nas przekazy i mieć 100% pewność o ich prawdziwości, zanim je powielimy. Przede wszystkim nie czytajmy informacji pochodzących z nieznanych nam portali, każdą niepokojącą czy szokującą wiadomość sprawdzajmy w kilku źródłach, zwracajmy uwagę na to, kim są autorzy tekstów i czy powołują się na wiarygodne źródła.

Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET

Sadkowski radzi, by z dużą dozą dystansu podchodzić szczególnie do wpisów w mediach społecznościowych, bo bardzo często trafiają tam fake newsy.

Nie udostępniajmy więc bezmyślnie niezweryfikowanych, mocno nacechowanych emocjonalnie treści, które nawołują do podjęcia jakichś działań lub np. próbują wzbudzić niechęć do określonych grup, wywołać konflikt społeczny. Możliwe, że to element zaplanowanych działań kierowanych np. z Rosji.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczące ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: Radio Zet, DAGMA/informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: CYFRA_GOV_PL / Flickr

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw