Produkty Apple, w tym iPhone, etui, ładowarki, słuchawki, rysik oraz stojący na stole lampion, na tle żółto-fioletowej powierzchni.
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Zakup telefonu to nie wszystko. Oto akcesoria do smartfonów, które mogą ci się przydać

4 minuty czytania
Komentarze

Świadomi użytkownicy poświęcają na zakup telefonu nieco więcej czasu, by wybrać odpowiedni dla siebie model. Warto jednak zostawić część budżetu na akcesoria do smartfonów, dzięki którym z nowego urządzenia będzie nam się znacznie lepiej korzystało. Sprawdźcie, jakie gadżety i dodatki mogą być przydatne i sami zdecydujcie, które z nich kupicie.

Ochronne akcesoria do smartfonów

Biały smartfon Motorola i akcesoria do smartfonów - przezroczyste etui na szarym tle.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Jeszcze zanim zaczniemy korzystać z telefonu, dobrze zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria ochronne. Chodzi o szkło hartowane lub folię na ekran oraz etui. Dosyć niewielkim kosztem możemy sprawić, że smartfon nawet po kilku latach użytkowania będzie w bardzo dobrym stanie wizualnym.

Smartfon bez etui i szkła bardzo szybko zbiera rysy i zabrudzenia, nawet podczas zwykłego użytkowania oraz noszenia w kieszeni lub torebce. Do tego jeden pechowy upadek może skończyć się rozbitym wyświetlaczem, czego raczej każdy wolałby uniknąć.

Ładowarka

Złoty smartfon leżący na płasko z widocznymi potrójnymi aparatami z tyłu i białą ładowarką oznaczoną jako "Infinix 68W" umieszczoną na jego ekranie.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Kiedyś ładowarka była oczywistym elementem wyposażenia nowego telefonu, który znajdował się w pudełku wraz z urządzeniem. Obecnie jest jednak inaczej. Nowy smartfon Motorola zapewne będzie miał ładowarkę w zestawie, ale w wielu przypadkach producent smartfona wcale nie dodaje zasilacza do zestawu. Dotyczy to choćby modeli od Apple i Samsunga. Jeśli nie mamy w domu kompatybilnego akcesorium, musimy uzupełnić ten brak.

W sklepach dostępne są liczne ładowarki do telefonów. Wybierając odpowiednią z nich, pamiętajmy o sprawdzeniu mocy ładowania, tak, aby jak najlepiej został wykorzystany potencjał smartfona. Oczywiście podłączając model obsługujący np. ładowanie 25 W do ładowarki 5 W, nadal uzupełnimy w nim energię, jednak proces ten będzie trwał znacznie dłużej, niż powinien. Patrzmy też na złącze, w które wyposażona jest ładowarka (USB-A, USB-C), aby pasował do niej kabel, który był dołączony do telefonu.

Słuchawki

białe słuchawki typu TWS umieszczone w otwartym etui ładującym trzymanym w dłoniach, rozmyte tło
Fot. Heráclito Rollemberg / Unsplash

Ładowarki niejednokrotnie nie są już dołączane do telefonu, a słuchawek nie znajdziemy w zestawie ze smartfonem niemal nigdy. Jeśli zależy nam na tym akcesorium, konieczne będzie dokonanie zakupu oddzielnie. Najtańsze modele na kablu w sklepach z elektroniką kosztują kilkanaście–kilkadziesiąt złotych i sprawdzą się w podstawowych zadaniach, takich jak np. odsłuchanie podcastu w podróży.

Warto jednak zainteresować się słuchawkami bezprzewodowymi. Korzystanie z nich może być znacznie wygodniejsze, bo unikamy zaplątanych kabli. Poza tym wiele modeli smartfonów nie ma już tradycyjnego złącza słuchawkowego, więc słuchawek na kablu i tak nie można do nich podpiąć (chyba że zastosujemy specjalną przejściówkę). Jeśli jeszcze nie jesteście zdecydowani na konkretny model, zajrzyjcie do naszego rankingu słuchawek bezprzewodowych.

Głośnik przenośny

Sześć przenośnych głośników bluetooth marki JBL w różnych kolorach ułożonych w rządek.
Fot. JBL / Materiały prasowe

Słuchawki sprawdzą się, gdy chcemy posłuchać czegoś sami, bez „uszczęśliwiania” otoczenia ulubioną muzyką. Niekiedy może jednak przydać się nam także mobilny głośnik. Takie urządzenie można zabrać na piknik, wakacyjny wyjazd lub trening.

Wybierając głośnik przenośny, warto zwrócić uwagę na czas działania na jednym ładowaniu oraz spełniane standardy odporności na pył i wodę. Urządzenie będzie w końcu zapewne używane także poza domem. Można również zwrócić uwagę na moc głośnika, choć nie powinna być to wyrocznia. Markowy głośnik i jego bardzo budżetowy odpowiednik mogą mieć „na papierze” taką samą moc, ale w przypadku oryginalnego sprzętu wykorzystamy ją w pełni, podczas gdy budżetowe urządzenie na wyższych poziomach głośności może odtwarzać dźwięk słabej jakości.

Pozostałe akcesoria do smartfonów

Wymieniliśmy podstawowe akcesoria do smartfonów, ale takich przydatnych gadżetów jest więcej. Jeśli dużo czasu spędzacie poza domem i nie zawsze macie dostęp do gniazdka elektrycznego, możecie rozważyć zakup powerbanku. Dzięki niemu naładujecie swój telefon w awaryjnej sytuacji i pozostaniecie w kontakcie z innymi osobami.

Jeśli brakuje wam miejsca na dane, a wasz telefon obsługuje karty pamięci, możecie zastanowić się nad zakupem takiego akcesorium. Z kolei posiadaczom smartfonów z bardzo dużymi wyświetlaczami może przydać się specjalny rysik. Niezależnie od wielkości telefonu warto rozważyć zakup uchwytu samochodowego, zwłaszcza jeżeli często jeździcie autem.

Zdjęcie otwierające: Hadrian / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD

Motyw